گزارش کاخ سفید درباره حمله به سردار سلیمانی با ادعای ترامپ مغایرت دارد

نیویورک- ایرنا- رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت گزارش ارسالی دولت به کنگره درباره حمله به (سردار) سلیمانی با ادعای دروغین رئیس جمهوری مبنی بر جلوگیری از حمله قریب الوقوع علیه نیروها و سفارت آمریکا، مغایرت دارد.

الیوت انگل روز جمعه این مطلب را در واکنش به گزارش رسمی کاخ سفید درباره ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس ایران و ابومهدی المهندس معاون نیروی بسیج مردمی عراق مطرح کرد.

وی در بیانیه ای افزود: دولت گزارشی را با موازین قانونی به کنگره ارسال کرده است که توجیهات قانونی و سیاسی آن را برای حمله هوایی که منجر به کشته شدن ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی شد، اعلام کرده است.

این عضو ارشد مجلس نمایندگان آمریکا ادامه داد: توضیحات دولت در این گزارش هیچ گونه تهدید قریب الوقوع را ذکر نمی کند و نشان می دهد که توجیهی که رئیس جمهوری به مردم آمریکا ارائه داد غلط  بود.

انگل اضافه کرد: بدتر آنکه دولت برای جلوگیری از توجیه اقدامات خود به کنگره، به دروغ ادعا می کند که کنگره قبلا تحت قطعنامه 2002 در حمله به عراق مجوز این حملات را صادر کرده است. این تئوری قانونی پوچ است. مجوز 2002 برای مقابله با صدام حسین صادر شد.

وی تصریح کرد: این قانون هیچ ارتباطی با ایران یا مقامات دولت ایران در عراق ندارد ، به این معنی که 18 سال بعد، این مجوز می تواند کشتن یک مقام ایرانی را توجیه کند، قانون را فراتر از هر چیزی که کنگره در نظر داشته است، تمدید می کند.

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا افزود: تصمیم به قتل سلیمانی باعث افزایش تنش ها با ایران شد و این خطر را به وجود آورد که ما را به جنگ با ایران سوق دهد که مردم آمریکا نمی خواهند و کنگره هم آن را مجاز نمی داند.

انگل اظهار کرد: این توضیحات جعلی پس از برملا شدن واقعیت، کارایی نخواهد داشت. ما به جواب و ادای شهادت نیاز داریم، بنابراین مشتاقانه منتظر هستم که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در جلسه علنی 28 فوریه در مورد سیاست ایران و عراق از جمله حمله هوایی به سلیمانی و اختیارات جنگی، در برابر کمیته ادای شهادت کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =