۶۹۵ هزار راس دام در استان مرکزی علیه بیماری تب برفکی ایمن سازی شدند

اراک - ایرنا - معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۶۹۵ هزار راس دام سبک و سنگین به دلیل افزایش کانون‌های بیماری تب برفکی در استان، علیه این بیماری ایمن سازی شدند.

دکتر«محمد فتاحی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ۶۳۱ هزار راس دام سبک و ۶۴ هزار راس دام سنگین با افزایش کانون‌های بیماری تب برفکی در دی و بهمن ماه امسال علیه این بیماری واکسینه و ایمن سازی شدند.

وی ادامه داد: ۱۱ کانون تب برفکی شامل چهار کانون در آذرماه، چهار کانون دی ماه و سه کانون بهمن ماه امسال در بازرسی‌ و پایش و مراقبت دامداری‌های شهرستان‌های اراک، ساوه و خمین مشاهده شده‌است.

وی ادامه داد: با کنترل حمل و نقل دام از استان‌های درگیر بیماری تب برفکی، انجام ضدعفونی و مایه کوبی دام‌ها در کانون‌های این بیماری، اجرای طرح واکسیناسیون دام‌های سبک، افزایش پایش، مراقبت، بازدید و گزارش‌گیری از بخش خصوصی، آموزش دامداران و برگزاری نشست با اعضای شورای اسلامی، شهرداری و دامداران شهر داودآباد روند شیوع بیماری تب برفکی در بهمن ماه امسال روند کاهشی یافته است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان مرکزی یادآور شد: یک میلیون و ۲۱۲ هزار دام سبک و ۲۴۰ هزار دام سنگین در راستای مقابله با شیوع احتمالی بیماری تب برفکی از ابتدای سال‌جاری تاکنون علیه این بیماری ایمن سازی شدند.

فتاحی خاطرنشان کرد: ۵۴۹ هزار متر مربع جایگاه دام و ۱۱ هزار و ۹۵ راس دام نیز برای مقابله با شیوع احتمالی تب برفکی در این مدت ضدعفونی و ایمن‌سازی شده است.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۸۰۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ کارگاه پرورش آبزیان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =