عمان نقش آفرینی دیپلماتیک بزرگی در منطقه ایفا می‌کند

تهران - ایرنا - رایزن سابق فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشور عمان با بیان این که عمان عضو موسس و موثر شورای همکاری خلیج فارس بود، گفت: این کشور در هیچ یک از مخاصمات کشورهای منطقه شرکت نکرد و نقش آفرینی دیپلماتیک بزرگی به عنوان میانجی ایفا کرد.

حجت الاسلام بهمن اکبری روز یکشنبه در موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با عنوان "عمان کوچک نقش آفرینی دیپلماتیک بزرگ، مسیر توسعه فراگیر پایدار"،  افزود: کشور سلطنتی عمان در دوره قابوس یک نقش آفرینی سترگ در منطقه و در شورای همکاری خلیج فارس داشت، که بسیار مهم بود.
اکبری اظهار داشت: کشور عمان در رفع مخاصمات منطقه ای و مشکلاتی که یمن و سوریه را فراگرفته بود کاملا نقش آفرینی کرد و به عنوان یک میانجیگر فعال نه منفعل و با اتخاذ سیاست بی‌طرفی مثبت و فعال وارد این عرصه شد.
وی خاطر نشان کرد: در سطح بین المللی هم وقتی تلاش های میانجیگیری و فعالیت های بین المللی این کشور را بررسی و مشاهده می کنیم،  می بینیم که عمان موثر و نقش آفرین بوده که مصداق بارز آن در میانجی گیری و در حل مناقشات بین ایران و آمریکا  رخ داد.
رایزن سابق فرهنگی ایران در عمان تاکید کرد: نقش و میزان تلاش این کشور در سیاست گذاری و تدوین سیاست های راهبردی و سیاست بین المللی به معنای رسمی آن یک قواره خیلی بزرگ بود ما این را به عنوان یک دیپلماسی بزرگ و نقش آفرینی دیپلماتیک تلقی می‌کنیم.
اکبری تصریح کرد: رابطه عمان همیشه با جمهوری اسلامی ایران در قبل انقلاب و پس انقلاب در یک شیب ملایم رو به رشد بوده است درحالی که این کشور اختلافاتی با سعودی ها داشته اند همچون اختلافات مرزی.
اکبری اظهار داشت: شورای همکاری خلیج فارس با این که کشور عمان موسس آن بودند و نظریه پرداز شورای همکاری خلیج فارس بودند اما در مخاصمات کشورها بین یمن و درگیری با سعودی هرگز مداخله مسلحانه نکردند. سلاح، پول و نیرو ندادند و گفتند ما پول برای اصلاح و درمان می دهیم ولی برای هجوم پول نمی دهیم و به این ائتلاف منطقه علیه یمن نپیوستند.
وی با بیان این که ایران همواره مورد حمایت عمان بوده است و مردم عمان،  ایرانی را بسیار دوست دارند، تاکید کرد: زمینه برای سرمایه گذاری ایرانی در کشور عمان فراهم است و شرکت ها و بازرگانان می توانند به راحتی در کشور تردد و سرمایه گذاری و ثبت شرکت کنند.
رایزن سابق فرهنگی ایران در عمان در پایان در خصوص روحیه مسالمت عمانی ها نیز تصریح کرد: حتی به یاد نداریم هیچ یک از شهروندان عمان عضو داعش شده باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =