۲۱ درصد نوزادان دختر یزد به نام و القاب ام‌الائمه مزین شدند

یزد- ایرنا- مدیرکل ثبت احوال یزد گفت: بر اساس آمار پایگاه اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال کشور، ۲۱ درصد نوزادان دختر متولد شده در این استان در سال‌جاری با نام و القاب حضرت فاطمه زهرا (س) نامگذاری شده است.

محمد علی مکرمی افزود:  از مجموع ۱۷ هزار و ۵۱۳ نوزاد متولد شده از ابتدای سال‌جاری تا بیست و پنجم بهمن‌ماه ، هشت هزار و ۶۹۷ نوزاد دختر دیده به دنیا گشودند که هزار و ۸۱۵ نفر با نام و القاب آن حضرت ملقب و مزین شدند .

وی ادامه داد:  نام‌های فاطمه ، زهرا ، حلما ، زینب ، یسنا ،  ریحانه ، نازنین زهرا ،  فاطمه زهرا ، آیناز و حسنا به ترتیب ۱۰ نام منتخب یزدی ها برای دختران خود بوده که وجود ۶ نام و لقب حضرت فاطمه زهرا در بین این اسامی، نشانگر ارادت مردم دارالعباده به خاندان عصمت و طهارت است .

به گزارش عصر شنبه روابط عمومی ثبت احوال یزد، این مسوول اظهار داشت: نام فاطمه با ۵۱۱ بار انتخاب در صدر نام‌های انتخابی و نام‌های زهرا ۲۹۹ ،  ریحانه ۱۴۶ ، نازنین زهرا ۱۳۸ و فاطمه زهرا با ۱۱۵ بار انتخاب در رتبه های بعدی نام نوزادان دختر قرار گرفت.

مکرمی تصریح کرد: همچنین سایر نام‌ها و القاب حضرت فاطمه زهرا(س) شامل معصومه ، زهره ، بتول ، طیبه ، فریده ، مهدیه ، سعیده ، صفیه ، حبیبه ، حکیمه ، حدیثه ، عالیه ، کوکب ، رحیمه ، حوریه ، حانیه ، انسیه ، عارفه ، وحیده ، رضیه ، راضیه و حسنا از نامهایی است که با فراوانی کمتر در رتبه های بعدی قرار دارند
وی با بیان ترکیبات جدید از نام و القاب دخت نبی مکرم اسلام ، به برخی از این ترکیب‌ها شامل نازنین فاطمه ، یاسمین زهرا ، حلماسادات ، هدیه زهرا ، یگانه زهرا ، فاطمه حلما ، فاطمه حسنا ، فاطمه نورا ، آیه زهرا ، ریحانه جانا ، فاطمه کیاناز و فاطمه مهدا هم اشاره کرد .

مدیر کل ثبت احوال یزدبا اشاره به اینکه از بین بیش از ۱۱۰ میلیون سند هویتی تنظیم شده در کشور ۱۴ و نیم میلیون نفر با نام و القاب حضرت فاطمه زهرا ( س ) نامگذاری شده‌اند افزود : نام‌های فاطمه با ۵۱۴۲۸۴۹ ، زهرا ۳۶۰۱۶۹۸ ، معصومه ۱۳۹۱۳۳۱ ، مرضیه ۵۲۶۲۲۷ و صدیقه ۴۸۱۰۷۶ بیشترین فراوانی انتخاب را در بین نام و القاب آن حضرت در کشور به خود اختصاص داده‌اند .

استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال ۱۳۹۵، یک‌میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha