غنی: برقراری صلح هدف مشترک افغانستان و آمریکاست

تهران- ایرنا- رئیس‌جمهوری افغانستان در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، در دیدار با سناتورهای آمریکایی گفت، خاتمه جنگ و برقراری صلح پایدار، اولویت دولت و مردم افغان و از اهداف مشترک دو کشور(افغانستان و آمریکا) است.

به گزارش شبکه طلوع، کاخ ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای از دیدار شنبه شب "اشرف غنی" با شماری از سناتورهای آمریکایی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ خبر داد و افزود: روسای نیروهای مسلح، محیط زیست و امور عامه، بانکداری و امور شهری و کمیسیون های بودجه(افغانستان) در این نشست حضور داشتند و درباره مسایل مختلف، به‌ویژه روند صلح، توسعه و تحکیم روابط راهبردی افغانستان و آمریکا و ادامه حمایت واشنگتن از کابل گفت وگو شد. 
در این نشست درباره روند صلح و نیز کاهش نیروهای آمریکایی از افغانستان و تاثیر این دو مساله بر این کشور سوالاتی مطرح شد.

غنی در این نشست درباره موضوعاتی مانند پناهگاه های امن تروریست ها، آتش بس و برقراری صلح پایدار در افغانستان صحبت کرد و افزود، این مسایل خواسته اصلی مردم افغان است. ما باید به خطرات احتمالی روند برقراری صلح توجه کامل داشته باشیم و از هر ابتکار عملی که بتواند ما را به صلح نزدیک تر کند، استقبال می کنیم.

به گفته غنی، تروریسم تهدید اصلی برای افغانستان، آمریکا و کل منطقه است و جنگ با تروریسم مستلزم تعهدی مشترک است.

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد، صلح اولویت دولت و مردم افغان است و مردم باید از توسعه روابط افغانستان و آمریکا حمایت کنند.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس جمعه به نقل از یک مقام ارشد دولت ترامپ اعلام کرد، مذاکره‌کنندگان آمریکا و طالبان بر سر آتش‌ بس موقت بین نیروهای دو طرف در افغانستان به توافق رسیدند.

این مقام ارشد آمریکایی که آسوشیتدپرس نامی از او نبرده است،‌ گفت، توافق جدید به‌زودی اجرایی می شود و می‌ تواند به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان منتهی شود.

به گفته این مقام آمریکایی، پس از اجرای توافق برای کاهش هفت‌ روزه خشونت طالبان در افغانستان، مذاکرات صلح 10 روزه با حضور همه طرف‌های افغان ظرف 10 روز برگزار می شود. این مذاکرات بسیار مفصل است و همه طرف‌های افغان، از جمله نیروهای مسلح افغانستان، در آن حضور خواهند داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =