نماینده دادستان: ذوق هنری متهمان را تمجید می‌کنم

تهران - ایرنا - نماینده دادستان با اشاره به اظهارات وکیل متهم ردیف اول پرونده داریوش امان کی یکانی گفت: من هیچ گاه متهمان را تحقیر نکردم بلکه ذوق هنری آنها را تمجید می‌کنم.

امیر رسول قهرمانی روز شنبه در سومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده داریوش امان کی یکانی و چهار متهم دیگر در شعبه سوم رسیدگی به پرونده های جرایم اقتصادی افزود: جلسه قبل وکیل متهم داریوش امان اظهاراتی داشت مبنی بر اینکه من (نماینده دادستان) از محکومیت موکل وی خوشحال هستم اما مسأله این است که اگر ایشان از اجرای عدالت خوشحال نمی شود ما بسیار خوشحال می شویم.
وی ادامه داد: من هیچ گاه متهمان را تحقیر نکردم بلکه ذوق هنری آنها را تمجید می کنم؛ در مسیر اقدامات مجرمانه آنها وقتی می خواستند وثیقه خود را از ترهین بانک خارج کنند نامه ای تنظیم کردند که بیشتر شبیه نمایشنامه است؛ اگر این ذوق هنری نیست پس چیست.
نماینده دادستان اضافه کرد: آقای وکیل در اظهارات خود کیفرخواست را مغرضانه و کینه توزانه عنوان کردند در حالی که باید ابتدا اقدامات و اعمال موکلان خود را محاسبه کنند و بعد سخن بگویند.
قهرمانی با اشاره به مفهوم جرم اقتصادی اظهار داشت: وقتی کارشناس بانک ارائه تسهیلات به شرکت را پرریسک اعلام می کند و تسهیلات بدون رعایت تشریفات اداری پرداخت می شود چطور می گویید که کیفرخواست مغرضانه تنظیم شده است.
وی ادامه داد: وکیل متهمان می گوید نماینده دادستان با بی اعتنایی مدارک و مستنداتی که در خلال دفاع متهم امان ارائه داده، توجه نکرده است اما واقعیت این است که برخی متهمان در دادگاه و در جایی که نماینده دادستان تمرکز بررسی ندارد مدارک می دهند و باید این مدارک در فرصت مناسب بررسی شود.
قهرمانی با اشاره به یکی از مستنداتی که داریوش امان ارائه داده بود گفت: ایشان نامه ای در خصوص ملک آبشار اصفهان ارائه داد؛ ملکی که قیمت ١٧ میلیارد تومانی را به قیمت ١۵٣ میلیارد تومان به بانک داده بودند.
وی افزود: این ملک در زمان تهاتر فاقد کاربری و خارج از محدوده اعلام شده بود و آقایان مدعی بودند که برای مجموعه بانک ها ١٧٠ هکتار تراکم گرفتند در حالی که به استناد نظر کارشناس بانک اینطور نیست.

نماینده دادستان اظهار داشت: ۶۵ میلیارد پول مفت از مملکت به شرکتی داده شده که سندیت ندارد. آنچه ما داریم این است که ملک فاقد تراکم تجاری است. در آن تاریخ نامه ای به شرکت توسعه ساختمان زده شده که شورای استان مصوبه‌ای در خصوص ملک ندارد. 
وی ادامه داد: ملک  در سال ۹۱ به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان خریداری شده و در سال ۹۵ به مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان به بانک داده می‌شود. طبق گفته کارشناس، ملک به صورت تپه و برهوت بوده و  ۱۷۰ هزار هکتار برهوت بوده است.  
قهرمانی اظهارداشت: در سال ۹۷ شورای برنامه‌ریزی استان مصوبه ای را تصویب می‌کند که در این زمین یک طبقه تجاری شود. 

یک شگرد جدید در پرونده مخوف
قهرمانی افزود: شگرد پرونده که من آن را پرونده مخوفی نامگذاری می کنم این است که آقایان تسهیلات ۶۵ میلیارد تومانی می‌گیرند و در مرحله تهاتر آنقدر گران نمایی می کنند که بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان در مرحله تسویه، تحصیل مجرمانه می کنند و این شگرد جدیدی است زیرا در این پرونده نه تنها بدهی صفر نشده بلکه از بانک هم طلبکار شده‌اند.
وی گفت:  نکته مهم دیگر این است که بدهی آقایان ۱۲۰ میلیارد تومان بوده و کارشناس متخلف  زمینه های برهوت را به مبلغ ۱۵۳ میلیارد تومان قیمت‌گذاری می‌کند که آنها ۳۳ میلیارد هم طلبکار می شوند.  
نماینده دادستان اضافه کرد: چهار میلیارد نقد و  ۲۹ میلیارد چک می گیرند  و در همان روز  سه ملک مرغوب از بانک می‌گیرند معلوم است که تبانی است.
در ادامه مدیرعامل شرکت توسعه ساختمان توضیحاتی را درباره تسهیلات اخذ شده ارائه داد و گفت: ۳۳ میلیارد تومان اختلافی است که پس از اخذ ۱۲۳ میلیارد اوراق انجام شده و چهار میلیارد تومان از شرکت توسعه ساختمان دریافت می‌کنند و بعد از آن ۲۹ میلیارد چک ان هم به صورت دو چک  ۱۵ و ۱۴ میلیارد تومانی که در یک سر رسید ثبت می‌شود اخد می کنند. 
قهرمانی در ادامه گفت:  دو نفر از متهمان آقایان حمیدرضا حاجی اسفندیاری و سیدرضاحسینی متواری هستند.

وی اظهار داشت: در ردیابی ها مشخص شد پول به حسابشان رفته است. آقایان کجایند؟ این دو نفر در مرحله تسهیلات منتفع شده اند. همان کسانی هستند که تهاتر به نام اینها انجام شده و از بانک تسهیلات اخذ می‌شود. آقای فتحی (متهم ردیف دوم) باید پاسخگو باشد چرا به نام خودش تسهیلات را نکرده است؟ 
نماینده دادستان افزود: در بازدیدی که از ساختمان داشتیم مقداری اسکلت ها زده شده، خرج‌هایی شده و نمی‌دانیم که منشا ان بانک سرمایه بوده یا چیز دیگری ولی بخش کمی از پول به ملک رفته است.
قهرمانی اظهار داشت: یک ملک دیگر هم در یافت آباد هست؛ در جلسه قبلی متهم ردیف دوم گفت که ملک های یافت آباد را از پدر داریوش امان به عنوان طلب دریافت کرده است سوال اینجاست که چرا ملک را به نام خانم کلاهدوزان کرده است.
متهم فتحی پاسخ داد: خانم کلاهدوزان امین بنده بود.
قاضی دادگاه به متهم تذکر داد: اخطار می دهم که حقایق را بگویید.
قاضی مسعودی مقام اظهار داشت: خانم کلاهدوزان باید به اتهام پولشویی تعقیب شوند.
نماینده دادستان گفت: همینطور است ایشان جزء متهمان هستند.
نماینده دادستان خطاب به رسول ذکاوت خوی گفت: چرا ملک یافت آباد قبل از ترهین و ملک آبشار اصفهان قبل از تهاتر به نام همسر شما( خانم فاطمه کلاهدوزان) شده است؛ چرا ملک های گرانبهای بانک به نام یک خانم خانه دار شده است.
متهم رسول ذکاوت خوی پاسخ داد: به خاطر کارهای مالیاتی آقای فتحی این کار انجام شد.
نماینده دادستان گفت: اموال بسیار دیگری هم به نام خانم کلاهدوزان شده که در حال بررسی و ردیابی است.
قهرمانی از متهم رسول ذکاوت خوی پرسید: نامه به بانک سرمایه درباره اینکه خانم کلاهدوزان ملک یافت آباد را اقاله کرده است، چه کسی زد؟ اگر کلاهدوزان مالک بود چرا اقاله کرد؟ اصلا ایشان می داند اقاله یعنی چه؟
وی اضافه کرد: خانم کلاهدوزان ابزاری برای پوشش اقدامات مجرمانه متهمان بوده است.
نماینده دادستان گفت: ملک یافت آباد قبل از خانم کلاهدوزان به نام خانم الهه درخشان بوده است؛ این خانم مادرخوانده و همسر دوم پدر داریوش امان کی یکانی است همچنین ملک آبشار اصفهان هم به نام او بوده است. بنابراین از این خانم هم مانند خانم کلاهدوزان استفاده شده است و پرونده ای به اتهام پولشویی در دادسرا دارد.
نماینده دادستان از متهم فتحی پرسید: شما چه کاره بودید؟
متهم پاسخ داد: من مدارک و اسناد دارم.
قاضی گفت: دارایی های خود را با مالکیت رسمی به دادگاه ارائه دهید تا بررسی شود چقدر فرار مالیاتی داشتید.
نماینده دادستان با اشاره به گزارش بانک مرکزی و ردیابی پولها گفت: به چندین شخص حقیقی پول داده اید.
متهم فتحی پاسخ داد: برای سیمان به افرادی به عنوان واسطه پول داده بودیم تا از کارخانه اصفهان سیمان بگیرند.
نماینده دادستان گفت: به حساب خانم کلاهدوزان و الهه ذرخش پول واریز شده است آیا این افراد برای شما سیمان تهیه می کردند همچنین چند مرتبه به حساب بهنام ادیبی پول واریز شده است.
قاضی توضیح داد: بهنام ادیبی وکیل است آیا برای شما سیمان می خرید.
نماینده دادستان از متهم کفیلی پرسید: ملک یافت آباد به نام چه کسی بود؟
متهم گفت: به نام خانم کلاهدوزان بود و یکسری هم به نام الهه ذرخش بود.

نماینده دادستان ادامه داد: آقای ذکاوت خوی و همسرش، مدیران شرکت پایه سازان اریس بودند و اقای فتحی میدان دار موضوع بوده و رفت و آمد به بانک را برعهده داشته و سرشاخه اصلی آقای داریوش امان کی بوده است.  
وی افزود: آقای امان کی کارت ویزیت داشته و خود را مدیر شرکت پایه سازان اریس معرفی می کرده است. شرکت قبل از اخذ تسهیلات محل اقامتش را به یافت آباد تغییر می‌دهد. محل قبلی شرکت الهیه خیابان بیدار بوده است. الهیه خیابان بیدار دفتر شخصی آقای امان کی و برادرش بوده است.
قهرمانی گفت: محمدرضا خانی مدیر عامل اسبق بانک سرمایه که تهاتر ظالمانه را به نفع متهمان  انجام داده و به بانک سرمایه تحمیل کرده و داریوش امان می گوید خانی را نمی شناسم و او را یک بار در رستوران دیدم اما باید بگویم بعد از دستگیری خانی که بیم آن می‌رفت خانی در بازداشت حرف‌هایی را بزند به ناگه ملاحظه کردیم فردی به نام کیوان ذرخش وثیقه آزادی خانی را تامین کرده است.  
نماینده دادستان با طرح این سوال که کیوان ذرخش کیست؟ گفت: آرمان علمایی او را بابت پرونده صندوق ذخیره بازداشت کردیم و ما به او گفتیم اگر حرف بزند و همه چیز را بگوید تخفیف به او می‌دهیم. او حدود ۵۰۰ صفحه نوشت و آن جا علمایی اعلام کرد من زمانی که به دفتر آقای امان کی رفتم، برادر آقای خانی را آنجا دیدم و گفت که آمدم برای آقای خانی که بازداشت است وثیقه تامین کنیم. بعد از آن کیوان ذرخش وثیقه می گذارد.
متهم کفیلی با حضور در جایگاه در پاسخ به سوال نماینده دادستان در خصوص آشنایی اش با آقای بخشایش گفت: بنده بخشایش را یک دفعه در دبی زمانی که با آقای محسن رضایی (شوهر خواهر داریوش امان) به صرف ناهار به رستوران رفته بودیم دیدم؛ مشکلی در بانک سرمایه داشتم ارزی داده بودم و آن را پرداخت نمی‌کردند. گفتیم یا پول ما را پس بدهید یا ارز را.
قهرمانی از متهم کفیلی پرسید: ماجرای هزار سکه شرکت اسپادانا چه بوده است؟ شما گفتید که امان را پر کردید. 
 متهم پاسخ داد: نه به ولله.  من از آن خبر ندارم من توان ندارم که هزار سکه بردارم. 
قهرمانی ادامه داد : ملک آبشار اصفهان ۱۷ میلیارد بیشتر ارزش نداشت که آنها با قیمت ۱۵۳ میلیارد تومان آن را به بانک سرمایه تحمیل کردند و مالک اولیه آن شرکت اسپادانا بوده است.
پس از آن کارشناس ملک آبشار اصفهان به عنوان مطلع با دستور رئیس دادگاه در جایگاه قرار گرفت و توضیح داد: بعد از یک ماه و نیم بررسی های جامع اعلام کردیم که ملک تاسیسات زیربنایی ندارد بنابراین زمین را قیمت گذاری کردیم.
این کارشناس افزود: همچنین طبق تعرفه شهرداری اصفهان هزینه تراکم نیز محاسبه شد.
داریوش امان گفت: برای این ملک مصوبه ٢۵ هزار متر تجاری گرفتیم.
قاضی مسعودی مقام گفت: اگر مستنداتی دارید بیاورید من شخصا سر این زمین رفتم و اینطور که شما مدعی هستید، نیست.
قاضی خطاب به داریوش امان متهم ردیف اول ادامه داد: شما که می گویید من از هیچ چیزی اطلاع ندارم و دخالتی هم نداشتم.
متهم پاسخ داد: من براساس کیفرخواست صحبت می کنم.

داریوش امان مشمول دریافت یارانه است
نماینده دادستان گفت: لازم به ذکر است که امان با هیچ حسابی از خودش کار نکرده و حتی مشمول دریافت یارانه است و تمام فعالیت های او با ارز و یورو بوده است.
پس از آن آرمان علمایی به عنوان مطلع دیگر در جایگاه قرار گرفت و نماینده دادستان در باره او گفت: علمایی در مرحله تهاتر املاک محمد شهر و آبشار اصفهان وارد موضوع شد.
علمایی گفت: داریوش امان خصومت شخصی دارد.
وی درباره اوراق آرمان ادامه داد: بانک سرمایه از موسسه آرمان استعلام گرفت و وقتی متوجه شد که اوراق جعلی است و آنها این موضوع را مطلع شدند اوراق را از بانک پس گرفتند.
داریوش امان با انکار این موضوع گفت: چنین چیزی نبوده است.
علمایی گفت: من کپی نامه های جعلی را نگه داشتم.
وی درباره تهاتر ملک یافت آباد گفت: خانی را از طریق قندالی می شناختم و وقتی قرار بر تهاتر شد مصوبه بانک سرمایه این بود که املاک سهل البیع بگیرند و اوراق آرمان را پس بدهند که حتی آقای خانی این موضوع را با خوشحالی به سرپرست دادسرای٢٨ اعلام کرد و گفت بانک ١٢٠ میلیارد مشکوک الوصول داشت و با این طریق دریافت می کند.
علمایی در پاسخ به سوال نماینده دادستان مبنی بر اینکه خانی در قبال تهاتری چه خواست، گفت: خانی گفت حق الزحمه ما چه می شود که چهار میلیارد تومان از طریق صرافی زرین قلم به من دادند؛ ٩٣٠ هزار یورو گرفتم که ۶۴٠ هزار یورو به خانی دادم و مابقی آن فرش بود.
پس از آن مصطفی کفیلی متهم دیگر پرونده در جایگاه قرار گرفت و قاضی با قرائت اتهامات وی اظهارداشت: شما (مصطفی کفیلی) به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به نحو عمده متهم هستید آیا اتهام انتسابی را قبول داردید؟
متهم گفت: خیر.
قاضی گفت: دفاعیات خود را با صداقت بیان کنید.
متهم کفیلی اظهارداشت: من یک ریال در این پرونده منفعت نداشتم.
قاضی پرسید: شغل شما چیست؟
متهم گفت: در کار نیروگاه فعالیت دارم.
قاضی پرسید: سرمایه شما چقدر است؟
متهم گفت: سرمایه زیادی ندارم.
قاضی گفت: چطور بدون سرمایه در کار نیروگاه فعالیت می کنید؟ نام شرکت شما چیست؟ چه نیروگاه های ساخته اید؟
متهم گفت: نام شرکت من کیاژنراتور است و چند نیروگاه ساخته ایم.
قاضی گفت: شرکت به نام پسر شما است و نام نیروگاه ها و قراردادهای خود را به دادگاه ارائه دهید.
نماینده دادستان از متهم کفیلی پرسید: شما وکیل خانم کلاهدوزان بودید؟
متهم گفت: تا الان خانم کلاهدوزان را ندیدم.
نماینده دادستان از متهم پرسید: آیا خانم الهه ذرخش را می شناسید؟
متهم گفت: من ایشان را نمی شناسیم فقط محسن رضایی و داریوش امان و آقای فتحی را می شناسند.
نماینده دادستان گفت: آیا برای دریافت اوراق آرمان به موسسه آرمان مراجعه کردید؟
متهم گفت: خیر همه کارها انجام شده بود.
قاضی گفت: چنین چیزی امکان ندارد آیا می شود من به جای شما حساب بانکی باز کنم.
در این لحظه نماینده بانک سرمایه گفت: همه اوراق آرمان جعلی است.

پس از آن با دستور قاضی مسعودی مقام، علی محمدی، نماینده بانک سرمایه در جایگاه قرار گرفت و گفت: شرکت پایه سازان اریس در ۲۳ بهمن سال ۹۱ تاسیس شد. داریوش امان گفته که شرکت برای پروژه یافت آباد طرح توجیهی داشته و همین موضوع برای دریافت تسهیلات کفایت می کند و درخواست شرکت به علی بخشایش داده می شود. 
وی ادامه داد: زمانی که نامه شرکت زده می‌شود، شرکت ملک، کارمند، صلاحیت پیمانکاری و حساب در بانک سرمایه نداشته است و در نهایت، ٢٨  آبان ماه سال ۹۲ شرکت افتتاح می شود. 
نماینده بانک سرمایه اظهار داشت: سهم بانک سرمایه در پروژه ۸۰ میلیارد تومان و سهم شرکت ۲۰ میلیارد تومان بوده است. آنها فقط می‌خواستند به هر ترتیبی وام به شرکت پایه سازان اریس پرداخت شود. 
علی محمدی افزود: شرکتی که قرار بود پروژه ۵۶ هزار متری را کلید بزند، صورت مالی نداشت همچنین کارشناس بانک گفته بود پروژه پر ریسک است و امکان دارد منابع بانک بازگشت داده نشود.

وی خاطرنشان کرد: این پروژه، اولین پروژه شرکت بود و عملیات شروع شده بود ولی گودبرداری نشده بود و ریالی فراتر در پروژه خرج نکردند.
علی محمدی اظهار داشت: این شرکت قرار بوده با بانک‌سرمایه مشارکت کند و در بخش اول بانک سرمایه ۲۵ میلیارد تومان پرداخت می کند. تنها مجوز آنها جواز ساختمانی بوده است.  
نماینده بانک سرمایه اضافه کرد: آقای امان گفته افزایش سرمایه داشته، در حالی که ریالی پرداخت نکرده است.  
وی ادامه داد: شرکت ۱۲ نفر کارمند داشته و تمام استخدام های آن یک ماه قبل از این بوده که از بانک سرمایه بیایند و تسهیلات بگیرند.
نماینده بانک سرمایه گفت: بانک  ۶۵ میلیارد و ۷۰۰ به شرکت پایه سازان آریس داده است و کدام بانک پروژه اسکلت کامل نشده،  پول  جهت خرید پله برقی و آسانسور می دهد.  
وی خطاب به متهمان گفت: شما در پروژه درست پیش نرفتید. صداقت نداشتید. چرا بانک را محکوم می کنید.  شما خوش عهد نبودید.  
علی محمدی افزود: آقای وکیل که اینجا دفاع می کنید و  سیستم بانکی را زیر سوال می برید و این قدر از سود مرکب و ربا صحبت می کنید ، انصاف داشته باشید، در این پرونده سود مرکب کجاست؟
نماینده بانک سرمایه ادامه داد: شما در مقابل رسانه گفتید ما(بانک) ربا خوار هستیم که به هیچ عنوان در این پرونده رخ نداده است.  شما بانک را تهدید کردید. ما حتی گفتیم یک سال دیگر با شما راه می آییم ولی شما به تعهداتتان عمل نکردید. 
وی با اشاره به موسسه آرمان گفت:  موسسه آرمان مورد تایید بانک مرکزی نبوده است. 
در این هنگام قاضی مسعودی‌مقام جلسه بعدی دادگاه را به صبح روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه موکول کرد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =