حمایت الجبیر از معامله قرن دردسری برای آل سعود

تهران - ایرنا - پیش از اظهارات " عادل الجبیر " وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی درباره "معامله قرن" که در اواخر ژانویه توسط " دونالد ترامپ " رئیس جمهوری آمریکا مطرح شد، موضع عربستان سعودی پوشیده بود اما به تازگی موضع رسمی کشورش را درباره این طرح فاش کرد.

به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی " خلیج اونلاین " در مطلبی با اشاره به اظهارات اخیر الجبیر که روز پنجشنبه گذشته در کنفرانس خبری در جریان سفرش به رومانی در بخارست بیان شد، افزود: این مقام سعودی با استقبال از معامله قرن با صراحت اعلام کرد که این طرح از موارد خوبی برخوردار است و  می تواند زمینه ساز مذاکره قرار گیرد.

این موضع در حالی اعلام شد که همه کشورهای اسلامی و عربی و حتی اروپایی با این طرح مخالفت و بیان کرده‌اند که " معامله قرن " طرحی برای از بین بردن فلسطین است.

اظهارات وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی مورد توجه فلسطینی‌ها قرار گرفت و با مخالفت گسترده جناح‌ها و نیروهای ملی فلسطین روبرو شد زیرا به گفته آنها صحبت کردن درباره نکات مثبت در معامله آمریکا، چراغ سبزی برای عملیاتی کردن آن و نشانه ای برای انحلال آرمان فلسطین و بر خلاف موضع کشورهای عربی، اسلامی و سایر کشورهای جهان است.

عربستان سعودی با حمایت از طرح ادعایی ترامپ که مساله فلسطین را از بین می برد و همه بیت المقدس را به رژیم اشغالگر اسرائیل هدیه می کند، فلسطینی‌ها را به انجام مذاکرات مستقیم صلح با طرف های اسرائیلی تحت حمایت آمریکا برای رفع هرگونه اختلاف درباره این طرح تشویق کرد.

 دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین با بیان اینکه معامله قرن از بین بردن فلسطین و موضوع آن را هدف قرار داده است با قاطعیت تاکید کرد: هرگونه اظهارات مقامات عرب یا سایرین در جهت تلاش برای توجیه یا جست و جوی نکات مثبت در معامله آمریکا (معامله قرن) مردود است.

صائب عریقات به خلیج اونلاین گفت: مواضع کشورهای عربی، اسلامی و سایر کشورهای جهانی مبنی بر رد طرح آمریکا و عبور از آن واضح است و دیدگاه هر مسئولی که از هر موضوعی در معامله قرن حمایت، پشتیبانی یا حتی بندی از آن را خوب بداند، پذیرفتنی نیست.

وی با اشاره به اینکه تلاش رهبران فلسطین با کشورهای عربی و جامعه بین‌المللی برای چگونگی مقابله با این طرح و جلوگیری از هرگونه راهی که بتواند آن را عملیاتی کند، کاملا" مشخص است، افزود: بنابر این رد طرح ترامپ کاملا" واضح است.

دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین در ادامه همگان را در نبرد آتشین بین مردم فلسطین از یک طرف و ترامپ و نتانیاهو با نقشه های خود علیه این مردم از طرف دیگر به حمایت از فلسطینی‌ها دعوت کرد.

یکی از رهبران جهاد اسلامی فلسطین هم گفت: اظهارات عادل‌ الجبیر توهین به مردم و رهبران عربستان است و او با این اظهارات به اسرائیل اطمینان داده است که معامله قرن قابل اجرا است و راه هایی برای تصویب آن وجود دارد.

" احمد المدلل " اظهار داشت: الجبیر از مواضع یکسان کشورهای عربی و اسلامی سرپیچی کرده است و این اظهارات به منزله به رسمیت شناختن اسرائیل و برقراری ارتباط با آن و نشان دادن چراغ سبز برای ادامه جنایات و تشدید دشمنی‌اش در حق فلسطینی‌ها و ویران کردن مقدسات اسلام و مسیحیت است.

وی معامله قرن را تلاشی برای تغذیه تنش ها در منطقه، کاشتن فتنه و ایجاد درگیری بین کشورهای عربی و اسلامی پیش از محو مساله فلسطین دانست و افزود: به نظر می رسد که اظهارات عادل الجبیر نشانگر موضع واقعی کشورش در این معامله است و او می خواهد با حمایت از این معامله، آن را خوب جلوه دهد.

دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین تاکید کرد: معامله آمریکا (معامله قرن) با توجه به حجم فشارها و حمایت‌هایی که از طرف کشورهای عربی و سایر کشورهایی در ارتباط با مساله فلسطین در مقابل طراحان آن انجام می شود،  قابل پذیرش نیست.

وی از عربستان سعودی خواست در موضوع فلسطین موضع ثابت و حمایت پایدار داشته باشد و برای تصویب طرح آمریکای – اسرائیلی جاده صاف کن نباشد.

یکی از رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز طی اظهاراتی عربستان سعودی را متهم کرد که قصد دارد به وسیله اظهارات " عادل الجبیر " درهای عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر اسرائیل را باز کند.

" وصفی قبها " افزود: اظهارات الجبیر به طور اتفاقی انجام نشده است  بلکه بیشتر به عنوان پیامی از ریاض به " تل‌آویو" مبنی بر اینکه اولین کشور متمسک شده به معامله قرن است که روابطش با "اسرائیل" را بسیار نزدیک می کند.

وی افزود: اینگونه مواضع، دشمن را به اشغالگری تشویق می کند و به غرب و سایر کشورهای عربی حق می دهد تا به معامله قرن پاسخ مثبت دهند.

این رهبر "حماس" از الجبیر خواست تا قبل از بیان هرگونه اظهارات مایوس کننده، "معامله قرن" را بخواند.

وی افزود: الجبیر قبل از اظهارات ناموفق باید معامله قرن را بخواند و بخوبی بفهمد؛  کشورش که حامی طرح صلح عرب است، عادی سازی روابط با اشغالگران را جرم به حساب آورده است.

قبها اظهار داشت: این مواضعی که از سوی یک مقام سعودی صادر شده است با مواضع اسرائیل و آمریکا که از بین بردن مساله و پایان موجودیت فلسطین را هدف قرار گرفته است، همسو می باشد و به تقویت اشغالگران در منطقه عربی و همانند اولین همپیمان با دشمن است.

در همین حال به دنبال موضع گیری های گروه های مختلف فلسطینی در ارتباط با اظهارات الجبیر چنین به نظر می رسد که مقام های عربستان از مواضع خود عقب نشینی کرده و در همین راستا امروز وزیر خارجه این کشور اخبار منتشره در خصوص دیدار بین ولیعهد عربستان و نتانیاهو را در آینده رد کرد.

امیر فیصل بن فرحان آل سعود وزیر امور خارجه عربستان سعودی به خاطر نگرانی ها در خصوص اظهارات الجبیر و عکس العمل کشورهای عربی نسبت به آن گزارشات رسانه ها درباره امکان ملاقات بین محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در آینده نزدیک را رد کرد.

پیش از این، رسانه های عربی گزارش داده بودند که ریاض به دنبال برقراری روابط رسمی با اسرائیل است و هم اکنون در حال تهیه جلساتی در واشنگتن بین نخست وزیر اسرائیل نتانیاهو و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی است ، جایی که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا نیز در آن حضور خواهد داشت.

کارشناسان معتقدند که با توجه به روابط گسترده بین ریاض و واشنگتن چنین اظهارات ضد و نقیضی از سوی مقام های عربستان با هدف گرفتن نبض افکار عمومی جهان به خصوص جهان عرب در ارتباط با موضوع معامله قرن است و آنان از چنین اقدامی در اصل و به صورت باطنی خشنود هستند ولی از ترس واکنش های جهانی به خصوص از بین رفتن باقیمانده حیثیت خود در بین اعراب به دنبال سنجش اوضاع هستند تا در صورت مساعد بودن گام های بعدی را بردارند. 

بی شک در چنین شرایطی وحدت و یکدلی جهان عرب با مردم فلسطین برای ایفای حقوق خود می تواند دشمنان این مردم را در رسیدن به اهداف خود ناکام گذاشته و نشان دهد که بعد از هفتاد سال اشغالگری و تجاوز علیه فلسطینیان افکار عمومی جهان همچنان به دنبال بازگشت آنان به سرزمین مادری خود هستند و گذشت زمان نمی تواند این حق را از آنان بگیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =