چراغ سبز مشروط عربستان برای رابطه با رژیم صهیونیستی

تهران- ایرنا- فیصل بن فرحان آل سعود وزیر امور خارجه عربستان برقراری روابط با رژیم صهیونیستی را مشروط به امضای توافق صلح توسط فلسطینی ها و پذیرش شرایط آنها در چارچوب توافق دانست.

بن فرحان روز شنبه در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه صهیونیستی معاریو در مورد روابط سعودی و اسرائیل، گفت که روابط با اسرائیل فقط زمانی اتفاق خواهد افتاد که یک توافقنامه صلح امضا شود و مطابق با شرایط فلسطینی ها باشد.

روزنامه معاریو در جریان طرح سوال فوق همچنین در مورد اینکه بهبود روابط شامل توافقنامه عدم تجاوز و شروع روابط رسمی اسرائیل با کشورهای عربی می شود، سوالاتی را مطرح کرد.

در پی رونمایی از طرح معامله قرن گزارش هایی درمورد تلاش مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در جهت دیدار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در قاهره منتشر شد.

در شرایطی که طی یکی دو سال اخیر بسیاری از منابع و محافل سیاسی و رسانه ای ،‌ از همکاری های مخفیانه و هماهنگی ها میان رژیم صهیونیستی و برخی دولت های عرب منطقه بویژه دولت سعودی پرده برداشته اند، فرحان روز پنجشنبه موضوع دیدار رهبران ریاض و تل آویو را تکذیب کرد و گفت: هیچ قرار ملاقاتی بین عربستان و اسرائیل برنامه ریزی نشده است و سیاست عربستان سعودی از ابتدای این نزاع کاملا مشخص بوده است.

دولت سعودی ، طرح موسوم به معامله قرن دونالد ترامپ را که اواخر ژانویه سال جاری میلادی از آن رونمایی شد، برغم محکومیت آن از سوی اتحادیه عرب، رسما محکوم نکرد.

از سویی یسرائیل کاتس وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی که قرار بود در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت و با وزرای عربی ملاقات کند، در نهایت سفر خود را لغو کرد.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز در گفتگو با معاریو در مورد اینکه طرح ترامپ دو طرف را به پای مذاکره می کشاند، گفت که در بازه زمانی فعلی به نظر این اتفاق نمی افتد.

ترودو همچنین گفت که کانادا از هر ابتکاری برای پیشرفت راه حل دو دولت و ادامه مذاکرات بین دو طرف حمایت می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =