وزیر خارجه چین: اقتدار سازمان ملل نباید شکسته شود

پکن-ایرنا-وانگ یی وزیر خارجه چین در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که پیشبرد چند جانبه گرایی و حراست از صلح و ثبات جهان خواست امروز جامعه بین المللی است.

وی در حضور بیش از ۵۰۰ نفر از مقام ها و کارشناسان حاضر در پنجاه و ششمین کنفرانس در مونیخ آلمان خاطر نشان کرد که پیشبرد چند جانبه گرایی و اهمیت دادن به نقش سازمان ملل به عنوان یک محور اصولی است که نباید زیرپا گذاشته شود.

وانگ که عضو ارشد شورای دولتی چین است ، تاکید کرد که جامعه جهانی امروز با معضلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند و از جمله تروریسم به جان جهان افتاده است و باید با این چالش ها مشترکا مقابله کرد.

او گفت که برای برطرف کردن چالش ها از جمله پایان داده به پدیده شوم تروریسم باید ریشه یابی کرد و مدیریت کاملی بر آن داشت و با مراعات اصول و نرم های بین المللی با آن برخورد کرد.

وزیر خارجه چین با تاکید بر اینکه دنیای امروز خواستار صلح و ثبات و امنیت است ، گفت : باید اصول و مقررات سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل مورد اهتمام قرار گیرد . این اصول نباید مورد بی اعتنایی واقع شده و باعث شکست اقتدار سازمان شود.

وانگ گفت که چین همواره خواستار پیشبرد چند جانبه گرایی و کمک به رشد اقتصادی با همکاری جهانی بوده و هست.

او در ادامه به همکاری میان همه کشورهای دنیا برای رشد اقتصادی اشاره کرد و گفت : تثبیت اقتصاد جهانی یک لازمه است. چین و آمریکا در این زمینه باید با یکدیگر مشارکت کنند.

او همکاری میان چین و آمریکا را برای ثبات اقتصاد دنیا یک ضرورت دانست و گفت : وضعیت جهان بسیار پیچیده و حساس است و نباید به این حساسیت ها و مشکلات دامن زد.

به گفته وزیر خارجه چین اصول و نرم های بین المللی و اصول همزیستی مسالمت آمیز باید مراعات شود و نقش سازمان ملل در حل و فصل چالش های بین المللی مهم شمرده شود.

او در این کنفرانس به موضوع شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت که این ویروس با تدابیر بسیار گسترده چین تا اندازه زیادی مهار شده است و این کشور توانسته است با اقدامات وسیع در سراسر کشور در مقابله و کنترل و پیشگیری از آن نتایج موثر و مثبتی حاصل کند.

وزیر خارجه چین در اظهارات خود در حضور بیش از ۳۵ نفر از سران کشورها و ۱۰۰ نفر از وزیران خارجه و وزیران دفاع در این کنفرانس گفت : در ابتدای ماه جاری میلادی شیوع بیماری نگران کننده بود اما قرنطینه و تدابیر محافظتی از جمله اعزام پزشکان و ساخت بیمارستان و بکارگیری همه توان کشور برای مقابله با ویروس موجب شده است تا کرونا تا اندازه جدی تحت کنترل قرار گیرد و اکنون بجز مرکز شیوع بیماری بیشتر نقاط کشور در حال تجربه کاهش شمار مبتلایان هستند و در ۱۱ روز گذشته این روند ابتلا در استان های دیگر بجز استان خوبی در مرکز چین نزولی بوده است.

وانگ یی یک بار دیگر ابراز اطمینان کرد که کشورش کرونا را شکست می دهد و مهار می کند و پس از آن با قدرت به اصلاحات و رشد اقتصادی پایدار ادامه می دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =