اقامت شبانه کوهنوردان تکابی در ارتفاع ۳ هزار متری کوه بلقیس

مهاباد- ایرنا- رئیس اداره ورزش و جوانان تکاب گفت: چهار نفر از کوه‌نوردان این شهرستان در هوایی برفی و کولاکی به کوه بلقیس صعود کرده و در ارتفاع سه هزار متری این کوه اقامت و در میان دیوارهای برفی شب را سپری کردند.

رضا طلایی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این کوهنوردان اعضای باشگاه کوهنوردی « بالقیز افشار تکاب» هستند که از عصر روز گذشته صعود به قله سه هزار و ۳۵۰ متری کوه بلقیس تکاب را آغاز کردند و پس از هفت ساعت کوهپیمایی در مسیر سخت و کولاکی به ارتفاع سه هزار متری این کوه رسیدند.

وی بیان کرد: این کوهنوردان پس از رسیدن به ارتفاع سه هزار متری کوه بلقیس، چادرهای خود را در میان دیوارهای برفی برپا کرده و با وجود دمای ۱۴ درجه سانتی‌گراد زیر صفر در این محل تا صبح اقامت کردند.

وی اظهارداشت: صعود سخت، زمستانی و پرخطر این کوهنوردان با موفقیت و بدون گم‌کردن مسیر انجام شد.

رئیس اداره ورزش و جوانان تکاب ادامه داد: این کوهنوردان برای برپا کردن شبانه چادرهای خود در کوه بلقیس مسیرهای بسیار سخت و کولاکی را با مهارت و تجربه پیمودند و صعود، شب‌مانی و فرود آنان در سلامت کامل انجام‌شد.

طلایی اضافه کرد: این کوهنوردان صبح امروز پس از یک شب مانی متفاوت در کوه و صرف صبحانه در میان برف مسیر را ادامه داده و به قله سه هزار و ۳۵۰ متری کوه بلقیس صعود کردند.

وی با بیان اینکه صعود به کوه بلقیس برای کوهنورردان جوان و کم تجربه و ورزشکارانی که تاکنون مسیر برفی صعود را طی نکرده اند، امری دشوار و خطرناک است افزود:  صعود به قله برفی بلقیس تکاب یک صعود تمرینی بوده و این کوهنوردان به زودی در شرایط برف و سرمای زمستانی به کوه دماوند صعود خواهند کرد.

قله بلقیس در ۴۲ کیلومتری تکاب و سه کیلومتری مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان واقع شده است و با سه هزار و ۳۵۰ متر ارتفاع یکی از قلل مرتفع غرب کشور محسوب می‌شود.
این ارتفاعات به علت داشتن طبیعت بکر و زیبا، مشرف بودن به آثار تاریخی تخت سلیمان و همچنین دارا بودن بقایای معماری و تاریخی در خود قله یکی از مقاصد مورد علاقه کوه‌نوردان است و ظرفیت مناسبی برای گردشگری و ورزش‌های زمستانی محسوب می‌شود.
در این شهرستان بیش از ۳۰۰ ورزشکار در رشته کوهنوردی فعالیت می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =