شب استقبال دولتمردان از جشنواره موسیقی فجر

تهران- ایرنا- در سومین روز از جشنواره موسیقی فجر تعدادی از مقامات عالیرتبه کشوری از جمله علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بهمن حسین‌زاده مدیرعامل نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران، علی ربیعی سخنگوی دولت و محمدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی از اجراهای مختلف دیدن کردند.

سومین شب از جشنواره موسیقی فجر (شب گذشته) در حالی برگزار شد که اکثر هنرمندان سالن های پایتخت را به عطر و مهر مادری آراستند و اجرای خود را در آستانه روز مادر تقدیم به مادران عاشق ایران زمین کردند.

در شامگاه جمعه ۲۵ بهمن ۱۱ گروه و خواننده موسیقی در ۶ سالن پایتخت به روی صحنه رفتند و با اجرای برنامه های خود در یکی از سردترین شبهای تهران، برگ سوم از سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر را به دفتر خاطرات این جشنواره اضافه کردند.

از خوزستان تا آذربایجان با میسان و هاوار

اجراهای گروه «میسان» خوزستان و گروه کردی «هاوار» آذربایجان غربی در سردترین شب بهمن ماه، گرمابخش جشنواره موسیقی فجر در تالار سوره بود. اعضای گروه «میسان» در اولین سانس از دومین شب جشنواره با دشداشه‌های سفید در تالار سوره به صحنه رفتند و در این اجرا گروه میسان قطعه «انا اشمالنی اصغیرون» (قسمت نبود) را بعنوان قطعه آغازین برنامه خود پیشکش مخاطبان خود کرد، گفتنی است این قطعه در کنار قطعات شاد دیگری نظیر «هیه قسمه» (تا ب کی)، «ساعت السوده» (همه چیز تمام شد)، «الی وین» (روزگارم سیاه) برای اولین بار در بخش موسیقی نواحی سی‌و پنجمین جشنواره فجر اجرا شدند. که این اجرا با استقبال پرشور حاضران در سالن روبرو شد.

 گروه میسان که برای دومین بار در جشنواره موسیقی فجر حضور دارد از ۱۳۸۰ شروع به کار کرده و سابقه حضور و اجرا در کشورهای قطر، لبنان، کویت و امارات هم دارد. این گروه در سه بخش موسیقی مقامی خوزستان، موسیقی آئینی و رقص سنتی، همچنین بخش نوجوان فعالیت می‌کند.

علی نیری، رشید حربی، علی عموری، علی معاوی، سجاد حلاس، احمد سلامی، خلیل قالی‌پور، باسم حمادی، مجتبی سواری اعضای گروه میسان خوزستان بودند.

 در بخش دوم سانس اول گروه «هاوار» با لباس‌های کردی به صحنه رفتند و اجرایشان را با دونوازی دوزله و ضرب شروع کردند. این گروه که برای نخستین بار در جشنواره موسیقی فجر حاضر شده است، سابقه اجرا در کشورهای ترکیه، عراق و اروپا را هم دارند. مقام «قطار»، مقام «گلو»، قطعه «باران» یا «بارانه»، مقام «سوار سوار» به معنی سوارکار اسب، قطعه «گَریان» به معنی چرخش رقص کردی از مهم‌ترین قطعاتی بودند که اجرا شدند. 

گروه «هاوار» فعالیتش را از سال ۱۳۸۵ شروع کرده و هدفشان این است که موسیقی فولکلور کردی را به همان شکلی که وجود دارد و بدون دخل و تصرف به مخاطبان ارائه دهند. اعضای این گروه بین ۱۹ تا ۳۵ ساله هستند. 

فواد یاره، آروین و امید دباغی به سرپرستی ناصح بهرام بیگی از اعضای گروه «هاوار» بودند. به گفته سرپرست این گروه، تعداد اعضای گروه هشت نفر است که به دلیل اجراهای دیگر، این تعداد روی صحنه رفتند و در نهایت اجرای خودشان را با دونوازی نرمه ‌نای و ضرب به پایان رساندند.

درخشش ستاره های پارسی در شب سرد زمستانی

در شب سوم اجراهای مربوط به سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، شامگاه جمعه ۲۵ بهمن ماه و در ساعت ۱۸:۳۰ ارکستر بادی پارس به سرپرستی ناصر نظر و رهبری حسین شریفی با همراهی سازهای کوبه ای و گیتار الکتریک و گیتار باس و پیانو در تالار وحدت با اجرای قطعاتی از موسیقی کلاسیک، آثار موسیقی سینمای جهان و چند قطعه محلی اجرایی موفق و خاطره انگیز را در کارنامه خود ثبت کرد.

در قسمتی از کنسرت حسین شریفی از ناآشنابودن سازهای بادی در ایران و از عزم مجموعه ارکستر پارس در شناساندن این سازها سخن گفت و افزود: سازهای بادی فقط برای اجرای قطعات مارش گونه و نظامی نیستند و این سازها قابلیت اجرای قطعات رمانتیک و حتی آوازی را هم دارند.

در این اجرا ارکستر پارس با آنسامبل ارکستر بزرگ پاپ کلاسیک با خوانندگی علیرضا هاشمی فر به روی صحنه رفت و قطعات اوورتور کارمن اثر جرج بیزه، پتری گون و رودخانه ماه اثر هنری مانسینی، مرا به ماه ببر اثر برت هوارد، کاراوان اثر دوک الینگتون، احساس خوب اثر آنتونی تیولی، نوسان و تیک و تاک اثر حسین شریفی، موسیقی فیلم پاپیون اثر جری گلداسمیت، شکار آهو اثر منوچهر اسلامی، ترکیش مارش اثر ولفگانگ آمادئوس موتسارت، اورتوور اپرای کارمن اثر جرج بیزه(برای کوارتت)، رودسکی مارش اثر یوهان اشتراوس، راه من اثر ژاک روو و تاریخ عشق قطعه فولکلوریک اسپانیایی با تنظیم حسن فراهانی و چند قطعه دیگر نظیر سوای را اجرا کرد.

تاکید بر اهمیت آموختن کوک صحیح ساز

در میان اجرا حسین شریفی از سرپرست این ارکستر ناصر نظر خواست تا دقایقی با حضار صحبت کند. نظر در سخنان کوتاهی گفت: یاد روز اولی افتادم که فرزندم یک اکتاو کامل را اجرا کرد. بسیار خوشحالم که رهبر این ارکستر به زیر ساخت یک ارکستر که همان کوک صحیح است توجه شایانی داشته است.

وی افزود: در این کنسرت عشق وافر حسین شریفی به اینکار کاملا مشهود بود. خوشحالم که در سه دهه گذشته موفق شدیم روی پای خود بایستیم. امیدوارم نوجوانانی که در این کنسرت حضور دارند در آینده نیز حضور موفقی در این صحنه و سایر صحنه ها داشته باشند

در انتها پس از تشویق ممتد حاضران قطعه سوای بعنوان قطعه بیز مجددا اجرا شد. گفتنی است این قطعه در سال ۲۰۰۴ میلادی با اجرای مجددی برای فیلم shall we dance با بازی سوزان ساراندون و ریچارد گیر به شهرتی جهانی دست یافت.

ارکستر پارس در سال ۱۳۶۴ با هدف آموزش موسیقی به کودکان و نوجوانان توسط ناصر نظر پایه گذاری شد و تاکنون چند نسل از بهترین موزیسین ها را به عرصه هنر ایران معرفی کرده است.

عطر گیسوان مادر در انبوه جمعیت تالار وحدت

در سومین شب از جشنواره موسیقی فجر و در نوبت دوم اجراهای تالار وحدت، حجت اشرف زاده در شامگاه جمعه ۲۵ بهمن ماه در ساعت ۲۱:۳۰ با گروه خود بنام ماهیما عاشقانه های خود را تقدیم هواداران کرد که برای شنیدن صدای هنرمند مورد علاقه خود تمام صندلی های تالار وحدت را اشغال کرده بودند.

این هنرمند در ابتدای کنسرتش خطاب به جمعیت گفت: اجرا در تالار وحدت جایی که بسیاری از بزرگان موسیقی ایران در آن هنرنمایی کردند کار ساده ای نیست. و امشب من این افتخار را دارم که در این سالن برای شما هنرنمایی میکنم و خوشحالم که این افتخار در شبی نصیب من شده که معطر به عطر وجود نازنین مادران است و اجرای من در شبی برگزار میشود که در آستانه روز مادر هستیم و من این اجرا را تقدیم مادران عزیز میهنم می‌کنم.

وی افزود:  خوشحالم در این شب عاشقانه هایم برای مردمی میخوانم که عاشقشان هستم.

وی در ادامه از حضور محمد علی بهمنی ترانه سرای معاصر در سالن خبر داد که باعث تشویق ممتد این ترانه سرا توسط حاضران در سالن شد. این هنرمند در کنسرت شب گذشته خود قطعات بی خبر از تو، آتشم باش، عاشق توام، دلم گریه میخواد، جان منی تو، ماه و ماهی، نگارم را اجرا کرد.

این هنرمند در ادامه برنامه خود با بیان اینکه ماه نماد عاشقی و نرسیدن است قطعه بعدی خود را با نام ماه بی تکرار من، اجرا کرد.

در ادامه قطعه برف آمد با ترانه ای از روزبه بمانی و قطعه ای خراسانی به نام عزیز بشینه کنارم، مهدخت و ترانه قطعه پرسون پرسون، سفر نرو، توسط گروه ماهیما و صدای حجت اشرف زاده اجرا شد.

پایان بخش اجرای گروه ماهیما و حجت اشرف زاده تکرار قطعه آتشم باش بود.

طنین «بانگ نو» در حضور مدیرعامل خانه موسیقی

 سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر روز سوم خود را در حالی تجربه کرد که فرهنگسرای نیاوران در نخستین سانس خود به میزبانی گروه موسیقی «بانگ نو» رفت. در شب ۲۵ بهمن این گروه به سرپرستی نسترن هاشمی و خوانندگی مهیار شادروان، قطعات خود را با رویکرد موسیقیایی مبتنی بر مدهای موسیقی دستگاهی ایران و نگرش چند صدایی، به گوش علاقه مندان این سبک موسیقی رساندند.

تصنیف «منگر این چنین» آغازگر این اجرا بود و مقدمه مناسبی برای جذب مخاطبان حاضر در سالن شد. بعد از آن نوبت به تکنوازی رسید تا صدای سنتور گوش نواز شود و مهارت نوازندگان که در کل اجرا مشهود بود، بیشتر نمایان شود. «ضربی بیداد» در امتداد «تصنیف خیال» قرارگرفت و پس از آن «ضربی بوسلیک»، «سوز و گداز» و «غبار» هر یک به نوبت اجرا شدند.

«تصنیف شعر زن» بعد از «غبار» ادامه دهنده اجرا بود. سپس «ضربی نوازی»، «ضربی دشتی»، «ساز و آواز دشتی»، «تصنیف رویا» و «رنگ دشتی» نواخته شدند و همراهی منظم اعضای گروه با یکدیگر رقم خورد.

نسترن هاشمی، سرپرست، نوازنده سنتور و همخوان، مهیار شادروان، خواننده، امیرعلی لطفی، نوازنده تار، میلاد قریشی، نوازنده کمانچه، عرفان کنعانی، نوازنده عود، سام خواجه وند، نوازنده دف، آذین یوسفان، نوازنده کمانچه، سمر عراقی، نوازنده بم تار و کوروش کشاورز، نوازنده ویولنسل، اعضای گروه «بانگ نو» را تشکیل می دادند. حمید رضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی و پیمان خازنی، آهنگساز و نوازنده تار، از مهمانان اجرایی از این گروه بودند که باید آنرا بعنوان یک امتیاز مثبت در کارنامه هنری گروه ثبت کرد.

ظرفیت بالای جشنواره موسیقی فجر در مسیر اعتلای موسیقی

 مدیرعامل خانه موسیقی در حاشیه این اجرا گفت: باید از ظرفیت منحصر به فرد جشنواره موسیقی فجر برای رشد موسیقی استفاده شود.

وی افزود: دورادور شاهد تلاش ها و زحمات دوستان در ستاد جشنواره موسیقی فجر، دفتر موسیقی و همه همکاران اجرایی بودم. با توجه شرایط ویژه و سختی که همه در این چند ماه اخیر با آن مواجه بودیم و تجربه کردیم، در آن حال و هوا تلاش دوستان جای خسته نباشید دارد. بنا به تجربیات خودم در این زمینه، خوب میدانم کار و مسیولیت صعب و سنگینی بر دوش بزرگواران است.

وی ادامه داد: با توجه به جدول اجرا های جشنواره، شاهد حضور سبک ها و کنسرت های مختلفی برای تمامی مخاطبان با ذائقه های متفاوت، خواهیم بود. ماحصل تلاش با شرایط موجود و همراهی هنرمندان را در این جشنواره به تماشا نشسته ایم و برای همگی آرزوی موفقیت میکنم.

مدیرعامل خانه موسیقی به جایگاه کنونی جشنواره اشاره کرد و بیان کرد: من از گذشته های دور همواره منتقد جشنواره بودم و دوست داشتم جشنواره موسیقی فجر به جایگاهی که لایق آن است برسد. متاسفانه سال گذشته زحمات بسیاری که برای ارتقا جشنواره کشیده شده بود، از بین رفت. دوباره ساختن کار سختی است. بر هیچ کس پوشیده نیست که جشنواره موسیقی آن طور که باید و شاید عیار پیدا نکرده و حمایت کافی را برخود ندیده است. همه باید تلاش کنند تا جشنواره ای که متعلق به هنرمندان موسیقی و بستری برای موسیقی این مرز و بوم است، ارتقا پیدا کند. باید از ظرفیت منحصر به فرد جشنواره موسیقی فجر برای رشد موسیقی استفاده شود، تا در جامعه بین المللی نیز جایگاهش را پیدا کند. همان طور که همه جشنواره های موفق سابقه های طولانی دارند، این امر نیز نیاز به یک کار مستمر و دراز مدت دارد.

تجلیل از نادر مشایخی در تالار رودکی

سومین روز از سی‌وپنجمین دوره مهم ترین رویداد موسیقی کشور دو گروه در تالار رودکی به اجرای برنامه پرداختند و محمد الهیاری (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد و رییس جشنواره موسیقی فجر)، شاهین فرهت (دبیر جشنواره) و برخی از هنرمندان خارجی حاضر در جشنواره به دیدن برخی اجراها پرداختند.

اجرای اول تالار رودکی به ارکستر فرهنگ و هنر  اختصاص داشت. طی این اجرا، مراسم بزرگداشتی نیز برای نادر مشایخی هنرمند پیشکسوت عرصه موسیقی برگزار شد و پیش از کنسرت مستندی درباره او برای حاضران پخش شد.

حرف دل و حدیث عاشقی دلداده ای رنجور

نادر مشایخی طی آن مستند از اهمیت و ماهیت موسیقی گفت و درباره دلبستگی‌ها و علاقه‌هایش صحبت  کرد و به ذکر خاطراتی از گذشته‌های نزدیک و دور پرداخت. نادر مشایخی سپس از اتفاقاتی گفت که او را در کودکی به موسیقی علاقمند کرده است.

پخش این مستند با استقبال حاضران مواجه شد. گفتنی است قرار است طی برگزاری جشنواره امسال از سه هنرمند دیگر نیز تجلیل شود.

پس از پخش مستند محمد اللهیاری (مدیر کل دفتر موسیقی و رییس جشنواره) و شاهین فرهت (دبیر جشنواره) از نادر مشایخی تجلیل کردند. و دقایقی پس از پخش مستند و تجلیل از نادر مشایخی اعضای ارکستر فرهنگ و هنر به روی صحنه رفتند و به اجرای برنامه پرداختند.

گفتنی است نادر مشایخی به دلیل کسالت تمام قطعات را رهبری نکرد و شهرام توکلی رهبر ثابت ارکستر تا نیمه‌های اجرا اعضای ارکستر را رهبری کرد. نادر مشایخی از میانه اجرا به عنوان رهبر میهمان ارکستر فرهنگ و هنر را همراهی کرد و حضورش بر روی صحنه با استقبال مخاطبان مواجه شد.

نادر مشایخی ضمن پوزش از مخاطبان به دلیل کسالتش رو به حاضران  گفت: قطعات امشب متعلق به دوره های مختلف است و برایم مهم بود که قطعات کمتر شنیده شده توسط نوازندگان جوان ارکستر اجرا شود. در ادامه نادر مشایخی به اتفاق اعضای ارکستر قطعه صلح را اجرا کرد و پس از آن ضمن توضیح به اجرای آثار بعدی پرداخت. او تا پایان اجرا در فاصله میان قطعات درباره آنها توضیحاتی داد..

اعضای ارکستر فرهنگ و هنر عبارت بودند از شهرام توکلی و نادر مشایخی (رهبر ارکستر)، نیما زاهدی، ساناز نوربخش، زهرا کریمی، سارا نادری، کوروش علی‌محمدی، محمدحسین ابراهیم‌زاده، مونیکا لران، نغمه روشن‌دل، سبا علی‌محمدی، احسان اکبری، ستار ترابی، سپیده سادات‌سام، عطا کلاهی‌کار، موحد مهدوی، محمدامین عطایی، تارخ سبزواری، پویان زادمجید، علیرضا چهره‌قانی، حسام احمدی و فرداد صدقی )نوازندگان ویلن). داریوش حجازی، امیرحسین منصوری، مهدی منادی، رکسانا ریحانیان، اشکان نظر، احمد مقدسی‌زاده، سید علیرضا نوکیان یزدی و علی سلام‌پور )نوازندگان ویولا). مسعود فیروزی‌نژاد، کریم قربانی، هستی حامدسپاسی، سهیلا عظیمیان، هادی میثمی و شقایق نجاتی (نوازندگان ویلنسل).عادل اصغرزاده و پروانه انارکی (نوازندگان کنترباس). روشنک نوشی و عرفان رهبران (نوازندگان فلوت). سالار خاتون‌آبادی و نگین نیک‌نژاد (نوازندگان ابوا). امیررضا صالحی و شایان هاتف (نوازندگان ترومپت). نیما سرایی و باران ذوالفقاری (نوازندگان هورن). محمدحسین پورمعین و علی زنجانی (نوازندگان کلارینت). عرفان فرشی‌زاده و هانی میر امانی (نوازندگان پرکاشن). کیوان جولایی و سیامک کریم‌پور (نوازندگان ترومبون). فروغ فضلی (نوازنده پیانو) و فرشاد محمدی (نوازنده فاگوت).

ارکستر فرهنگ و هنر به سرپرستی سوسن تقی‌پور (رییس مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۴۶ تهران) در سال ۱۳۹۳ تشکیل شده و علی‌اکبر قربانی و شهرام توکلی با همراهی جمعی از دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و اساتید رشته موسیقی رهبری آن را به عهده داشته‌اند.

ارکستر فرهنگ و هنر در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۳ طی مراسمی در تالار وحدت با حضور وزیر ارشاد آن مقطع افتتاح شد و کار خود را آغاز کرد. این ارکستر طی این سال‌ها با خوانندگانی چون رشید وطن‌دوست، وحید تاج، ماریو تقدسی، مهدی محمدی، محمد معتمدی و سالار عقیلی همکاری کرده و به اجرای برنامه پرداخته است.

لازم به ذکر است که ارکستر مذکور همچنین با اساتیدی چون فرهاد فخرالدینی و رامیز قلی‌اف (تار نوازی اهل آذربایجان) همکاری کرده است.

بداهه‌ نوازی علی‌اصغر عربشاهی در حضور سخنگوی دولت در تالار رودکی

تالار رودکی در سومین شب از جشنواره موسیقی فجر میزان گروه «نواساز» به سرپرستی علی‌اصغر عربشاهی بود. علی ربیعی سخنگوی دولت و محمد الهیاری رئیس سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر و مدیر دفتر موسیقی به دیدن این اجرا نشستند.

 «نواساز» گروهی است به سرپرستی علی‌اصغر عربشاهی که در سال ۱۳۹۵ تشکیل شد و پس از آن در همان سال کنسرت «سیاه مشق» را در تالار رودکی به روی صحنه برد و سپس با حضور در جشنواره‌های مختلف به فعالیت خود ادامه داد.

گروه «نواساز» در سی‌ و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به اجرای کنسرت «کوارتت تار» پرداخت. بخش اول کنسرت به بداهه‌نوازی اختصاص داشت و رهگذار، تکنوازی، قطعه آذری با آهنگسازی عبدالله قربانی و تنظیم علی‌اصغر عربشاهی، تکنوازی، ضربی غوغا، تکنوازی، مقدمه هنگامه در هنگام و ضربی سبکبار بخش دوم کنسرت بودند.

علی‌اصغر عربشاهی، مسعود آزین و آناهیتا رمضانی (نوازنده تار)، سهیل کاکاوند (نوازنده بم تار)، اعضای ارکستر «نواساز» هستند.

«اقبال آذر» در فرهنگسرای نیاوران نواخت

شامگاه ۲۵ بهمن ماه گروه موسیقی «اقبال آذر» به سرپرستی و خوانندگی سبحان مهدی پور، در فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه رفت. این گروه موسیقی که به احترام آواز خوان صاحب سبک، اقبال آذر نام گذاری شده است، در دومین سانس این روز جشنواره قطعات خود را با اشعاری از حافظ، سعدی، فروغی بسطامی را اجرا کرد.

این گروه برنامه خود را با یاد اقبال آذر آغاز کرد، مژده انتشار قطعاتی را نیز در سال آینده داد و سراغ نخستین قطعه با نام «پیش درآمد آواز افشاری» از علی اکبر شهنازی رفت. بعد از آن شعر حافظ با صدای خواننده در میان نوای ساز ها، شنیده شد.

تصنیف «در بهار امید» از محمدعلی امیر جاهد، خوانده شد تا نوبت به «ضربی صدری» با کلامی از سعدی برسد و هماهنگی شایسته اعضای گروه را به نمایش بگذارد. ساز و آواز با کلامی از فروغی بسطامی ادامه دهنده طنین سنتور با همراهی دیگر ساز ها شد تا این قطعه نیز مانند دیگر قطعات با تاثیر پذیری از شیوه آوازی اقبال آذر شنیده شود.

در انتها این گروه به عنوان حسن ختام، ضربی رهاب را به روایت اقبال آذر اجرا کردند و مورد تشویق ممتد حضار قرار گرفتند.

گروه اقبال آذر پیش از این چند اجرا در تهران و شهرستان ها روی صحنه برده است و دو آلبوم موسیقیایی را تحت عنوان «یادواره اقبال آذر ۱ و ۲» منتشر کرده است‌.

خنیاگران خیام و تکرار موفقیت حضور در جشنواره فجر

گروه «خنیاگران خیام» در دومین شب و سانس جشنواره فجر، موسیقی اصیل ایرانی را در تالار سوره اجرا کردند. رژرتوار اجرایی این گروه عبارت بود از چهار قطعه‌ای که «خنیاگران خیام» اجرا کردند توسط صمد برقی سرپرست گروه تنظیم و ساخته شده بود این قطعات عبارت بودند از چهار قطعه‌ی محلی خراسانی «الله مزار»، «سبزه پری»، «ممد و‍‌ُسین»، همچنین تصنیف «مردم آزاده».

چهار مضراب «دل انگیز» اثر زنده یاد استاد پرویز مشکاتیان از دیگر قطعات اجرا شده توسط این گروه بود.

در ادامه این گروه با درخواست  یکی از مخاطبان در سالن برای اجرای قطعه «از خون جوانان لاله دمیده» روبرو شد. و در ادامه تک‌نوازی تمبک و کمانچه یکی دیگر از بخش های این اجرا بود که مورد توجه مخاطبان جشنواره موسیقی فجر قرار گرفت.

سیامک برقی، سیما برقی، شهاب نطاق، سعید عبدالله‌زاده، مهدی کهیازی، علی ربوبیان، سروش ترابی، محمد حسین نطاق و آرش زحمتی اعضای گروه «خنیاگران خیام» بودند که به سرپرستی صمد برقی روی صحنه تالار سوره رفتند. 

 این گروه در مهرماه ۱۳۹۵ با حضور تعدادی از هنرمندان خراسان، با هدف تمرین و اجرای آثار بزرگان موسیقی ایرانی و همچنین ارائه‌ی تجربه‌های جدید به سرپرستی صمد برقی تشکیل شد. «خنیاگران خیام» سابقه حضور و اجرا در پنجمین فستیوال بین المللی موسیقی موغام (کنسرواتوار ملی آذربایجان، باکو) و همچنین فستیوال(سالن فیلارمونیک آذربایجان) را دارد.

گفتنی است این گروه در سی‌و چهارمین جشنواره موسیقی فجرنیز حضور داشته  و در سالن برج آزادی موسیقی اصیل ایرانی در دستگاه همایون و آواز دشتی اجرا کرده بود.

درخشش گروه موسیقی «اَش» در اولین حضور در جشنواره موسیقی فجر

کنسرت گروه موسیقی تازه تأسیس «اَش» به خوانندگی و سرپرستی علیرضا اشرف پور، شامگاه جمعه ۲۵ بهمن‌ماه طی یک سانس در سالن برج آزادی برگزار شد.

در ابتدای این کنسرت علیرضا اشرف پور ضمن تشکر از حضور هواداران در این کنسرت، از دلایل گروه برای شرکت در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر گفت و خاطرنشان کرد: عده‌ای معتقد بودند که به دلیل شرایط حساس کنونی کشور نباید در جشنواره موسیقی فجر حضور پیدا کنیم و به نوعی این جشنواره را تحریم کنیم اما من با این عقیده مخالف هستم. من معتقدم که جریان موسیقی کشور باید به هر شکلی که شده ادامه پیدا کند ضمن اینکه گروه ما گروهی پاپ، شاد و مناسبتی نیست که بخواهیم در این جشنواره حضور پیدا نکنیم.

نت سیاه سکوت بر برج آزادی

وی ادامه داد: در چند ماه گذشته اتفاقات تلخ و ناگواری از قبیل اتفاقات طبیعی و غیرطبیعی در کشور رخ داد و همه ما متأثر بودیم اما من فکر می‌کنم که تصمیم درست برای گروه ما این بود که در این جشنواره شرکت کنیم و در کنار افرادی قرار بگیریم که دوست داریم در کنار آن‌ها باشیم.

سپس اشرف پور از حضار داخل سالن درخواست کرد تا به احترام تمامی جانباختگان حوادث اخیر کشور، یک دقیقه سکوت کنند.

کنسرت با اجرای قطعه «جراحت» با شعری از مهدی اخوان‌ثالث آغاز شد و این گروه در ادامه قطعات سبز، دستان، ای کاش، پیر فرزانه، تنها، ساقی، باران، دلق ازرق فام، خیال، گلکو، خبرت هست؟ و صبا را اجرا کرد.

از نکات جالب توجه این کنسرت، تقدیم قطعات «سبز» به جانباختگان حوادث اخیر در کشور و قطعه «ای کاش» به تمام زنان سرزمین بود.

علیرضا اشرف پور (رهبر ارکستر، خواننده و نوازنده گیتار الکتریک و فرتلس)، آشور ظفر مرادیان (نوازنده درامز)، آرش طهماسبی (نوازنده پیانو و گیتار باس) و آرش اسکندرلو (نوازنده پیانو و سینتی سایزر) اعضای ارکستر گروه «اَش» را تشکیل دادند.

گروه موسیقی تلفیقی «اَش» در ابتدای سال ۱۳۹۸ توسط علیرضا اشرف پور تشکیل شد. اعضای این گروه را هنرمندانی باسابقه تشکیل می‌دهند که هرکدام پیش از این تجربه حضور در اجراهای صحنه‌ای و آلبوم‌های مختلف را داشته‌اند. آهنگسازی و تنظیم قطعات گروه را نیز علیرضا اشرف پور برعهده دارد.

رضا بهرام و تجربه نخست جشنواره موسیقی فجر

در سومین شب از سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، رضا بهرام، شامگاه ۲۵ بهمن‌ماه طی دو  نوبت در نمایشگاه بین‌المللی میلاد با هواداران خود دیدار کرد.

وی که مدت زیادی از شهرتش در بازار موسیقی نمی‌گذرد، در ابتدای این کنسرت قطعه "مو به مو" را اجرا کرد و پس از آن به ترتیب آهنگ‌های آرامشی دارم، بیمار، آتش و گل عشق را خواند.

او در ادامه همراه با نوازندگان خود بر روی صندلی نشسته و آهنگ‌ از عشق بگو را به صورت آنپلاگد اجرا کرد و بعد از هواداران خود خواست که نور گوشی‌های همراه خود را روشن کنند تا یک فضای زیبایی را در سالن به وجود بیاورند. دومین آهنگی که بهرام به صورت آنپلاگد اجرا کرد، قطعه مو به مو بود که این قطعه برای بار دوم در کنسرت شب گذشته رضا بهرام اجرا ‌شد.

حضور مادر در شب هنرنمایی فرزند

پس از اجرای این قطعات، این هنرمند از حضور مادرش در سالن کنسرت خبر داد و سپس با معرفی مادرش رو به او گفت شاید الآن نباید می‌گفتم که تنها عشق زندگی من هستی. وی پس از اجرای آهنگ کجایی از اجرای آهنگی خبر داد که خودش خیلی آن را دوست دارد و در این لحظه قطعه هیچ که یکی از احساسی‌ترین آهنگ‌های اوست است اجرا شد.

قطعات کاش، لطف، دل و لعنت دیگر آهنگ‌هایی بودند که تا لحظات پایانی کنسرت اجرا شد. در نهایت بهرام برای اجرای قطعه آخر از تماشاگران حاضر در سالن نظرخواهی کرد که نتیجه این نظرخواهی منجر به اجرای دوباره آهنگ‌های گل عشق و کاش شد.

علی اصغر مونسان معاون ریاست جمهوری و وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بهمن حسین‌زاده، مدیرعامل نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران از مهمانان ویژه این کنسرت بودند.

نوازندگانی که رضا بهرام را در این کنسرت همراهی می‌کردند، محمد شعبانی (درامز)، مجید پروریان (گیتار باس)، مصطفی شعبانی (ساکسیفون)، امید عسگری (گیتار)، مازیار احمدپور( گیتار الکتریک)، و احساس یزدانی (کیبورد) سعید جامع( درامز) بودند.

جشنواره سی و پنجم در یک نگاه

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به ریاست محمد الهیاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیری شاهین فرهت که امشب سومین شب خود را سپری می کند، از چهارشنبه شب ۲۳ بهمن تا روز چهارشنبه ۳۰ بهمن در تالار وحدت، تالار رودکی، بنیاد آفرینش‌های هنری هنری نیاوران، تالار سوره حوزه هنری، مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و سالن میلاد نمایشگاه بین المللی میزبان مخاطبان خواهد بود و ۸۲ گروه موسیقی در بخش‌های موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک، بین‌الملل، پاپ، ارکسترال، تلفیقی، بانوان، کودک و نوجوان با ۹۰ اجرا در ۸۰ نوبت به اجرای برنامه می‌پردازند.

جشنواره های استانی موسیقی فجر با حمایت ویژه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر و در راستای همراهی با مردم سیل زده از استان سیستان و بلوچستان آغاز شده است و گروه‌های بومی استان سیستان و بلوچستان در این دوره جشنواره از ۲۰ تا ۲۵ بهمن در شهرهای زاهدان، چابهار، نیک شهر و قصرقند اجراهای خود را بروی صحنه برده اند.
در این دوره از جشنواره یاد و خاطره جانباختگان سانحه هوایی هواپیمای اوکراینی گرامی داشته می‌شود و نخستین دوره جایزه موسیقی و رسانه و جایزه ترانه سال از برنامه هایی خواهد بود که برای نخستین بار برگزار خواهند شد.

در کنار تهران استان‌های بوشهر، آذربایجان شرقی، خوزستان، گلستان، فارس، خراسان شمالی، زنجان، سیستان و بلوچستان و منطقه آزاد اروند میزبان این دوره از جشنواره در شهرهای مختلف کشور خواهند بود. در این دوره از جشنواره از هنرمندان و استادان بزرگ موسیقی ایران چون افلیا پرتو، نادر مشایخی، حسن اسکندری و هوشنگ ظریف طی مراسمی در اختتامیه تجلیل به عمل خواهد آمد.

مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر پنجشنبه اول اسفند در تالار وحدت طی مراسم ویژه ای با حضور مسئولان کشوری و فرهنگی و هنری همراه با اهالی هنر به ویژه موسیقی و مردم برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha