کارخانه نوآوری شیراز افتتاح می‌شود

تهران- ایرنا- کارخانه نوآوری شیراز با هدف تکمیل زنجیره زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری با حضور همه بازیگران این زنجیره و به منظور هم‌افزایی و رشد ایده‌های نخبگان و دانشجویان در اسفند ماه امسال راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استان فارس یکی از استان‌های دارای ظرفیت‌های بالای نیروی انسانی متخصص، مراکز دانشگاهی معتبر، پارک علم و فناوری و شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار و استفاده از این ظرفیت‌ها وظیفه پیشرانان عرصه علم و فناوری است.

این هدف بهانه‌ای شد تا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان یکی از حامیان اصلی زیست‌بوم فناوری، نوآوری و کارآفرینی برای راه‌اندازی کارخانه نوآوری در شیراز وارد عمل شود.

تجربه خوب و به ثمرنشسته کارخانه آزادی در تهران هم مزید بر علت شد تا کارخانه‌ای در شیراز و در فضایی به مساحت ۹ هزار متر مربع در فاز اول راه‌اندازی شود.

کارخانه نوآوری شیراز با هدف تکمیل زنجیره زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری با حضور همه بازیگران این زنجیره و به منظور هم‌افزایی و رشد ایده‌های نخبگان و دانشجویان ایجاد شده است و حوزه‌های فعالیت این کارخانه توسعه بازار و کسب‌ و کارهای فناورانه در این منطقه کشور است.

هدف کارخانه نوآوری شیراز به‌ عنوان قطب فناوری و نوآوری منطقه جغرافیایی گستره جنوب کشور، ایجاد یک اکوسیستم حاوی استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها، سرمایه‌گذاران، فروشندگان و موسسات آکادمیک و دانشگاهی است.

این کارخانه واقع در محل سابق کارخانجات ITMC شیراز در ۲ طبقه ایجاد می شود، کارخانه نوآوری شیراز با داشتن دسترسی محلی مناسب به فضایی برای حضور ذی‌نفعان حوزه تکنولوژی، اعم از شرکت‌ها و استارتاپ‌ها موجب رونق کارخانه نوآوری تبدیل شده است، این کارخانه بر اساس برنامه بهره برداری ۱۰ ساله، حداقل برای یک هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد کرد.

در سال ۹۹ حداقل اشتغالزایی فاز اول بهره برداری از این کارخانه، ۷۰۰ نفر و اشتغالزایی فاز دوم بهره‌برداری در سال آینده به یک هزار و ۵۰۰ نفر خواهد رسید، این کارخانه قرار است در حوزه‌های مختلف اینترنت اشیاء ( IoT )، کشاورزی، سلامت، سایر انرژی‌ها و گردشگری فعالیت کند.

کارخانه نوآوری شیراز فضایی پویا برای استقرار ذینفعان حوزه فناوری است که منجر به حمایت و ارتقای کسب‌وکارهای دانش‌بنیان می‌شود، در این کارخانه فضای کاری اشتراکی و دورهمی‌ها، دفاتر اداری و ویژه، اتاق جلسات، سالن‌های کنفرانس، فضای نمایشگاهی و آمفی‌تئاتر، کافه، منطقه استراحت و باشگاه سرگرمی، استودیوهای بازی و تولید محتوا دیجیتال و باشگاه کسب‌وکار، سرمایه‌گذاری و دانش‌آموزی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

پایه‌های شکل‌گیری این زنجیره مهم زیست‌بوم نوآوری، بر اساس تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و استانداری فارس شکل گرفت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =