تحسین فیلم جدید لطیفی توسط پدر شهید حججی

تهران- ایرنا- پدر شهید «محسن حججی» از شهدای مدافع حرم، از ساخته آخر محمدحسین لطیفی به نام مرد نقره‌ای تقدیر کرد و گفت: این فیلم در مورد پرچم کشورمان است، خوب است که فیلمی با این موضوع ساخته شود.

نخستین نمایش فیلم سینمایی مرد نقره‌ای به کارگردانی محمدحسین لطیفی، عصر جمعه (۲۵ بهمن) با حضور کارگردان و عوامل فیلم و به میزبانی اهالی هنر و رسانه در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.مرد نقره‌ای عنوان جدیدترین اثر سینمایی محمدحسین لطیفی است که با موضوع عزت و هویت ایرانی و قداست پرچم ایران تولید شده و هنرمندانی چون مهدی سلطانی، بهاره کیان افشار، ایرج نوذری، نادر سلیمانی و هنرمندان نوجوانی از جمله امیرکیان عبدی، ایمان امیری و پارسیا شکوری در آن ایفای نقش کرده‌اند؛ در این اثر سینمایی که بخش‌هایی از آن در ترکیه تصویربرداری شده، علاوه بر هنرپیشگان ایرانی جمعی از بازیگران ترکیه‌ای نیز حضور دارند.

در نشست اکران و رونمایی از مرد نقره‌ای، به مناسبت شب میلاد حضرت زهرا (س) توسط عوامل فیلم از پدر و مادر شهید مدافع حرم محسن حججی به عنوان میهمان ویژه تقدیر شد. پدر شهید حججی با اشاره به ارزشمند بودنِ موضوع این فیلم بیان داشت: این فیلم در مورد پرچم کشورمان است، مدتی قبل متأسفانه برخی به پرچم کشورمان توهین کردند، این در حالی است که شهدا بر حفظ پرچم کشور عزیزمان اصرار داشتند و سعی جوانان امروزی نیز باید اهتزار پرچم کشور و اقتدار کشورمان پابرجا بماند. خیلی خوب است که چنین فیلمی با این موضوع ساخته شده است. پس از نمایش این فیلم سینمایی، عوامل تولید در نشست خبری به سوالات خبرنگاران رسانه‌ها پاسخ دادند.

«مرد نقره‌ای» سلیقه هیات انتخاب جشنواره فجر نبود

محمدحسین لطیفی در این نشست اظهار داشت: از روزی که با پرویز امیری تهیه‌کننده درباره این فیلم صحبت کردیم، پیشنهاد کار در حوزه نوجوان را ارجح دانستم و برای این کار هم همه تاوان دادیم. دلمان می خواست تصویر خوبی از ایران ارائه دهیم و در این امر فکر می کنم موفق بودیم.

همه ما نسبت به چنین کارهایی باید احساس دین داشته باشیم، فارغ از اینکه مدیران فرهنگی حواسشان به جشنواره ونیز، کن، فضای روشنفکری یا هرجای دیگری باشد.

این کارگردان سینما و تلویزیون ادامه داد: باز هم فرصت شود حاضرم در این حوزه کار کنم، در این فیلم، دنبال بازگیر بودم، نه فضای سلبریتی‌بازی. در این فیلم با نسلی کار کردم که حالم را خوب کردند.

اگر این پروژه درست حمایت می شد، شاید چیز دیگری می شد، البته ما نمی گوییم ۸ میلیارد و ۱۲ میلیارد کمکمان می کردند، بلکه حتی اگر یک و نیم میلیارد هم بیشتر هزینه می کردیم، قطعا کار بهتر از این هم می شد.

این کارگردان تلویزیون و سینما در پاسخ به این که چرا مرد نقره ای به جشنواره راه پیدا نکرده است، بیان کرد: از یکی از دوستان پس از اختتامیه جشنواره همین سوال را پرسیدم، نمی دانم نظر شخصی‌ بود یا خیر اما در پاسخ به من گفت «سلیقه هیات انتخاب نبود» متأسفانه من این جمله را درک نمی کنم. سلیقه هیات داوران قابل فهم است اما سلیقه ای عمل کردن هیات انتخاب را اصلا نمی فهمم، چون جشنواره ضوابطی برای انتخاب فیلم ها و ارائه به بخش داوری دارد که باید طبق آن ضوابط عمل کنند نه سلیقه‌ای.

لطیفی با انتقاد از این نوع نگاه به انتخاب آثار در جشنواره فجر، خاطرنشان کرد: احتمالا من هم باید یک فیلم برای جشنواره‌های خارجی بسازم، تا کارم در داخل بهتر دیده شود.

وی ادامه داد: برخی دوستان علاقه داشتند فیلم را در جشنواره ببینند، اما جشنواره برای من چه چیزی دارد؟ چه فایده دارد فیلم من به جشنواره راه پیدا کند، برایش سوت بزنند و بعد جایزه را به شخص دیگری بدهند.

پرویز امیری با اشاره به موضوع فیلم که اهتزاز پرچم ایران و مواجهه ورزشکاران ایرانی با حریفان خارجی است، اظهار داشت: در این فیلم آن چه برایمان مهم بوده، عزت و غرور ملی است، دلمان می خواست به غیر از بحث سرگرمی این فیلم که برای خانواده‌ها هم جذاب باشد، موضوعات دیگری مانند غرور ملی و عزت فرزندان ایران زمین را به تصویر بکشیم.

وی در پاسخ به برخی از سوالات خبرنگاران پیرامون موضوع و داستان فیلم تأکید کرد: تیم ما روی دغدغه کنونی کشور متمرکز است، ابتدا قهرمانان کوچک را ساختیم و این در حالی بود که نه پیش از این و نه پس از آن فیلمی سینمایی به این موضوع مهم و ضروری، یعنی تولید ملی نپرداخته است. اما همان طور که برای قهرمانان کوچک نیز، گیشه را فراموش نکردیم برای مرد نقره‌ای نیز جذابیت و بعد سرگرمی فیلم علاوه بر محتوایش که عزت و غرور ملی بود نیز برایمان مهم بود.

امیری ادامه داد: نمی دانم جشنواره چه چیزی را ملاک انتخاب فیلم می کند، در حالی که در فیلم ما غرور و عزت ملی به تصویر کشیده شده و این جزء اهداف جشنواره در نظر گرفته شده است، فیلممان به جشنواره راه پیدا نکرد و این جای تعجب دارد.

مهدی سلطانی، نیز با بیان این که سیاسی نبودن فیلمنامه برای من ارزش داشت، گفت: این فیلم می تواند در آمریکا هم نمایش داده شود و همان طور که اینجا همه حاضران در سالن سینما به احترامِ پرچم ایران در پایان فیلم ایستادند و کف زدند، بچه های ایرانی مقیم آمریکا هم همان طور تمام قد ایستاده و به افتخار پرچم کشورمان کف می زنند. خواستیم بگوییم پهلوانی مهم تر از قهرمانی است و این مرام همیشگی ایرانیان بوده که در دنیای نوی امروز متأسفانه گاهی مدفون شده و این وظیفه هنرمند است که آن را از زیر خاک بیرون بیاورد.

موضوع فیلم مرد نقره ای سبز، سفید، قرمز پرچم ایران و افتخارآفرینی فرزندان ایرانی در سطح بین المللی است. داستان این فیلم اکشن، درباره نخبگانی است که از بین نوجوانان ایرانی انتخاب شده‌اند و با عزم و اراده خود و در جریان داستانی جذاب ناجی کشورهای دیگر بوده و پرچم کشورمان را به اهتزاز در می‌آورند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =