امام جمعه بیرجند: وظیفه اصلی زن حفظ بنیان جامعه است

بیرجند - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: کار اصلی زن حفظ بنیان جامعه در جهت تربیت انسان، مسلمان و ارزش‌ها است اما بیگانگان این اصل را به خانه‌داری تعبیر کردند.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز شنبه به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) در دیدار با جمعی از خواهران طلبه حوزه‌های علمیه بیرجند ضمن تبریک میلاد باسعادت حضرت فاطمه (س) و روز زن با بیان اینکه بیگانگان جامعه ما را فریب دادند افزود: متأسفانه آسیب‌های ریشه‌ای به زن وارد شد و این آسیب‌ها دیگر شخصیت پرور نیست لذا ما کاملا احساس خطر می‌کنیم.

وی اظهار داشت: قرآن کریم که معجزه‌ الهی است صریحا به این موضوع تحدی فرموده که زوایای متعددی دارد و یکی از آنها، اِخبار به اَخبار غیبیه است که سوره مبارکه کوثر یکی از موارد اِخبار به اَخبار آینده است.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند، وی گفت: درخصوص سوره کوثر و وجود مقدس حضرت فاطمه زهرا (س) تنها ما مدعی نیستیم بلکه آنها که اهل تفسیر و ترجمه قرآن هستند، نیز در این باب انصاف به خرج می‌دهند که نمونه آن امام فخر رازی عالم و دانشمند مشهور برادران اهل سنت است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در تفسیر کبیر فخر رازی که در حوزه غیرشیعه یا بی‌نظیر و یا کم‌نظیر است، به سوره مبارکه کوثر و وجود حضرت زهرا (س) استناد می‌کند که این سوره معجزه است و معجزه این سوره حضرت زهرا (س) است.

وی با اشاره به اینکه در آن دوران‌ها کسی از نسل حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)، جرات نمی‌کرد بگویند ما سید هستیم و همواره در گمنامی زندگی می‌کردند گفت: فخر رازی می‌گوید اگرچه بسیاری از فرزندان حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) را کشتند، شهید کردند و از بین بردند، اما آنچه قرآن فرموده، معجزه الهی انجام شد و امروز نسل حضرت زهرا دنیا را پر کرده است.

وی ادامه داد: در یک زمانی آیت الله مرعشی نجفی جمعیت اولاد حضرت زهرا (س) را حدود ۱۵ میلیون بیان کرده بودند که اکنون بسیار بیشترند و این در حالی است که بسیاری ناشناخته هستند.

امام جمعه بیرجند گفت: فخر رازی به معجزه بودن وجود حضرت زهرا (س) استناد می‌کند و می‌گوید که غیر از این کمیت، کیفیت این نسل بسیار مهم است که می‌توان از جمله آنها به وجود امام صادق (ع)، امام باقر(ع) و… همچنین علما و مراجع بزرگ، اشاره کرد و در آخرالزمان نیز دنیا منتظر فرزند زهرا خواهد بود تا او ظهور کند و اوضاع را سامان دهد.

وی با اشاره به اینکه وجود مقدس بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) یکی از شاخصه‌های کیفی از نسل حضرت زهرا (س) است افزود: آنها که در دوران نزول قرآن شریف، بودند و از برکت وحی از زبان پیامبر اکرم (ص) بهره می‌جستند بر ما امتیازی دارند اما خداوند به ما نیز امتیازی داده و این است که آنها می‌شنیدند و ما امروز می‌بینیم.

وی گفت: بعد از رحلت امام خمینی (ره) همه دنیا از دوست و دشمن به رهبر معظم انقلاب اسلامی نگاه می‌کنند و این از برکات حضرت زهرا است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: نسل حضرت زهرا (س) از جهت کیفیت، منحصر به آنهایی نیست که از نسل نسبی حضرت هستند بلکه این همه علمایی که در طول تاریخ و در این ۱۴۰۰ سال بوده و هستند و همچنین مراجع بزرگ و رهبران دینی که ارتباط و اتصالشان به امام صادق (ع) و امام باقر (ع) است، محصولات مکتب فرزندان حضرت زهرا هستند که می‌توان به شیخ انصاری، شیخ مفید و شیخ طوسی اشاره کرد لذا آنها هم مشمول آیات سوره مبارکه کوثر هستند.

وی تصریح کرد: تمام آنهایی که به نحوی از مادرانشان به حضرت زهرا (س) متصل هستند، فرزندان حضرت محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه روز زن همان روز مادر و روز مادر همان روز زن است گفت: اولین معلم بعد از خدا، مادر است و این مادر است که تعلیم می‌دهد و می‌تواند فرزندش را تربیت کند.

امام جمعه بیرجند عنوان کرد: ما خیلی باید حسرت بخوریم زیرا خیلی از مسائل را از دست داده‌ایم و این در حالی است که اسلام به معنای صحیحش یک مسئله تضمین شده است اما مسلمان تضمین شده نیست و به نام مسلمانی می‌تواند هر کاری که می خواهد، انجام دهد.

وی افزود: متأسفانه ما تلاش نکرده و حق مطلب را ادا نکرده‌ایم و مسائل اصلی روی زمین مانده است، همچنین بعد از ۴۱ سال هنوز علوم انسانی ما چه بسا ترجمه‌های همان افکار و اندیشه‌های منحط غربی است و این مایه تاسف است.

وی گفت: جمهوری اسلامی این فرصت را به خواهران داد تا وارد بر حوزه شوند و علوم دینی را مستقیم فرا گیرند و تحقیقاتی را انجام دهند تا نتیجتا بتوانند از مکتب وحیانی و اسلام دفاع کنند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه اسلام قابل دفاع است و حرفی برای گفتن دارد گفت: در گذشته به ندرت افرادی بودند که فرصت امروزی را پیدا می‌کردند تا در جهت تبلیغات دین اسلام گام بردارند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: متأسفانه مکتب انبیا، حضرت رسول اکرم (ص) و ائمه هدی، بعد از سقیفه بنی ساعده در انزوا قرار گرفت و این دوران رنج آور، به طول کشید که ایده‌ها فراموش شد.

وی خاطرنشان کرد: در قرون اخیر استعمار با همه ابزار خود و به صورت حساب شده وارد بر منطقه شد، مردم را قتل عام، با افکار و اندیشه‌ها مبارزه و در مقابل آن فساد، اعتیاد و انواع منکرات و مسکرات را ترویج داد، همچنین در صحنه‌ها و میدان‌های زندگی نیز شرایط نفوذ را فراهم کرد به طوری که جایگاه زن و مادر براساس آنچه دین قرار داده فراموش شود.

امام جمعه بیرجند گفت: اولین قدمی که دین بر می‌دارد این است که زن از نظر مسائل اقتصادی باید در جامعه اسلامی تأمین شده باشد و این مسئله بسیار مهمی است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از ارزش‌ها که به باد می‌رود در پیچ و خم مسائل اقتصادی است گفت: زن در جامعه اسلامی، عنصری است که باید تأمین شده باشد تا بتواند در ارزش‌هایش متمرکز شود.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی ادامه داد: اینکه بعضا می‌بینیم بنیان خانواده‌ها، اعتماد و محبت‌ها، از بین رفته و فروپاشی خانواده‌ها شروع شده، فاجعه است.

وی یادآور شد: وقتی ۴۰ سال می‌گذرد و ما هنوز در جهت انسان شناسی یا علوم انسانی مقلد دیگران هستیم، قطعا نتیجه‌اش همین می‌شود.

امام جمعه بیرجند گفت: خداوند متعال نظام خلقت و تکوین را به گونه‌ای آفریده است که زن و مرد مکمل یکدیگر هستند و کارهای سنگین را به دوش مرد و کارهای لطیف را بر دوش زن قرار داده است، اما آنها که به زبان غربی حرف می‌زنند این مسائل را جا به جا می‌کنند.

وی افزود: امروز حوزه‌های علمیه خواهران باید خود را مجهز و به این مسائل ورود پیدا کنند تا نفوذهایی که صورت گرفته توسط جامعه زنان و به وسیله خواهران، تبلیغاتشان و طرح و برنامه هایشان خنثی شود و دشمن را از صحنه خارج کنند.

وی بیان کرد: متأسفانه به تقلید از بیگانگان چه قیافه‌هایی را مشاده می‌کنیم که زن‌ها شبیه مردها می‌شوند و خیال می‌کنند که این هنر است در حالی که این عین بی‌هنری است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه اگر زن احساس بزرگی کند به هیچ کس اجازه نمی‌دهد که در وی طمع کند گفت: برخی دوست دارند وارد بر اداره‌ها شوند در حالی که اداره‌ها برده‌داری است البته در بسیاری از جاها حضور زن نه تنها لازم بلکه واجب است که از جمله می‌توان به آموزش و پرورش و بیمارستان اشاره کرد.

وی افزود: اصل روحیه زن و آن جایگاهی که ارزش‌های زنانه حفظ می‌شود همان است که خداوند متعال قرار داده است.

وی بیان کرد: اسلام زوایای مختلفی دارد که بخش عظیم آن مربوط به زن، خانواده، تربیت، تعلیم و ارزش‌های انسانی است و حوزه‌های علمیه خواهران باید در سطح ایران و جهان که بسیار تشنه این معارف هستند، به حدی تلاش کنند تا جامعه را برای ظهور حضرت مهدی (عج) آماده کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha