قرار داد سفید امضا در سامانه جامع روابط کار ثبت نمی‌شود

ایرنا - کرمان - رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بم گفت: با راه اندازی سامانه جامع روابط کار تمامی دادخواست ها در این سامانه ثبت خواهد شد و با انعکاس شفاف روابط بین کارگر و کارفرما، سامانه اجازه ثبت قرارداد سفید امضا را نخواهد داد.

صالح برایی نژاد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی دیگر از فواید ثبت نام در این سامانه حذف بروکراسی اداری و اطلاع رسانی شفاف و دقیق تر است و زمانی رای صادر شود،  بصورت همزمان در وزارتخانه نیز مشهود بوده و اگر در پرونده ای تعلل صورت بگیرد سیستم به صورت خودکار اخطار صادر می کند تا هر چه سریعتر به پرونده رسیدگی شود.

وی با بیان اینکه شفافیت موضوع اصلی راه اندازی این سامانه است اظهار داشت: وزارت کار کد کارفرمایی تمامی کارگاه ها را در اختیار دارد و برای استفاده از این سامانه همه کارگران و کارفرمایان کشور حداقل یکبار باید با مراجعه به پیشخوان های دولت احراز هویت شوند و پس از آن در صورت مراجعه هر کدام از کارگران و کارفرمایان نیازی به ثبت اطلاعات فردی آنها نیست و سامانه با توجه به ثبت اطلاعات انجام شده به موضوع رسیدگی خواهد کرد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بم تصریح کرد: یکی از الزامات بهره‌مندی جامعه کارگری و کارفرمایی از این سامانه این است که احراز هویت برای یکبار با مراجعه به دفاتر پیشخوان صورت می گیرد تا اگر کارگری در هر مکانی از کشور مشغول به فعالیت باشد تمام خدمات روابط کار را دریافت نموده و نیاز به ثبت اطلاعات فردی و ارائه مدارک هویتی از جمله فتوکپی شناسنامه، کارت ملی و غیره نیست.

وی ادامه داد: هر کارگر و یا کارفرمایی که با مراجعه به دفاتر پیشخوان در این سامانه ثبت نام کند پس از دریافت کد رهگیری جهت دریافت خدمات در خصوص روابط کار(ارائه شکایات و غیره) به سایت www. prkar.mcls. gov.ir  مراجعه نموده و شکایت خود را ارائه می نماید.

.برائی نژاد تاکید کرد: به سمت الکترونیکی کردن خدمات پیش می رویم و این سامانه کمک شایانی به ثبت قراردادهای شفاف بین کارگران و کارفرمایان خواهد کرد.

وی بیان کرد: در این سامانه کلیه مراحل قانونی رسیدگی به پرونده از ارائه شکایت تا صدور رای هیات تشخیص، اعتراضات کارگر و کارفرما، صدور رای هیات حل اختلاف، ابلاغ دعوتنامه ها برای کارگر، کارفرما و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با دریافت کد رهگیری قابل مشاهده است که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه های کارگر و کارفرما و همچنین کاهش مدت زمان رسیدگی پرونده در ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهد بود.

وی ادامه داد: این سامانه بانک جامع اطلاعاتی کاملی برای حوزه روابط کار خواهد بود که می توان با استناد به آن با اطلاعات دقیق و آمار موثق صحبت کرد و بر اساس احساسات عمل نکرد.

برائی نژاد با بیان اینکه واگذاری اجرای طرح سامانه روابط کار به دفاتر پیشخوان، مصوبه دولت است تصریح کرد: از ابتدای اسفندماه سال جاری هیچ دادخواستی به صورت کتبی دریافت نمی شود و هر موضوعی از طریق همین سامانه پیگیری می گردد لذا از کارگران و کارفرمایان می خواهیم جهت بهره‌مندی از خدمات سامانه به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.

شهرستان بم در فاصله ۱۹۵ کیلومتری استان کرمان واقع شده است.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =