۲۶ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۴
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83674639
۰ نفر

برچسب‌ها

دهلی‌نو:ترکیه در  امور داخلی هند دخالت نکند

دهلی نو-ایرنا- هند در واکنش به اظهارات روز جمعه رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در مورد جامو و کشمیر اعلام کرد که ترکیه نباید در مسائل داخلی هند دخالت کند.

شبکه خبری " ان دی تی وی" روز شنبه نوشت: اردوغان روز گذشته در حالی که در اسلام آباد  با عمران خان نخست وزیر پاکستان دیدار کرد از موضع پاکستان در مورد مساله جامو و کشمیر حمایت کرد.

راویش کومار سخنگوی وزارت امور خارجه هند در واکنش به این اظهارات گفت: ما تمام اظهارات در مورد جامو و کشمیر که بخش جدایی ناپذیر و مهم هند است را رد می کنیم.

وی افزود: ما از رهبران ترکیه می خواهیم تا از دخالت در امور داخلی هند خودداری کرده و از واقعیت ها از جمله خطر بزرگ تروریسم نشات گرفته از پاکستان علیه هند و منطقه درک بهتری به دست آورند.

اردوغان در ارتباط با تصمیم هند برای لغو خودمختاری جامو و کشمیر گفت: برادران  و خواهران کشمیری در دهه های گذشته از بی ثباتی رنج برده اند. این رنج ها به دلیل انجام اقدامات یک جانبه اخیر شدت بیشتری یافته اند. امروز مساله کشمیر بسیار برای ما مهم است. دست یابی به راه حل بر پایه عدالت به نفع تمام طرف ها خواهد بود. ترکیه همچنان از عدالت، صلح و مذاکره برای حل مساله کشمیر حمایت خواهد کرد.

 در ماه سپتامبر سال گذشته، رییس جمهوری ترکیه در طول سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل مساله کشمیر را مطرح کرده بود. هند ضمن انتقاد به این اظهارات اعلام کرد که کشمیر کاملا یک مساله داخلی این کشور است.

دهلی نو همچنین با پیشنهاد اردوغان برای  میانجی‌گری میان هند و پاکستان برای حل اختلافات بر سر منطقه کشمیر مخالفت کرده است.

بخشی از کشمیر درخاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قراردارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی ازعلل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال 1947میلادی تاکنون است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =