طرح ملی پیمایش عوامل بیماری‌های غیرواگیر در گناوه اجرایی شد

گناوه - ایرنا - هشتمین دوره طرح ملی پیمایش عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر روز شنبه در شهرستان گناوه توسط شبکه بهداشت ودرمان اجرا شد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: به منظور کاهش بار بیماری‌های غیر واگیر و عوامل خطر منتسب به آنها،  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشتمین دوره پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر ( استپس)  را در سال ۱۳۹۸ در دستور کار خود قرار داد و اجرا کرد

محمد بازیاری افزود: ایران به عنوان یکی از کشورهای با درآمد متوسط در منطقه مدیترانه شرقی، در دهه‌های اخیر به دستاوردهای قابل توجهی در حوزه سلامت نایل شده اما با این وجود میزان مرگ ناشی از بیماری‌های غیر واگیر موجب شده‌است که نظام سلامت کشور را تهدید کند.

وی گفت: در اجرای این طرح  هشت خوشه در شهر و ۲ خوشه در روستای چهار روستایی و مال قائد گناوه به روش نمونه‌گیری سیستماتیک انتخاب شده و  برای ۱۰۰ نفر پرسشنامه تکمیل می‌شود.

رئیس شبکه بهداشت ودرمان گناوه بیان کرد: این طرح باهدف ارایه اطلاعات بهنگام برای برنامه‌ریزی دانشگاهی و شهرستانی، حمایت طلبی، ترغیب مردم به اتخاذ سبک زندگی سالم، استفاده از اطلاعات بهنگام برای طراحی مداخلات جدید و ارزیابی و ارزشیابی مداخلات سلامت از ۲۶ بهمن امسال آغاز و تا ۲۶ اسفند ادامه خواهد داشت.

وی گفت: در این طرح کارشناسان این شبکه با مراجعه حضوری به در منازل سه مرحله پرسشگری با فرم پرسشنامه، انجام سنجش‌های جسمانی و اندازه‌گیری‌های آزمایشگاهی را  در افراد  سنین  ۱۸ سال به بالا انجام می‌دهند.

بازیاری گفت: در این طرح برای افراد بالای ۲۵ سال نمونه خون نیز گرفته می‌شود اما  ۱۸ سال فقط پرسشگری است.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =