آیین سنتی خدر نبی در خلخال برگزار شد

اردبیل - ایرنا - برغم بارش سنگین برف و مشکلات ناشی از برای مردم خلخال آیین سنتی خدر نبی که حکایت از نزدیک شدن بهار در این منطقه را دارد، در سطح شهر و روستاهای این شهرستان در حال برگزاری است.

به گزارش ایرنا ، خانواده‌ها بویژه بانوان خلخالی بدون توجه به مشکلات ناشی از بارش برف سنگین در شهر و روستاهای منطقه که این روزها افکار عمومی جامعه را متوجه خود کرده و کمتر کسی به سایر مسائل اجتماعی پرداخت می‌کند، از برگزاری آیین سنتی خدر نبی که هر  سال در این زمان از فصل زمستان برگزار می‌شود، غافل نبوده و این آیین‌ها را  بصورت جمعی و یا خانوادگی در سر موعد مقرر و بهتر از سال‌های گذشته اجرا می‌کنند.

این سنت دیرینه برگرفته از فرهنگ حاکم بر گذشته این منطقه بوده و در زمان‌های دور که خبری از امکانات امروزی زندگی از جمله برق ، تلویزیون و روزنامه نبود، اهالی منطقه با اجرای این آیین فرارسیدن بهار و پایان سختی‌های زمستان طولانی را در آخرین روزهای چله کوچک زمستان جشن می‌گرفتند.
آیین خدر نبی با تهیه یک نوع آرد شیرین حاوی انواع غلات از جمله گندم، کنجد، نخود و عدس بعنوان قوت به همراه پودر قند و سایر افزودنی‌ها به این خوراکی و با دورهمی پیرمردان و ریش‌سفیدان که معمولا با نشستن اقوام در دور کرسی گرم و بیان خاطرات قدیم خود برای جوانان و نیز قصه‌گویی، نقل روایات ائمه و دعا برای سلامتی مردم گرامی داشته می‌شود.
به گفته ریش سفیدان، کلمه قوت یا قود برگرفته از تهیه خوراکی پرقوت در آستانه سال نو جهت نیرو گرفتن کافی بانوان برای اجرای برنامه‌های آخرین ماه زمستان از جمله خانه ‌تکانی‌ و شستشوی فرش و لوازم خانه است.
تهیه خوراکی قود مراحل خاصی داشته و پس از خواندن آیاتی چند از قرآن مراسم قوودالمه شروع شده و بانوان آرد آسیاب شده با مخلوطی از پوست نارنج معطر شده را از صافی عبور می‌دهند، هر بانویی نیتی کرده و بر روی تشت مخصوص قوت آن را الک می‌کند.
برگزاری این آیین همواره توام با اجرای برنامه‌های شاد و همچنین پخت نوعی آش سنتی به نام آش گیلدیگ و یا آش نسترن است که در پخت آن نیز که برای همه همسایگان تهیه می‌شود بصورت جمعی و با کمک بانوان صورت می‌گیرد.
معمولا این آیین در دهه آخر بهمن ماه هر سال به صورت خانوادگی ، جمعی ، قومی و یا طایفه‌ای در بین گروه‌های مختلف و تمامی جوامع شهری و روستایی این شهرستان برگزار و مهم‌ترین هدف از برگزاری آن، صله رحم ، افزایش دوستی و مودت در بین خویشاوندان ، دوستان بویژه همسایگان در آستانه بهار است.
بانوان روستایی و شهری قبل از اجرای مراسم خدر نبی دور هم جمع شده و گندم ، عدس و کنجد را در روی وسیله‌ای به نام ساچ برشته کرده و برای خرد کردن به آسیاب می‌برند.
به گفته سالمندان، در سال‌های خیلی دور که برف زیادی در منطقه می‌بارید برگزارکنندگان آیین خدر نبی مجبور به حمل کیسه‌های گندم برشته شده بر روی دوش و یا با استفاده از چهارپایان تا محل آسیاب‌های بادی در شهر و یا روستاهای تابعه بودند که امروزه این مشکل با بکارگیری وسیله نقلیه موتوری برطرف شده است.
این آیین امسال نیز طبق سال‌های گذشته از چند روز پیش و از اوایل دهه آخر بهمن در مناطق مختلف شهری و روستایی خلخال آغاز شده و تا پایان بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =