۲۵ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۴۶
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 83674269
۰ نفر
پنجمین مجموعه ماهواره‌های استارلینک پرتاب می‌شوند

تهران - ایرنا - سازمان فضایی «اسپیس ایکس» قصد دارد پنجمین مجموعه ماهواره‌های استارلینک خود را روز یکشنبه به فضا پرتاب کند.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، قرار است راکت فالکون ۹ حامل ۶۰ ماهواره استارلینک دیگر، ساعت ۱۰:۲۵ دقیقه روز یکشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی از مجموعه پرتاب فضایی ۴۰ در نیروی هوایی «کیپ کاناورال» در فلوریدا پرتاب شوند.

اسپیس ایکس ۲۴۲ ماهواره بزرگ به اندازه میز ناهارخوری در مدار زمین دارد که هر کدام از آنها ۵۰۰ پوند وزن دارند و بزرگترین صورت فلکی منفرد ماهواره ای در مدار زمین محسوب می شود. 

بلومبرگ اعلام کرد: این پرتاب به دنبال آن صورت می گیرد که اسپیس ایکس اعلام کرد قصد دارد تجارت اینترنتی ماهواره ای استارلینک را به صورت یک شرکت جداگانه بچرخاند. اسپیس ایکس پیش از این ۶۰ ماهواره استارلینک در ماه مه، نوامبر و ششم و بیست و نهم ژانویه و دو ماهواره آزمایشی نیز قبل از آنها پرتاب کرده بود. 

چنانچه تمام این ماهواره در این صورت فلکی قرار گیرند در آن صورت ۱۰۰ و یا تعدادی بیشتری ماهواره استارلینک در آینده به فضا پرتاب می شوند.

اسپیس ایکس در نهایت قصد دارد که هزاران ماهواره برای اتصال به اینترنت باند پهن در سراسر جهان به فضا پرتاب کند. 

طبق پیش بینی سازمان هواشناسی، وضعیت آب و هوا برای پرتاب در روز یکشنبه به احتمال ۹۰ درصد مساعد است.

اسپیس ایکس اکنون سرگرم آزمایش ماهواره ای است که پیش از این پرتاب شده  و دارای یک پوشش غیر منعکس کننده است.

این شرکت فضایی می خواهد دریابد که آیا این ماهواره برای ستاره شناسان روی زمین وضوح کمتری دارد یا نه. 

از سوی دیگر راویان ماموریت استارلینک می گویند که ماهواره ها ماه ها طول می کشند تا به مدار مناسب خود برسند بنابراین قضاوت در مورد اثربخشی این آزمایش مدتی طول می کشد.

ماهواره های استارلینک در ارتفاع حدود ۳۴۰ مایلی بالای سطح زمین می چرخند. این در حالیست که «خط کارمان»، یک خطی فرضی در آسمان در ارتفاع ۶۲ مایلی از سطح زمین‌ و ایستگاه بین المللی فضایی در ارتفاع ۲۵۰ مایلی زمین قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =