۲۵ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۲۲
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83674356
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

المقداد: سوریه هرگز کمک متحدان خود را فراموش نخواهد کرد

تهران-ایرنا- "فیصل المقداد" معاون وزیر امور خارجه سوریه جمعه شب گفت: سوریه مواضع ایران، روسیه، حزب الله و محور مقاومت را در طول سال‌های جنگ فراموش نخواهد کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی "المیادین"، المقداد همچنین به طرح ننگین دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پرداخت و افزود:ملت ما برای شکست معامله قرن و تمام توطئه‌هایی که علیه ملت‌های عرب ریخته شده است، مبارزه خواهد کرد.

المقداد به پیروزی اخیر ارتش سوریه برای بازگشایی جاده حلب- دمشق اشاره کرد و گفت: سوریه وارد جنگی شده که کشورهای غربی با حمایت گروه‌های تروریستی تحمیل کرده‌اند.

وی به نقش بی‌بدیل رژیم صهیونیستی در حمایت از گروه‌های مسلح تروریستی در سوریه پرداخت و افزود:اسرائیل همواره از تمام جزییات جنگ در سوریه آگاه بوده و برنامه ریزی کرده است که حملات خود را در سرتاسر سوریه انجام دهد.

المقداد هرگونه تشکیل دولت خودمختار (کردها) در شمال سوریه را رد کرد و گفت که ما بر یکپارچگی کامل خاک سوریه مصر هستیم.

معاون وزیر امورخارجه سوریه ادامه داد: کردها بخشی‌ جدایی ناپذیر از مردم سوریه هستند و تلاش برای جدا کردن آنان، یک طرح آمریکایی- صهیونیستی است

وی تصریح کرد: هربار که ارتش سوریه در میدان نبرد پیروزی‌هایی بدست می‌آورد، کشورهای غربی برای گمراه‌سازی (افکار عمومی) خواستار جلسه شورای امنیت می‌شوند.

المقداد در بخش دیگری از سخنانش به درگیری‌های اخیر ارتش ترکیه و سوریه پرداخت و افزود: رژیم ترکیه مرزهای کشورش را به روی ده‌ها هزار تروریست باز و آنان را روانه سوریه کرد.

معاون ولید المعلم گفت:‌ کسانی که امروز با آنان می‌جنگیم گروه‌های تروریستی مسلح هستند که ترکیه همه جانبه از آنان حمایت می‌کند.

وی اضافه کرد: اردوغان در به راه انداختن جنگ علیه سوریه دست دارد و نیروهای ترکیه همچنین برای جنگ راهی لیبی شده‌اند.

معاون وزیر امورخارجه سوریه بار دیگر ترکیه را متهم کرد که نه به توافق صلح سوچی و نه به توافقاتی متعهد است که در جریان دیدار تیم‌های اطلاعاتی ترکیه و سوریه در مسکو بر سر آن توافق شد.

المقداد ادامه داد: مقاومت در برابر گروه‌های تروریستی مسلح و اشغالگری ترکیه و آمریکا حق مسلم سوریه است ودولت آنکارا باید بداند که هرگونه تضعیف کشور سوریه موجب خواهد شد که این مسأله دامن ترکیه را در آینده بگیرد.

وی در بخش دیگری ازسخنانش به توطئه برخی از کشورهای عربی علیه سوریه اشاره کرد و افزود: امیدوارم که برخی از کشورهای عربی علیه یکدیگر و درجهت تضعیف همدیگر برنیایند.

المقداد تصریح کرد: از کشورهای عربی می‌خواهیم که بدانند با گذشت ۹ سال از گذشت جنگ سوریه، موضع ما اصلا تغییر نکرده است.

اظهارات المقداد ساعاتی پس از آن انجام می‌شود که ترکیه از ساخت دو برج‌ دیده‌بانی جدید در غرب شهر حلب واقع در مرکز سوریه خبر داد.

این دو برج دیده‌بانی در منطقه "الاتارب" ساخته خواهد شد.

پیش از این، ترکیه براساس توافق با روسیه ۱۲ برج دیده‌بانی در شمال غرب سوریه برای نظارت بر فعالیت‌های تروریست‌های مستقر در این مناطق ایجاد کرده بود.

از دیدگاه سوریه این برج‌های دیده‌بانی بیشتر به جای نظارت بر فعالیت‌های تروریست‌ها، از آنان حمایت می کردند و به همین خاطر توافق‌نامه آتش بس در این ارتباط با توجه به حملات تروریست‌ها به مناطق مسکونی در داخل مناطق آزاد شده سوریه نقض شده به حساب می‌آمد.

صبح سه‌شنبه هفته جاری نیز یک کاروان جدید نظامی ترکیه از گذرگاه مرزی «کفرلوسین» گذشت و لشکر «اسکندرون» وارد شمال ادلب شده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =