افزون بر سه هزار و ۷۰۰ گروه خودیار زنان در کشور فعال است

رشت – ایرنا – مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و بهزیستی کشور گفت: بر اساس آخرین آمار، افزون بر سه هزار و ۷۰۰ گروه خودیار "زنان روستایی" در کشور فعال است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، فریبا درخشان نیا روز یکشنبه در همایش توانمندهای اجتماعی اقتصادی گروه خودیار برنامه تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی در رشت افزود: ۶۲ هزار نفر در کشور عضو گروه های خودیار زنان روستایی هستند.

وی با اشاره به مزیت های اجرای برنامه تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی و اینکه این برنامه در ۲۱ استان کشور اجرا شد، اظهار داشت: آنهایی که عضو گروه های خودیار هستند واقفند که عضویت در گروه به چه میزان برای آنان مثمر ثمر است.

مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و بهزیستی کشور با بیان اینکه افزون بر پنج هزار نفر عضو گروه های خودیار زنان روستایی در استان گیلان هستند، خاطر نشان کرد: از این تعداد، کمتر از ۱۰ درصد گروه هدف بهزیستی هستند و ۹۰ درصد شهروندان را شامل می شود.

وی با اشاره به فعالیت های گسترده بهزیستی در کشور اظهار داشت: سازمان بهزیستی سالهاست که در حوزه سلامت اجتماعی فعالیت می کند و "سازمان بهزیستی محور سلامت اجتماعی است"،  شعار این سازمان است.

وی با بیان اینکه برنامه تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی یکی از برنامه های است که در حوزه سلامت اجتماعی می توان یاد کرد، افزود: این مهم با توجه به مشارکت خوب مردم شکل گرفته و در راستای سلامت اجتماعی و توانمندسازی است.

مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و بهزیستی کشور با اشاره به توانمندی های زنان در بخش های مختلف اضافه کرد: با توجه به محدودیت هایی که وجود دارد، زنان ایران توانمندی های بالای خود را اثبات کرده اند.

وی با بیان اینکه در گیلان توانمندی های زنان بالاتر از سایر جاها است، اظهار داشت: نقش زنان این استان در عرصه اقتصاد کشور، مدیریت و اقتصاد خانواده بسیار پررنگ هستند.

در همایش توانمندهای اجتماعی اقتصادی گروه خودیار برنامه تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی در رشت ۱۳ نفر از تسهیلگران، مدیران برنامه و روسای شهرستان های مجری برنامه تجلیل شدند.

گروه های خودیار مجموعه ای ۱۵ تا ۲۵ نفری از ساکنان روستا است که با آموزش های تسهیلگر و کاملا آگاهانه و به صورت خودجوش دور هم جمع می شوند و با انجام پس انداز منظم و مساوی، یک صندوق مشترک تشکیل می دهند، همه اعضا در گروه خودیار مسئول هستند و تمامی افراد سهم مساوی در موجودی صندوق مشترک و تصمیم گیری گروه را خواهند داشت، پس از گردآوری پس اندازها، اگر عضوی از گروه برای رفع نیازهای زندگی و یا توسعه فعالیت های درآمد زای خود، نیاز به پول داشته باشند، درخواست خود را به گروه ارائه کرده و پس از بررسی توسط گروه وام به وی پرداخت می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =