اتهام؛ ​داستان‌هایی از قلب سرزمین ممنوعه

تهران- ایرنا- کتاب «اتهام» داستان‌هایی از قلب کره شمالی است، سرزمینی که هر نوشتنی جز برای ستایش رئیس بزرگ ممنوع است.

در کره شمالی، جز نام رئیس بزرگ، همه چیز به نظر مستعار می‌رسد، نظم استعاری، رفتارهای استعاری، ادبیات استعاری و انسان‌های استعاری، شاید به همین جهت است تنها اثری که در این کشور نوشته شده و یکی از اهالی این سرزمین از میان خودشان آن را بازگو کرده است، با نام مستعاربندی، منتشر می‌شود.

کتاب اتهام، یک مجموعه داستان کوتاه است با موضوع کره شمالی که همه وقایعش در این کشور روی می‌دهد.

گزارش ترک وطن، شهر اشباح، زندگی یک توسن تیزپا، خیلی نزدیک، خیلی دور، پاندمونیوم، روی صحنه و قارچ سرخ، عنوان داستان‌های این کتاب است. هر داستان به طور مستقل نوشته شده و شخصیت‌هایی جداگانه دارد اما مضمون مشترک همه آن‌ها نقد دوران حکومت کیم ایل سونگ و کیم جونگ ایل است.

کیم ایل سونگ اولین رهبر جمهوری دمکراتیک خلق کره (شمالی) از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۹۴ بود که به مدت ۴۷ سال بر آن سرزمین رهبری کرد.

اعلامیه معروف خوجه (Chuche) از او است که از سال ۱۹۵۵ رعایت می‌شود طبق این اعلامیه، کره‌ای‌ها باید از هویت ملی خود دفاع کنند، غرور ملی خود را از دست ندهند و تنها به خود متکی باشند.

کیم ایل سونگ، در این سال‌ها تحت نفود حکومت کمونیستی چین و شوروی سابق، فضای بسته‌ای را بر کشور اعمال کرد که تاکنون بر این کشور حاکم است.

در سال ۱۹۹۴ پس از مرگ کیم ایل سونگ که رئیس جمهور و بنیانگذار کره شمالی بود، هیچ رئیس جمهوری جانشین او نشد و او لقب رئیس جمهور ابدی را به خود گرفت و سمت ریاست جمهوری برای حفظ یادگار کیم ایل سونگ غیر فعال شد.

کیم جونگ ایل به طور رسمی در سال ۱۹۹۷ به عنوان دبیرکل حزب کمونیست کارگران کره شمالی و رئیس شورای ملی دفاع انتخاب شد. کیم جونگ ایل ۱۹ دسامبر سال ۲۰۱۱، در سن ۶۹ سالگی به علت بیماری درگذشت.

کتاب اتهام، در آغاز و پایان، شعری از بندی را دارد که رنج او روایت می‌کند و یادداشتی از دو هی‌یون نماینده ائتلاف شهروندان برای نقض حقوق بشر و پناهندگان کره شمالی، در انتهای کتاب آورده شده است.

اتهام، داستان چگونگی ترک برداشتن ایمان شهروندان این کشور است و ارایه دهندۀ تصویری شفاف از زندگی در کشوری بسته و تک حزبی و در عین حال نویدبخش این است که انسانیت حتی در چنین شرایط غیرانسانی‌ هم با سماجت راه خودش را می‌یابد.

بندی به جای آن که بکوشد از کره شمالی بگریزد، اثرش را به عنوان نماینده‌ای بیرون فرستاده و در این فرآیند، جان خود را به خطر انداخته است، این کتاب روایت امیدواری مردی است که می‌خواهد حقیقت بر رنج روزگارش چیره شود و شاید آگاهی دیگران، بتواند برای مردم کره شمالی رهایی بخش باشد.

مارگارت اتوود نویسنده شناخته شده کانادایی که خواندن این کتاب را توصیه کرده است، درباره این کتاب گفته است: «این داستان‌ها زندگی در دیکتاتوری تمامیت‌خواهی را توصیف می‌کنند که در آن دولت مرکزی همه چیز را در اختیار دارد، از جمله نوشتن و خواندن را، این کتاب بر ارزش جامعه باز تاکید می‌کند، جامعه‌ای که صداهای مختلفی در آن به گوش می‌رسند – نه تنها یک صدای اقتدارگرا...»

این کتاب با نام فرعی داستان‌هایی ممنوعه از کره شمالی، در سال ۲۰۱۷ در کره جنوبی منتشر شد و به سرعت در کشورهای مختلف به چاپ رسید.

اتهام، نوشته بندی، با ترجمه مسعود یوسف حصیرچین، در ۲۳۹ صفحه توسط نشر ققنوس منتشر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =