پنج شکارچی متخلف در قصرشیرین دستگیر شدند

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه اعلام کرد که پنج شکارچی متخلف در شهرستان قصرشیرین دستگیر و یک قبضه سلاح جنگی از آنان کشف شد.

«فریدون یاوری» روز شنبه در گفت وگو با ایرنا، اظهارداشت: به دنبال گشت‌زنی محیط بانان در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع زله زرد این گروه پنج نفره از شکارچیان شناسایی و برای دستگیری آنان اقدام شد.

وی افزود: پس از بررسی های بعمل آمده از این شکارچیان متخلف یک قبضه سلاح جنگی کلاشینکف کشف و ضبط شد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست کرمانشاه با بیان اینکه پس از کشف اسلحه توسط محیطبانان، شکارچیان اقدام به سنگ پرانی و درگیری با محیط بانان کردند، گفت: در نهایت شکارچیان با کمک نیروهای نظامی مستقر در منطقه زله زرد دستگیر شدند.

یاوری ادامه داد: پرونده قضایی برای این متخلفین اکنون تشکیل شده و هم اکنون در مراجع قضایی در حال بررسی و پیگیری است.

وی از عموم مردم طبیعت دوست درخواست کرد که در صورت مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی مراتب را با محیط بانان در میان بگذارند. 

هم اکنون قصرشیرین دارای ۲ منطقه شکار و تیراندازی ممنوع قراویز به مساحت سه هزار و ۸۰۰ هکتار، زله زرد با ۳۹ هزار هکتار و یک منطقه تیراندازی ممنوع در شعاع هفت کیلومتری نوار مرزی به مساحت ۱۷۰ هزار هکتار است.

در این مناطق انواع پرندگان و گونه های جانوری زیست می کنند که حفاظت از آنها نیازمند مشارکت همگانی است.

منطقه شکار و تیراندازی ممنوع قراویز مشترک قصرشیرین و سرپل ذهاب هم اکنون تنها زیستگاه منحصر به فرد آهوی ایرانی در منطقه غرب کشور بشمار می رود.

منطقه زله زرد مشترک قصرشیرین و گیلانغرب با ۳۹ هزار هکتار مساحت یکی از مناطق مهم زیستگاه گونه های نادر گیاهی و جانوری در استان کرمانشاه و کشور به شمار می رود که از سال ۱۳۷۳ تحت حفاظت است.

از جانوران موجود در این منطقه می توان به کل و بز وحشی، قوچ و میش، آهو، گرگ، روباه، خرگوش، تشی و بزمجه اشاره کرد.

همچنین گونه های پرندگان کبک، تیهو، سار و فاخته نیز در این زیستگاه با پوشش گیاهی بلوط، پلک، تنگرس، آلبالو وحشی و گیاهان مرتعی زندگی می کنند.

اخبار مرتبط