وزیران خارجه آلمان و آمریکا در مورد مسائل عراق و افغانستان گفت‌وگو کردند 

تهران- ایرنا- هایکو ماس و مایک پمپئو وزیران امورخارجه آلمان و آمریکا روز جمعه در حاشیه نشست امنیتی مونیخ در مورد مسائل عراق و افغانستان گفت‌وگو کردند.  

دفتر وزارت خارجه آلمان در پیامی توییتری نوشت: از لیبی و عراق گرفته تا افغانستان و آینده ناتو از جمله مسائلی بود که وزیران خارجه دو کشور به آن پرداختند.  

وزارت خارجه آلمان افزود: اروپا باید مسئولیت بیشتری به عهده بگیرد، با این وجود ما همچنان در آینده به تعهد شرکای خود نیاز خواهیم داشت.  

ماس همچنین در سخنرانی در نشست امنیتی مونیخ گفت: نظم جدیدی در جهان در حال شکل گیری است.  

وزیر خارجه آلمان همچنین در گفت‌وگو با برخی مقامات کشورها به موضوع چند جانبه گرایی در تغییر نظم جهانی پرداخت.  

پنجاه‌وششمین کنفرانس امنیتی مونیخ ساعاتی پیش با حضور مقامات بلند پایه از جمله رهبران ۳۵ کشور آغاز شد و تا یکشنبه ادامه خواهد داشت.  

«فرانک والتر اشتاین‌مایر» به عنوان اولین سخنران این نشست هشدار داد که جنگ قدرت سه کشور آمریکا، روسیه و چین، دنیا را به مکانی نا امنی تبدیل کرده‌ است.  

اشتاین‌مایر از سیاست‌های این سه کشور برای فاصله گرفتن از رویکرد چند جانبه گرایی انتقاد کرد و به طور ویژه به شعار دونالد ترامپ مبنی بر «آمریکا را دوباره عالی کن» تاخت.  

وی به کنایه گفت که آمریکا تلاش می‌کند تا با هزینه شرکا و همسایگانش مسیر عالی شدن را طی کند.  

رییس جمهوری آلمان در این اجلاس سه روزه که با عنوان غرب بدون محتوا در حال برگزاری است، از این که دولت ترامپ به عنوان نزدیک‌ترین متحد برلین با رویکرد جامعه جهانی مخالفت می‌کند، به شدت انتقاد کرد.  
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =