حفاظت از محیط‌زیست با یاری سمن‌های زیست‌محیطی

تهران- ایرنا - مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان با اشاره به نقش مشارکت مردمی و آموزش عمومی در بحث حفاظت از محیط‌زیست گفت: آموزش محیط‌زیست، فرایندی است که به افراد امکان درنگ و تامل را در مسائل محیط‌زیستی، مشارکت در حل این مسائل و اقدام برای بهبود محیط‌زیست می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ژیلا آقایی با تاکید بر اینکه محیط‌زیست موضوعی ملی و جهانی است، نمایشگاه‌های تخصصی محیط‌زیست را محملی ارزشمند برای ارتقای فرهنگ محیط‌زیست دانست و افزود: از فرصت برگزاری نمایشگاه تخصصی محیط‌زیست می‌توان برای معرفی و ارتباط موثر و ترغیب حس مسوولیت‌پذیری اقشار مختلف جامعه از جمله مسوولان، دانشجویان و دانش آموزان در حوزه محیط‌زیست و ترویج صیانت از آن بهره برد.

وی محورهای اصلی فعالیت نمایشگاه امسال و موضوع کارگاه‌های تخصصی آن را هوا و تغییر اقلیم، مدیریت آب و پساب، مدیریت پسماند، خدمات فنی، مهندسی و مشاوره‌ای، تنوع زیستی، مدیریت زیست بومی، مدیریت پایش محیط‌زیست، مدیریت سبز، دستاوردهای محیط‌زیستی واحدهای صنعتی و خدماتی، مسوولیت‌پذیری اجتماعی و ارتقای فرهنگ محیط‌زیستی برشمرد و گفت: قطعا اگر این مفاهیم صحیح و به درستی ارائه شوند، نمایشگاه به هدف خود که همان ارتقای فرهنگ محیط‌زیست جامعه است، دست خواهد یافت.

همچنین برگزاری این گونه نمایشگاه‌ها ضمن بسترسازی مناسب برای مشارکت عمومی در حفاظت از محیط‌زیست، با معرفی توانمندی‌های زیست‌محیطی در بخش خدمات فنی و مهندسی، مراکز آموزشی و پژوهشی و فناوری‌های روز محیط‌زیستی و همچنین معرفی عملکرد صنایع، شرکت‌ها و دستگاه‌های اجرایی در حوزه محیط‌زیست و تعامل سه جانبه بخش خصوصی، دولتی و مردمی(سمن‌ها) بسیار مهم است.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان با اشاره به نقش مشارکت مردمی و آموزش عمومی در بحث حفاظت از محیط‌زیست عنوان کرد: آموزش محیط‌زیست، فرایندی است که به افراد امکان درنگ و تأمل در مسائل محیط‌زیستی، مشارکت در حل این مسائل و اقدام برای بهبود محیط‌زیست را می‌دهد. مولفه‌های اصلی آموزش محیط‌زیست عبارت از آگاه‌سازی، ارتقای دانش، نگرش، ایجاد مهارت و در نتیجه تغییر رفتار و مشارکت آگاهانه است.

وی ادامه داد: این نوع مشارکت که با استفاده از دانش، توانایی و شوق و اشتیاق مردم به کمک تصمیم‌گیران می‌آید و نقش مردم را در این راه به رسمیت می‌شناسد، راه‌حلی برای موفقیت اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیستی است، مشارکت عمومی با ترغیب حس مسوولیت‌پذیری اجتماعی در موضوعات محیط‌زیستی، به مردم حق شرکت در تصمیم‌گیری‌های مربوط به این حوزه را می‌دهد و آنها محیط‌زیست را از آن خود و حفاظت از آن را وظیفه خود تلقی می‌کنند و این عامل اصلی تحقق توسعه پایدار و حافظ منافع نسل‌های آینده خواهد بود.

آقایی، دفتر مشارکت‌های مردمی و مسوولیت اجتماعی را به عنوان یکی از اعضای شورای سیاستگذاری نمایشگاه که وظیفه هماهنگی و تسهیلگری حضور سمن‌های محیط‌زیستی کشور در نمایشگاه را برعهده دارد، معرفی و تصریح کرد: با توجه به لزوم معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سمن‌ها و نیز ارتباط موثر آنان با حوزه‌های دولتی و خصوصی حاضر در نمایشگاه، شاخص‌های حضور سمن‌های محیط‌زیستی با همکاری نماینده این سمن‌ها در شورای سیاستگذاری تدوین و برنامه‌ریزی شده است، همچنین برگزاری کارگاه‌ها و پنل‌های آموزشی در فضای مختص سمن‌های محیط‌زیستی، از دیگر برنامه‌های نمایشگاه نوزدهم خواهد بود.

وی گفت: با توجه به اینکه نوزدهمین نمایشگاه با شعار «محیط‌زیست، مسوولیت اجتماعی، ۸۰ میلیون محیط‌بان» به عرصه آمده، تلاش خود را خواهیم کرد با همراهی سمن‌ها و تاکید بر ارتقای آگاهی و ترغیب مسوولیت اجتماعی محیط‌زیستی، بسیج عمومی حفاظت از محیط‌زیست و مطالبه‌گری برحق محیط‌زیستی را رقم بزنیم.

نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط‌زیست از تاریخ ۱۴ تا ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =