گفت و گوی‌ وزیر خارجه و وزیر دفاع امریکا با رییس جمهوری افغانستان

تهران- ایرنا- وزیران خارجه و دفاع امریکا روز جمعه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان دیدار و درباره توافق واشنگتن با طالبان گفت و گو کردند.  

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دیدار مایک پمپئو و مارک اسپر با غنی در حاشیه نشست بین المللی امنیت مونیخ در حالی صورت گرفت که توافق "کاهش خشونت" میان آمریکا و طالبان روی میز قرار دارد و ممکن است از اوایل آخر هفته اعلام شود. 

دونالد ترامپ به طور اصولی با این توافق نامه موافقت کرده که می‌تواند منجر به خروج قابل توجه نیروهای آمریکایی از افغانستان شود. 

وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه از مذاکرات با طالبان برای یک توافق کاهش خشونت هفت روزه به عنوان مقدمه‌ای برای توافق آتش‌بس خبر داد. 

اسپر گفت که با متحدان واشنگتن و اعضای ناتو درباره چنین توافقی دیدار و گفت‌وگو کرده است. 

پیشتر روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که ترامپ به صورت مشروط با عقد توافقنامه صلح با طالبان موافقت کرده است و این توافقنامه در صورت پایبندی طالبان به کاهش خشونت احتمالا به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان منتهی می‌شود. 

به نوشته نیویورک تایمز، این توافقنامه تنها در صورتی امضا خواهد شد که طالبان طی یک دوره آزمایشی حدود هفت روزه در آخر این ماه (فوریه/بهمن) تعهد خود به کاهش خشونت را اثبات کند. اگر کاهش خشونت رعایت بشود، آنگاه انتظار می‌رود توافقنامه آمریکا و طالبان به مذاکرات بین افغان‌ها منتهی شود. 

پمپئو روز سه‌شنبه در تماس تلفنی، اشرف غنی رییس جمهوری و عبدالله عبدالله  رییس اجرایی حکومت افغانستان را در جریان پیشرفت مذاکرات آمریکا و طالبان قرار داد. 

کاهش خشونت و اعلام آتش بس از مسائل  مورد مخالفت طالبان در مذاکرات با آمریکا بود. 

مذاکرات آمریکا و طالبان که از مهر ماه سال جاری و در پی لغو دعوت ترامپ از این گروه برای حضور در آمریکا متوقف شده بود، در اواسط آذر ماه بار دیگر در دوحه از سر گرفته شد. 

دور قبلی مذاکرات یکساله طالبان و آمریکا در دوحه در حالی جریان داشت که دو طرف از نزدیک شدن به امضای توافقنامه خبر می‌دادند اما در نهایت مخالفت طالبان با اعلام آتش بس، به نوعی مذاکرات را متوقف کرد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =