علمای ماکو منشاء خدمات بزرگ و ارزشمندی بودند

ارومیه- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: علمای بزرگ شهرستان ماکو منشاء خدمات بزرگ و ارزشمندی بودند که هرگز از یادها نخواهد رفت.

حجت‌الاسلام ناصر خدایاری روز یکشنبه در آیین نکوداشت مقام علمی و اجتماعی عالم جلیل القدر «حجت‌الاسلام شیخ غلامحسین اصغری» در ماکو اظهار داشت: تجلیل از بزرگان و عالمان در عرصه‌های مختلف حرکت فرهنگی مهمی به‌شمار می رود که باید بسیار زودتر از این آغاز می‌شد.

وی بیان کرد: ایشان از علمای برجسته و از مفاخر ارزشمند معنوی این خطه هستند که عمر با برکت خویش را به مجاهدت و تلاش در عرصه‌های مختلف سپری کرده‌اند و در کنار تربیت شاگردان عالم و فاضل، در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، قضایی و تحکیم مبانی اجتهادی نیز منشا خدمات شایانی به اسلام و جمهوری اسلامی بوده و نقش ارزنده‌ای در اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داشتند.

وی یکی از برنامه‌های مهم انجمن آثار مفاخر فرهنگی استان را تجلیل از چهار دسته از اقشاری چون اساتید دانشگاه، هنرمندان فرهیخته، علما و مفاخر عنوان کرد و افزود: این امر با معیارهای مشخص هم‌اکنون در آذربایجان‌غربی در حال اجراست.

وی گفت: اهل تحقیق بودن و داشتن درجه اقتصادی، داشتن مقالات و تالیفات، هنرمندان درجه یک کشور، علما و اندیشمندان حوزه دیگر که اجتهاد و قریب به اجتهاد داشته باشند از جمله معیارهای درنظر گرفته شده برای این افراد است.

حجت‌الاسلام خدایاری اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه‌های این انجمن تجلیل از مقام آیت‌الله قریشی در استان است که در صورت رضایت ایشان برگزار خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه نیز در این آیین ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این مراسم اظهار داشت: تقدیر از عالم جلیل القدر «حجت‌الاسلام شیخ غلامحسین اصغری»، نشان از درایت و توجه به جایگاه علما است، که مورد توجه مسوولان فرهنگی استان قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام سیدمهدی قریشی با تاکید بر تداوم و افزایش برگزاری این چنین آیین‌هایی در استان افزود: باید تا زمانی که علما و شخصیت‌های برجسته در قید حیات هستند مورد ارج و قرب قرار گرفته و از آنها تجلیل شود.

وی وجود مفاخر، علما و مشاهیر را نعمتی بزرگ برای منطقه و استان برشمرد و افزود: تجلیل از مقام این افراد دارای آثار و برکت بسیار زیادی است که به عنوان یک اصل باید مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه ماکو نیز در این مراسم از روحانیان به عنوان پایه‌گذاران و هدایتگران انقلاب نام برد و افزود: برای تمدن‌سازی امروز، روحانیان باید در حد تراز انقلاب بوده و علم و دانش خود را افزایش دهند.

حجت‌الاسلام محمد هاشمی با اشاره به فرا رسیدن انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، حضوری با بصیرت، آگاهانه و حداکثری در پای صندوق‌های رای را وظایف روحانیان و آگاهی‌دهی آن‌ها به مردم بیان کرد.

در ادامه  این مراسم با اهدای لوح یادبود از زحمات چندین ساله این عالم گرانقدر تجلیل شد.

آیین نکوداشت مقام علمی و اجتماعی عالم جلیل‌القدر «حجت‌الاسلام شیخ غلامحسین اصغری»به همت انجمن آثار مفاخر فرهنگی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، دفتر امام جمعه ماکو و شورای اسلامی شهر و شهرداری بازرگان برگزار شد.

این عالم گرانقدر که ۹۰ سال سن دارد دارای ۱۲ اثر از جمله «خلاصه الاقوال فی روح الاعمال»، «نعم‌الهدیه الی الاحبه»، «شرح باب حادی عشر»، «مصباح البحث»، «خلاصه الاصول»، «عقائد»، «کشکول»، «دیوان شعر انسان»، « جزوه نماز» و «حلیه البنین» است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =