مسؤولیت‌پذیری باید در کنار مطالبه‌گری تقویت شود

تهران- ایرنا- وزیر آموزش‌ و پرورش گفت: جامعه یاد گرفته است مطالبه‌گر باشد، اما در کنار مطالبه‌گری، باید روح مسئولیت‌پذیری تقویت شود؛ چرا که هر کس در قبال رفتار خود مسئول است و باید الگوی نابی از زیستن را ارائه دهد.

به گزارش روز یکشنبه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، محسن حاجی میرزایی در مراسم معرفی چهره‌های مردمی سال  ۹۸ با تبریک سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن و مادر اظهار داشت: زنان و مادران این سرزمین اولین معلمان انسان‌ها هستند؛ چرا که بار اصلی تربیت جامعه را بر دوش می‌کشند.

وی افزود: امروز سالروز تولد امام خمینی (ره) است که ما را در این مسیر قرار داد و حق زندگی به گردن همه مردم ایران دارد؛ چرا که ما را از تیرگی‌ها، سختی‌ها و دشمنی‌ها به نور هدایت، ایمان، فضیلت و اخلاق رهنمون کرد.

وزیر آموزش‌ و پرورش با طرح این پرسش که آیا انتخاب چهره مردمی درست و ارزشمند است، اظهار داشت: پاسخ به این سوال‌ مثبت است و بر این باورم که این کار یک ضرورت است و نظام تعلیم و تربیت و جامعه ما به این انتخاب نیاز دازد و از آن نیرو و الهام می‌گیرد و چنین کاری برای همبستگی ملی و ترویج خوبی‌ها فعالیت ارزشمندی است.

وی تصریح کرد: همچنان که تنفس حیات مادی ما را برقرار می‌کند و با اولین دم و بازدم جان می‌گیریم و با پایان یافتن آن حیات پایان می‌پذیرد، حیات فکری، معنوی و اجتماعی و شخصیت اجتماعی ما به جریان یادگیری وابسته است.

وزیر آموزش‌ و پرورش اضافه کرد: انسان در شرایطی به دنیا می‌آید که هیچ نمی‌داند و فرهنگ و تمدن و هرآنچه اکنون می‌بینیم محصول یادگیری است و تمایز جوامع و شخصت‌ها در یادگیری است. فراگیرترین رفتار انسان‌ها یادگیری است و شاید از حیث فراگیری قابل مقایسه با تنفس کردن باشد. 

حاجی میرزایی با بیان اینکه انسان‌ها را با توجه به کمیت وکیفیت محتوای یادگیری می‌توان طبقه‌بندی‌های متفاوتی کرد، گفت: برای داشتن تصویری دقیق از آینده، باید دید که کیفیت یادگیری جامعه چیست.

وی تاکید کرد: همه تحولات جامعه مرهون یادگیری است و هیچ تحولی پایدار در جامعه رخ نمی‌دهد مگر به مدد یادگیری؛ چرا که ما آن گونه عمل می‌کنیم که آموخته‌ایم.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه یکی از جدی‌ترین و گسترده‌ترین عرصه‌های یادگیری، یادگیری مشاهده‌ای است، اظهار کرد: از اوان کودکی با دیگران سخن گفتن و رفتار را می‌آموزیم و به تدریج با افزایش آگاهی‌ها، انتخاب می‌کنیم که چه چیزی را مشاهده کنیم و ازچه کسی بیاموزیم.

حاجی میرزایی گفت: پایدارترین و سهل‌ترین عرصه یادگیری ناشی از مشاهده است و اسلام برای نقش این مشاهده که می‌توان در چهره الگوها آن را شناسایی کرد، اهمیت بسیاری قائل است.

وی در ادامه اضافه کرد: اگر یادگیری به جز الگو می‌توانست به روش دیگری حیات پیدا کند، از الگو استفاده نمی‌شد. اما در کنار انزال کتب، پیامبران آمده‌اند و امروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) است و ما از ایشان می‌آموزیم چرا که وی الگوی واقعی است و برای زنان الگو و نمونه بارزی است.

وی با بیان اینکه از الگوها می‌آموزیم،گفت: برای تعلیم کتاب و برای آموختن زندگی، انبیا و اولیا آمده‌اند و برگزاری چنین مراسمی در حقیقت  برجسته کردن الگوهایی است که جامعه ما برای پیمودن مسیر  آینده به آن نیازمند است .

حاجی میرزایی اظهار داشت: با چنین مراسمی عرصه تربیت را غنی و تقویت می‌کنیم، فرهنگ را بال‌وپر می‌دهیم و به انسان‌ها مجال واقعی‌تر و عینی‌تر می‌آموزیم.

وزیر آموزش‌ و پرورش اضافه کرد: الگوها می‌توانند گسست اجتماعی را چاره کنند، وحدت را افزایش دهند و دل‌ها را به هم نزدیک کنند .

حاجی میرزایی با اشاره به شهادت سردارشهید قاسم سلیمانی، اظهار داشت: وی الگوی کم نظیری بود و مشاهده کردیم ظرفیتی که در بدرقه وی ایجاد شد چه شورشی در جامعه ایجاد کرد و هیچ عامل دیگری این ظرفیت را ندارد، بنابراین الگوها نقش مهمی در حیات اجتماعی دارند و این کار برای برجسته کردن انسان‌هایی است که جامعه به آنها نیاز دارد.

وی ادامه داد: جامعه یاد گرفته است که مطالبه‌گر باشد، اما باید در کنار مطالبه‌گری، روح مسئولیت‌پذیری تقویت شود؛ چرا که هر کس در قبال رفتار خود مسئول است و باید الگوی نابی از زیستن را ارائه دهد بنابراین هر فردی باید بکوشد تا بهتر عمل کند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه آنچه باقی ماند عمل نیکو و شایسته است، گفت: فردی را در استان سیستان و بلوچستان می‌شناختم که متاسفانه در حادثه تصادف وی را از دست دادیم، جوانی که با پول دانشجویی خود در دشت‌یاری این استان نزدیک به ۳۰ مدرسه ساخت و به آموزش دانش آموزان کمک کرد و به تدریج افراد علاقمند به‌ کار وی پیوستند. یک نیت پاک می‌تواند شعاع وجودی جامعه‌ای را بهره‌مند کند.

چهره های مردمی سال ۹۷ در مراسمی با حضور مسئولان تقدیر شدند و طرح انتخاب چهره مردمی سال ۹۸ با اهدای تندیسی از سردار شهید قاسم سلیمانی کلید خورد.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha