۲۵ درصد دیابتی‌ها در ایران از بیماری خود بی‌خبرند

تهران - ایرنا - معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیش از ۵۰ درصد مردم جهان از ابتلا خود به دیابت «نوع ۲» خبر ندارند اما این آمار در ایران ۲۵ درصد است.

علیرضا مهدوی روز شنبه در حاشیه افتتاح اتوبوس دیابت افزود: بیش از نیمی از مردم جهان از ابتلا خود به دیابت نوع ۲ بی خبر هستند به دلیل انجام اقدامات و برنامه های متعدد کشوری، این آمار در ایران ۲۵ درصد است.

به گزارش انجمن دیابت، وی تاکید کرد: انجام غربالگری بیماری دیابت در جمعیت بالای ۲۵ سال کشور از اهمیت فراوانی برخوردار است و بر اساس آمار مطالعات انجام شده تا سال ۹۵، حدود پنج میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در ایران به دیابت نوع ۲ دچار هستند که ۱۱ درصد جمعیت کشور می شود.

مهدوی فر با اشاره به اقداماتی که در اتوبوس دیابت انجام می شود، اظهار داشت: اتوبوس دیابت، یک پروژه شرکتی است که نخستین بار با مشارکت شهرداری تهران با وزارت بهداشت در کشور راه اندازی و پس از آن در سایر دانشگاه های کشور ایجاد شد و امروز در شیراز شاهد راه اندازی هفتمین اتوبوس دیابت هستیم.

وی افزود: این اتوبوس ها با ایستادن در میادین پرتردد شهری، قند خون شهروندان را چک می کنند و به آنها مشاوره در حوزه خود مراقبتی ارائه می کنند.

آمار دیابت در کشورهای منطقه در حال افزایش و هزینه‌های زیادی صرف کنترل و درمان دیابت می‌شود.

در ایران دیابت پنجمین علت مرگ و میر است، در منطقه شیوع دیابت بالاتر از ۱۰ درصد بوده و بیشتر از دنیا است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha