۲۷ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۴
کد خبرنگار: 2198
کد خبر: 83675125
۱ نفر

برچسب‌ها

شکارچیان سه قطعه کبک در طارم دستگیر شدند

زنجان - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم گفت: سه شکارچی غیرمجاز که مبادرت به شکار سه قطعه کبک کرده بودند در دام محیط بانان، گرفتار شدند.

غلامرضا عباسی، روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: این سه شکارچی متخلف شامگاه جمعه /۲۵ بهمن ماه/ در ارتفاعات روستاهای لار و بادامستان، در حین شکار کبک دستگیر شدند.  

وی اظهار داشت: از این شکارچیان دستگیر شده، لاشه سه قطعه کبک، سه قبضه سلاح شکاری ساچمه زن (یک قبضه سلاح دولول و ۲ قبضه از نوع تک‌لول) به همراه ۹ تیر فشنگ ساچمه، کشف و ضبط شد.

عباسی افزود: این سه شکارچی دستگیر شده که بومی منطقه هستند پس از تشکیل و تکمیل پرونده به منظور اعمال قانون به مراجع قضایی این شهرستان معرفی شدند.

جرایم مربوط به شکار جانوران وحشی در زنجان افزایش چشمگیری یافته است که به حتم بیشتر شدن میزان جریمه در بازدارندگی شکارچیان غیرمجاز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

میزان جریمه قوچ و میش، کل و بز و آهو ۲۵ میلیون تومان، پلنگ ۱۲۰ میلیون تومان، خرس قهوه‌ای ۷۵ میلیون تومان، روباه معمولی ۱۲ میلیون تومان، کبک، کبوتر چاهی و سهره طلایی ۳۰۰ هزار تومان، پرندگان شکاری از جمله بالابان، لاچین، شاهین، بحری و طرلان ۲۰۰ میلیون تومان شده است.     

جریمه تعیین شده برای جنین در رحم پستاندار ماده نیز معادل بهای پستاندار و جریمه هر عدد تخم پرندگان وحشی نیز نصف جریمه و خراب کردن آشیانه نیز یک سوم جریمه درنظر گرفته شده برای پرنده خواهد بود.  

استان زنجان از ۲۴۴ هزار و ۶۵۴ هکتار منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش و ۲۵۸ هزار و ۵۷۴ هکتار منطقه شکار ممنوع برخوردار است و در مجموع حدود ۲۲ درصد از کل وسعت این استان به عنوان منطقه حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش و منطقه شکار ممنوع است که به صورت مستمر توسط محیط‌بانان کنترل و پایش می‌شود.

در مناطق تحت مدیریت این استان گونه‌های جانوری مختلف ازجمله آهو، کل و بز، قوچ و میش، خرس قهوه‌ای، پلنگ، سیاه گوش، گرگ، گربه وحشی، کفتار، گراز، خرگوش، روباه معمولی، کبک دری، کبوتر چاهی، فاخته، باقرقره، سهره معمولی و طلایی، کبک چیل، طرلان، دلیجه، شاه بوف و عقاب طلایی، زیست می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =