پیش‌بینی اعتبار ۳ هزار میلیارد تومانی برای دفع پسماندهای شمال کشور

تهران- ایرنا- معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پسماند یکی از معضلات اصلی کشور به ویژه مناطق شمالی است که برای دفع اصولی آنها در شمال کشور، دولت در بودجه سال آینده بیش از ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی کرده است.

عیسی کلانتری روز یکشنبه در حاشیه بیست‌ویکمین همایش ملی واحدهای صنعتی و خدماتی سبز در جمع خبرنگاران افزود: سازمان حفاظت محیط زیست در راستای سیاست‌های دولت حرکت می‌کند، یکی از پیشرفت‌های ما در حوزه گردو غبار است که سال گذشته کمترین آلودگی را در زمینه گرد و غبار داشتیم.

وی در ادامه به حقابه تالاب‌ها اشاره کرد و گفت: تالاب‌ها نقش بسزایی در بروز گرد و غبار دارند از این رو دولت تلاش زیادی برای تامین حقابه تالاب‌ها کرده است و بر این اساس حقابه بیش از ۳۰ تالاب تصویب شده و وزارت نیرو موظف به تامین آن است.

کلانتری ادامه داد: همچنین افزایش کیفی کارخانه‌ها یکی از دیگر از اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست است که با همکاری کارخانه‌ها با سازمان محیط زیست امروز نسبت به ۳۰ سال گذشته کمترین آلایندگی زیست محیطی دارند؛ بعد از ۵۰ سال توانستیم کارخانه سرچشمه کرمان که در زمینه مس فعالیت می‌کند را عاری از آلاینده گوگرد کنیم و مردم منطقه از مشکلات ناشی از این آلاینده رها شدند، کارخانه‌های سیمان ما نیز به سرعت، خود را برای کاهش آلاینده‌ها تجهیز می‌کنند.

وی افزود: در تلاش هستیم با کمک وزارت نفت برای بالا بردن راندمان کاهش شدت انرژی در کشور حرکت کنیم اگر سیاست‌های تحریمی نبودند راحت‌تر می‌توانستیم در این زمینه اقدام کنیم که یکی از اقدامات در این زمینه خاموش کردن فلرهای گازی است که تا چند سال گذشته ۱۰۰ درصد آن می‌سوخت اما امروز حدود ۳۰ درصد آن به مواد سوختی تبدیل می‌شود و تا سه سال آینده ۱۰۰ درصد فلرهای گازی کشور خاموش و به ارزش افزوده تبدیل خواهد شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در نشست اقلیمی پاریس تصویب شده بود که باید تا سال ۱۴۰۹ حدود ۴ درصد از انتشار کربن خود را کاهش دهیم که با خاموش شدن فلرها حدود ۴.۵ درصد تولید گازهای گلخانه‌ای کاهش می‌یابد یعنی فقط با این کار  به ۱۰۰ درصد تعهد خود عمل کردیم و دیگر لازم نیست عده‌ای نگران باشند که پیوستن ما به کاپ ۲۱ پاریس موجب رکود اقتصادی می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =