نصرالله: مسوولیت پذیری مهم ترین ویژگی سردار سلیمانی بود

بیروت – ایرنا – سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان عصر یکشنبه گفت: تواضع، اخلاص ، شجاعت و به ویژه مسئولیت پذیری از همان روزهای جوانی، مهم ترین صفات و ویژگی های سردار قاسم سلیمانی بود.

وی این مطلب را به شکل ویدیو کنفرانس و در آیین ویژه به مناسبت چهلمین روز شهادت سردار قاسم سلیمانی فرمانده فقید نیروی قدس و «ابومهدی المهندس» جانشین فرمانده نیروهای مردمی عراق (الحشد الشعبی) که همزمان در مجمع سیدالشهدای بیروت در مرکز، شهرداری نبی شیت در منطقه بقاع در شرق، حسینیه های طیردبا و جِبشیت در جنوب لبنان برگزار شد، عنوان کرد.

دبیرکل حزب الله افزود: ایثار ، تحمل خطرها ، اعتماد به خدا ، امید به آینده، کار خستگی ناپذیر و عشق به شهادت از صفات مشترک حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس بود و زندگی آنان با عظمت و شهادشتان با عظمت تر بود.

قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس به همراه هشت نفر دیگر بامداد جمعه سیزدهم دی ماه ۹۸ در بغداد پایتخت عراق و به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا ترور و شهید شدند.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: هنگامی که وصیت نامه حاج قاسم سلیمانی را می خوانیم، در مقابل یک شخصیت عاشق و عارف و کسی که برای سربلندی ملتش و نیز لقاء الله تلاش می کرد، قرار می گیریم. این شخصیت همه ارزش های انسانی و اخلاقی را داشت و این راز دلدادگی مردم به او بود.

وی اضافه کرد: شهادت شیخ راغب حرب و سید عباس موسوی و فرزندش لبنان را وارد یک مرحله کرد و شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس همه منطقه و همه محور مقاومت را وارد مرحله جدید کرد.

نصرالله خاطرنشان کرد: ترامپ در مدت اخیر ۲ جنایت بزرگ انجام داد که نخستین آن ترور قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس بود و در هر سخنرانی به این جنایت اشاره می کند. دومین جنایتش هم اعلان طرح معامله قرن بود که در تداوم جنایت اول است.

وی گفت: این طرح، معامله قرن نیست زیرا یک جانبه بوده و فلسطینیان و گروه های مقاومت وارد این بازی نشدند زیرا آن را نقشه ترامپ و صهیونیست ها برای از بین بردن آرمان فلسطین می دانند.

دبیرکل حزب الله اضافه کرد: ترامپ در معامله قرن طرح برپایی یک دولت ضعیف را داده و هیچ انسانی نمی تواند چنین چیزی را بپذیرد. ایستادگی و ثبات مواضع فلسطینیان و گروه های مقاومت این معامله را با شکست مواجه خواهد کرد.

«بیشتر کشورهای عربی و دیگر کشورها مانند چین، روسیه و حتی سازمان ملل با معامله قرن موافقت نکردند. در لبنان نیز یک اجماع برای مخالفت با این معامله وجود دارد زیرا بر این کشور تاثیراتی خواهد داشت که از جمله آن تبدیل پناهندگان فلسطینی به شهروندان لبنانی است. نیز بخاطر تهدیداتی که منابع نفتی و گازی لبنان با آن مواجه خواهد شد».

نصرالله اظهار داشت: ما امروز در یک رویارویی جدید هستیم و دشمن کسی است که این رویارویی را شروع کرده و با ترور سردار سلیمانی وهمراهانش و نیز اعلان طرح معامله قرن، به محور مقاومت هجوم برده است.

«ما ۲ راه حل داریم: یک راه واکنش و رویارویی است و راه دوم تسلیم و مخفی شدن است که محور مقاومت راه نخست را برگزیده است. راه حل این است که رویارویی را با کوبیدن سرِ افعی یعنی دولت ترامپ شروع کنیم زیرا دولت او تجسم استبداد و ظلم و سلطه گری است».

وی افزود: همه می شنوند و می دانند که ترامپ و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با چه غرور و استکباری با جهان سخن می گویند، حتی با هم پیمانان خود و ابرقدرت هایی مانند چین نیز این گونه برخورد می کنند. آن ها هیچ اخلاقی را رعایت نمی کنند و ارزش ها را زیر پا گذاشته اند.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: راه حل فقط اعلام مقاومت مردمی در همه عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است و ما در این عرصه های نیازمند آگاهی هستیم و این که حقیقت را تبیین و مردم را قانع کنیم. ما نیازمند دوری از ترس در مقابل آمریکا و رژیم اسرائیل هستیم، کشور و رژیمی که مسئول همه جنایت ها و جنگ ها علیه لبنان، فلسطین و ایران هستند.

«دولت آمریکا مسئول جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران است و دولتی است که به کشورهای عربی فشار وارد کرد تا صدها میلیارد دلار به صدام حسین رییس جمهوری مخلوع عراق بدهند تا این جنگ را شروع کند».

سید حسن نصرالله اظهار کرد: جنگ یمن نیز با موافقت و حمایت آمریکا انجام گرفته است و بهترین تجهیزات نظامی را به عربستان سعودی برای کشتن مردم یمن می فروشد.

«داعش نیز که عراق و سوریه را ویران و بیش از پنجاه درصد از مساحت این کشور را اشغال کرد و جنایت های ضد بشری انجام داد با پشتیبانی آمریکا بود و مسئول این جنایت ها مقام های واشنگتن هستند.»

وی تاکید کرد: ما نیازمند مقاومت جدی جهان اسلام و عرب برای رویارویی با جنایت های آمریکا هستیم و باید برای آن برنامه ریزی و نقشه راه طراحی و به سلاح خود تکیه کنیم. زیرا این کشور هیچ فرصت و مجالی برای ما غیر از استفاده از سلاح نگذاشته است.

نصرالله گفت: نقطه ضعف اسرائیلی ها عنصر انسانی اشغالگری است و هدف قرار دادن آن ها رژیم صهیونیستی را متزلزل می کند و نقطه ضعف آمریکایی ها پول و اقتصاد است. ما باید با اقتصاد آمریکا رویارویی و کالاها و شرکت های آمریکایی را تحریم کنیم.

وی اضافه کرد: آمریکا می خواهد حشد الشعبی عراق را از بین ببرد حال آن که وفاداری به خون ابو مهدی المهندس و قاسم سلیمانی، حفظ حشد الشعبی و اخراج نیروهای آمریکایی از عراق است.

*دیدگاه دبیرکل حزب الله در مورد رویدادهای لبنان

سید حسن نصرالله گفت: ما نگران بودجه و امکانات مالی مقاومت نیستیم بلکه نگران وضعیت لبنان هستیم. ما در حزب الله با ذهنیت حزبی فکر نمی کنیم، زیرا همه ما در یک کشور زندگی می کنیم و سرنوشت ما یکی است.

وی افزود: موضع حزب الله پس از آغاز اعتراضات مردمی واضح بود. بعضی ها با ما مخالفت و حتی توهین کردند، موضع گیری ما برگرفته از حق و حقیقت است حتی اگر به ما توهین یا مخالفت کنند و این راه و رسم امام خمینی است.

نصرالله اظهار کرد: دولت لبنان تشکیل شده و ماموریت بسیار سختی دارد و ما تلاش خواهیم کرد عملکرد آن موفقیت آمیز باشد. ما هرگز از حمایت دولت دست نخواهیم کشید زیرا سرنوشت کل لبنان در معرض خطر است.

«همه قبول دارند وضعیت اقتصادی لبنان، بحرانی است. ما می خواهیم درگیری های بی ارزش سیاسی نباشد تا برنامه ریزی برای حل این بحران صورت گیرد. باید مهلت و مدت زمان منطقی به دولت جدید داده شود تا بتواند مشکلات را حل کند و همه احزاب در این راستا به این دولت کمک کنند».

دبیرکل حزب الله در پایان سخنانش افزود: بعضی ها به مردم لبنان می گویند باید تسلیم کشورهای خارجی شویم و ناامیدی القا می کنند و این خیانت به کشور است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha