رأی الیوم: اسراییل علیرغم تهدیدهای ظاهری دنبال آتش بس با حماس است

تهران – ایرنا – روزنامه فرامنطقه ای «رأی الیوم » چاپ لندن در شماره امروز خود به نقل از منابع مطلع امنیتی و نظامی در تل اویو نوشت: رهبران اسراییل جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» را به انجام حملات بی سابقه تهدید می کنند اما مخفیانه سعی دارند به منظور بازگشت آرامش به جنوب فلسطین اشغالی و دستیابی به آتش بس با حماس و سایر گروه های مقاومت فلسطینی با آنان ارتباط و تماس برقرار کنند.

« یوسی یهوشواع » تحلیلگر امور نظامی روزنامه «یدیعوت آحرونوت» به نقل از منابع یاد شده افزود که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر و «نفتالی بنت» وزیر جنگ ظرف چند روز گذشته طی اظهارات جنگی خود جنبش حماس و سایر گروه های فلسطینی در نوار غزه را به انجام حملات بی سابقه تهدید کردند اما برخلاف این تهدیدها مقامات اسراییل سعی دارند تا قبل از انتخابات سراسری دوم ماه مارس یعنی ظرف دو هفته آینده آرامش را در مناطق مرزی جنوب فلسطین اشغالی برقرار کنند و به یک آتش بس کامل با غزه دست پیدا کنند.

یهوشواع ادامه داد که در همین راستا مراکز تصمیم گیری در اسراییل دو روز پیش در یک اقدام استثنایی تصمیم گرفتند تا پاسخ حملات موشکی نوار غزه به سمت شهرک های اسراییلی را ندهند. عامل اتخاذ چنین اقدامی آن بود که حماس نیز به شلیک موشک ها و بالن های بمب گذاری شده پایان دهند تا بدین ترتیب زمینه برای بازگشت به فرآیند « سازش کوچک» فراهم شود و تماس ها در همین رابطه آغاز شده است.  

بر اساس این گزارش، این موضوع از سوی منابع بلندپایه امنیتی در ساختار نظامی ارتش اشغالگر اسراییل نیز مورد تایید قرار گرفته است.

نتانیاهو روز یکشنبه بار دیگر ساکنان تحت محاصره نوار غزه را به خاطر پرتاب بالن‌های آتش‌زا به سوی فلسطین اشغالی به حمله شدید نظامی تهدید کرد.

«فوزی برهوم» سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین (حماس) در واکنش به تهدیدهای متوالی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس او را از هر گونه تجاوز علیه نوار غزه برحذر داشت و گفت که تهدیدهای او برای سرپوش گذاشتن بر بحران هایی است که این رژیم با آن دست به گریبان است .

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا سه‌شنبه هشتم بهمن (بیست و هشتم ژانویه) در حضور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از طرح ادعایی خود موسوم به «معامله قرن» رونمایی کرد؛ طرحی که هدف از آن حذف مسأله فلسطین است و مخالفت همه فلسطینیان از جمله تشکیلات خودگردان را به دنبال داشته است.

بر اساس بندهای طرح معامله قرن، ۴۰ درصد کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی اشغال و مقاومت فلسطین خلع سلاح خواهد شد. شهر قدس، پایتخت رژیم اسرائیل خواهد بود و بخش‌هایی از کرانه باختری که در آنها شهرک‌های یهودی نشین ساخته شده، به این رژیم الحاق می‌شود.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha