ارجاع ۵۴۴ جسد به پزشکی قانونی خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی گفت: پزشکان و کارشناسان پزشکی این اداره ۵۴۴ جسد را در سال جاری بررسی کردند که بیشترین علت مرگ‌های غیرطبیعی تصادف بوده است.

دکتر حسن محمد زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران این استان اظهار داشت: اجسادی که به پزشکی قانونی برای تعیین علت مرگ ارجاع داده می‌شوند به صورت کلی مرگ‌های غیر طبیعی بوده‌اند که بعضا برخی از آنان پس از بررسی طبیعی نیز شناخته می شوند.

 مرگ‌های غیرطبیعی به مرگ‌های ناشی از تصادفات جاده‌ای، مسمومیت‌ها، حوادث ناشی از کار، خودکشی‌ها، غرق شدگی، برق‌گرفتگی، مرگ‌های افراد مجهول الهویه، مرگ‌های ناشی از قصور احتمالی کادر پزشکی است که با درخواست مقام قضایی جهت اقدامات لازم و کارشناسی توسط پزشکی قانونی انجام خواهد شد.

وی گفت: از مجموع اجساد بررسی شده در ۱۰ ماه امسال، ۳۶۵ مورد مرگ  غیرطبیعی و ۱۵۲ مورد طبیعی بوده است که بیشترین علت مرگ‌های طبیعی مربوط به بیماری های قلبی و عروقی و در غیر طبیعی نیز تصادف بوده است که با ضربه وارده به جممه، خون ریزی و صدمات متعدد فرد فوت شده است.

وی با بیان اینکه تعداد اجساد بررسی شده در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۳ درصد رشد داشته است گفت: در سال ۹۷ در این مدت ۴۸۲ مورد جسد به پزشکی قانونی استان ارجاع داده شده بود.

وی اظهار داشت: بیشترین رشد فوت شده در استان با ۶۴ درصد و ۵۱ درصد به ترتیب مربوط به شهرستان های جاجرم و اسفراین بوده است.

محمدزاده افزود: از مجموع اجساد ارجاع داده شده به این اداره کل ۱۲۱ مورد بدون کالبد شکافی و ۴۲۲ مورد کالبد شکافی شده است تا علت مرگ مشخص شود.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی گفت: در تحلیل های تصادف نیز بیشترین تصادف فوتی مربوط به خودروهای سواری، موتورسواران و عابران پیاده به ترتیب بوده است.

محمدزاده افزود: همچنین علت مرگ ۱۸ نفر در حین کار، ۳۲ نفر به علت کمبود اکسیژن، ۱۳ مورد سقوط از بلندی، هشت مورد گاز گرفتگی، ۱۳ مورد مسمومیت، پنج مورد سوختگی، ۱۰ نفر غرق شدگی، هفت نفر به علت برق گرفتگی و مابقی نیز سایر موارد بوده است.

وی گفت: در مرگ های غیر طبیعی نیز ۸۶ مورد مربوط به بیماری های قلبی و عروقی، ۲۵ مورد ریوی، ۱۹ مورد گوارش، ۱۰ مورد مغز و اعصاب و مابقی نیز سایر بیماری ها فوت شده اند.
مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی افزود: در ۱۰ ماه سال جاری۲۴ هزار و ۸۳۴ مورد از پرونده های قضایی استان به منظور معاینه به پزشکی قانونی ارجاع داده شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد افزایش دارد.

وی اظهار داشت: از مجموع این تعداد ۱۹ هزار و ۱۶ مورد مربوط به معاینات و همچنین تعداد پنج هزار و ۹۹  مورد آزمایش و ۱۷۵  مورد کمیسیون نیز انجام شده اند.

محمد زاده گفت: از مجموع کمیسون های پزشکی ۱۱۰ مورد مربوط به قصور پزشکی بوده است که از این تعداد ۷۵  مورد کادر درمان تبرئه و ۳۵ مورد نیز محکوم شدند.

وی بیشترین قصور پزشکی را مربوط به حوزه زنان و جراحی ها عنوان کرد و افزود: قصور پزشکی در سال جاری ۱۱ درصد افزایش داشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =