مکرون به ادعای پمپئو پاسخ داد

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری فرانسه امروز (شنبه ۲۶ بهمن‌ماه) در واکنش به ادعای وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ مبنی بر اینکه «غرب درحال پیمودن مسیر پیروزی» است، تصریح کرد: «غرب روبه تضعیف و افول است».

«امانوئل مکرون» در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ این مطلب را در پاسخ به سخنان مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا مطرح کرد که مدعی شده غرب و ناتو درحال پیمودن مسیر پیروزی است.

این نخستین بار نیست که مکرون غرب را در حال ضعیف شدن توصیف می‌کند. او حدود دو ماه پیش و در آستانه نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) در سخنانی جنجالی گفته بود، ناتو دچار مرگ مغزی شده است.

پمپئو امروز، پیش از سخنرانی رئیس جمهوری فرانسه، با انتقاد ضمنی از سخنان جنجالی امانوئل مکرون که گفته بود ناتو دچار مرگ مغزی شده است، گفت: خوشحالم به اطلاع برسانم که برخی حرف‌ها درخصوص مرگ ائتلاف دوسوی آتلانتیک (اشاره به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی-ناتو) اغراقی بیش نیست. غربی درحال کسب پیروزی است.

مکرون همچنین به انتقاد از روسیه به عنوان یک چالش اصلی مقابل ناتو پرداخت و گفت، مسکو در حال انجام اقدامات بی‌ثبات کننده علیه دموکراسی‌های غرب است.

آمریکا سیاست خروج از مناسبات با اروپا را در پیش گرفته است
مکرون گفت: غرب در حال ضعیف شدن است. آمریکا سیاستی از چند سال پیش در پیش گرفته که مربوط به دولت کنونی واشنگتن نیست و طبق این سیاست، آمریکا به نوعی در حال تجدیدنظر در روابط با اروپا و خروج از این مناسبات است.
رئیس جمهوری فرانسه گفت، سیاست اروپایی در سال‌های اخیر در خصوص روسیه با شکست مواجه شده است.
او تاکید کرد که از گفت‌وگوهای فعال‌تر برای حل‌وفصل اختلافات میان روسیه و غرب حمایت می‌کند.

وی با ابراز تاسف از تضعیف غرب گفت: اروپا در حال تبدیل شدن به قاره‌ای است که دیگر به آینده اعتقادی ندارد.
رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد: اتحادیه اروپا باید بیدار شود و به گونه‌ای عمل کند تا از آمریکا و چین بویژه در فناوری‌های نوین عقب نماند.

مکرون در ادامه با بیان اینکه بحران امروز در اروپا، بحران دموکراسی است، گفت: نکته مهم در سطح اتحادیه اروپا این است که در مورد مسائل حاکمیتی باید سریعتر عمل شود و اینکه چگونه می‌توانیم سریعتر سرمایه‌گذاری و ابتکار عمل اروپا را توسعه دهیم.
رئیس جمهوری فرانسه همچنین با بیان اینکه از ناتو پشتیبانی می‌کند، خاطرنشان کرد، با این حال  اروپا به ایده‌های خود نیاز دارد؛ من برای راه‌حل‌های اروپایی بی‌تاب هستم.
مکرون تصریح کرد: اروپا باید بتواند با تهدیدهای موجود در همسایگی‌اش مقابله و در بعضی مواقع مستقل از واشنگتن عمل کند.

شکست سیاست دفاعی غرب در برابر روسیه
او در ادامه در انتقاد از موضع متحدان فرانسه که مایل به رویارویی با روسیه هستند، گفت: سیاست دفاعی غرب در برابر روسیه در سالیان اخیر شکست خورده است؛ چون هیچکس نمی‌خواست به طور مستقیم با مسکو مقابله کند، گفت‌وگوی نزدیک‌تر تنها گزینه برای حل اختلافات بود.
مکرون سیاست تقابل با روسیه را ناکارآمد خواند و تصریح کرد: انتخاب دوم وجود دارد و آن انجام گفت‌وگوی راهبردی است؛ زیرا ما کم و بیش با هم گفت‌وگو می‌کنیم اما درگیری‌ها چند برابر می‌شود و ما قادر به حل آنها نیستیم.

او همچنین گفت، از سخنان « اشتاین مایر » رئیس جمهوری شگفت‌زده نشده و از آن خوشش آمده است.
رئیس جمهوری فرانسه در عین حال تاکید کرد، ما نمی‌توانیم شریک خردسال آمریکا باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =