بازسازی جاده بین المللی حلب-دمشق آغاز شد

تهران - ایرنا - تنها یک روز پس از تسلط کامل ارتش سوریه بر جاده بین المللی حلب به دمشق از سمت ادلب و حماه و پاکسازی کامل آن، عملیات بازسازی این جاده بین المللی و راهبردی برای راه اندازی مجدد آن آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، واحد های فنی استان حلب سوریه از امروز (شنبه) عملیات بازسازی جاده بین المللی حلب- دمشق را در ورودی غربی حلب با تعمیر خرابی های جاده و برداشتن موانعی که تروریست ها در مسیر ورودی غربی شهر حلب قرار داده بودند، آغاز کردند.
این جاده راهبردی موسوم به "M5" که دو شهر کلیدی حلب در شمال سوریه و دمشق - پایتخت- را به یکدیگر متصل می کند از شهرهای مهمی همچون "سراقب"، "معره النعمان"، "خان شیخون"، "حماه" و "حمص" نیز عبور می کند.

واحدهای فنی- عمرانی در استان های حماه و ادلب نیز از چند روز قبل و با پیشروی های گسترده ارتش سوریه در مناطق شمالی این کشور، بازسازی جاده "حلب- دمشق" را در حد فاصل شهرهای "خان شیخون" در حومه جنوبی ادلب تا "معره النعمان" و "سراقب" در شرق ادلب آغاز کرده بودند.

این جاده بین المللی که به عنوان شریان اقتصادی سوریه شناخته می شود، استان کلیدی حلب را به دیگر استان های سوریه وصل می کند و پیش از تسلط گروه های تروریستی بر آن برای ترانزیت کالا و انتقال مسافر از آن استفاده می شده است.

رسانه های خبری روز گذشته (جمعه) گزارش دادند که ارتش سوریه جاده بین المللی حلب به دمشق را از سمت ادلب و حماه به طور کامل از وجود تروریست ها پاکسازی کردند.

در روزهای اخیر پیشروی های ارتش سوریه در استان ادلب و مناطق غربی حلب برای آزادسازی آخرین مناطق تحت کنترل تروریست ها که از حمایت های ترکیه بهره مند هستند با سرعت هرچه بیشتر ادامه پیدا کرده است.

پیشروی سوریه در این مناطق درحالی شدت گرفته که از روز نهم ژانویه (۱۹ دی ماه) با توافق میان «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه و «رجب طیب اردوغان»  همتای ترکیه‌ای وی، در منطقه ادلب آتش بس اعلام شد؛ اما این آتش بس دو روز بعد با حملات تروریست‌ها نقض شد.

استان ادلب ۱۱ درصد از خاک سوریه را تشکیل می دهد و نیروهای سوری در ماه های اخیر بخش های زیادی از آن را آزاد کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =