۲۷ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۸
کد خبرنگار: 2469
کد خبر: 83676824
۰ نفر

برچسب‌ها

سمینار ملی زبان‌شناسی شناختی برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- دومین سمینار ملی زبان‌شناسی شناختی با هدف توسعه و گسترش هرچه بهتر این مکتب با حضور اساتید متخصص در این رشته با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی ۶ اسفند ماه امسال برگزار می‌شود.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این رویداد ملی به مدت یک روز و با مشارکت دانشگاه تربیت مدرس و موسسه آموزش عالی علوم شناختی  برگزار می‌شود، ۹ تن از اساتید در رابطه با مباحث زبان‌شناسی شناختی و مطالعات دینی، جایگاه زبان‌شناسی شناختی در توانبخشی، مطالعات الکتروفیزیولوژیک فرآیندهای مغزی پردازش زبان، معنی‌شناسی از منظر شناختی و مبحث استعاره در زبان‌شناسی شناختی و همچنین ایده‌پردازی در خصوص مطالعات آزمایشگاهی استعاره سخنرانی می‌کنند.

زبان‌شناسی شناختی یکی از مکاتب نوین زبان‌شناسی است که ریشه در مباحث زبانی مطرح در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ دارد، با وجود اینکه مدت زیادی از عمر زبان‌شناسی شناختی نمی گذرد اما این مکتب به یکی از مهمترین مکاتب زبان‌شناسی تبدیل شده و توانسته است با علوم دیگر مانند روانشناسی، عصب‌شناسی، هوش مصنوعی و فلسفه تعامل برقرار کند.

با گسترش علوم شناختی به ویژه از ابتدای قرن ۲۱ در گروه‌های زبان‌شناسی‌، در بیشتر دانشگاه‌های معتبر اروپا، امریکا و استرالیا زبان‌شناسی شناختی تدریس می‌شود و در این زمینه پژوهش‌های بسیاری نیز انجام شده است.

در ایران نیز اکنون در موسسه آموزش عالی علوم شناختی و دانشگاه تربیت مدرس به صورت رسمی با مجوز وزارت علوم در رشته زبان‌شناسی شناختی در مقطع دکتری دانشجو پذیرفته می‌شود و اساتیدی  نیز در دیگر دانشگاه‌ها به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت دارند، همچنین پژوهش‌های متعددی در حوزه زبان‌شناسی شناختی در کشور صورت گرفته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =