اقامت شبانه کوهنوردان تکابی در ارتفاع ۳ هزار متری کوه بلقیس

مهاباد- ایرنا- رئیس اداره ورزش و جوانان تکاب گفت: چهار نفر از کوه‌نوردان این شهرستان در هوایی برفی و کولاکی به کوه بلقیس صعود کرده و در ارتفاع سه هزار متری این کوه اقامت و در میان دیوارهای برفی شب را سپری کردند.

رضا طلایی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این کوهنوردان اعضای باشگاه کوهنوردی « بالقیز افشار تکاب» هستند که از عصر روز گذشته صعود به قله سه هزار و ۳۵۰ متری کوه بلقیس تکاب را آغاز کردند و پس از هفت ساعت کوهپیمایی در مسیر سخت و کولاکی به ارتفاع سه هزار متری این کوه رسیدند.

وی بیان کرد: این کوهنوردان پس از رسیدن به ارتفاع سه هزار متری کوه بلقیس، چادرهای خود را در میان دیوارهای برفی برپا کرده و با وجود دمای ۱۴ درجه سانتی‌گراد زیر صفر در این محل تا صبح اقامت کردند.

وی اظهارداشت: صعود سخت، زمستانی و پرخطر این کوهنوردان با موفقیت و بدون گم‌کردن مسیر انجام شد.

رئیس اداره ورزش و جوانان تکاب ادامه داد: این کوهنوردان برای برپا کردن شبانه چادرهای خود در کوه بلقیس مسیرهای بسیار سخت و کولاکی را با مهارت و تجربه پیمودند و صعود، شب‌مانی و فرود آنان در سلامت کامل انجام‌شد.

طلایی اضافه کرد: این کوهنوردان صبح امروز پس از یک شب مانی متفاوت در کوه و صرف صبحانه در میان برف مسیر را ادامه داده و به قله سه هزار و ۳۵۰ متری کوه بلقیس صعود کردند.

وی با بیان اینکه صعود به کوه بلقیس برای کوهنورردان جوان و کم تجربه و ورزشکارانی که تاکنون مسیر برفی صعود را طی نکرده اند، امری دشوار و خطرناک است افزود:  صعود به قله برفی بلقیس تکاب یک صعود تمرینی بوده و این کوهنوردان به زودی در شرایط برف و سرمای زمستانی به کوه دماوند صعود خواهند کرد.

قله بلقیس در ۴۲ کیلومتری تکاب و سه کیلومتری مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان واقع شده است و با سه هزار و ۳۵۰ متر ارتفاع یکی از قلل مرتفع غرب کشور محسوب می‌شود.
این ارتفاعات به علت داشتن طبیعت بکر و زیبا، مشرف بودن به آثار تاریخی تخت سلیمان و همچنین دارا بودن بقایای معماری و تاریخی در خود قله یکی از مقاصد مورد علاقه کوه‌نوردان است و ظرفیت مناسبی برای گردشگری و ورزش‌های زمستانی محسوب می‌شود.
در این شهرستان بیش از ۳۰۰ ورزشکار در رشته کوهنوردی فعالیت می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =