جشنواره مد و لباس فرهنگ غنی ترکمن را به تصویر می‌کشد

تهران - ایرنا - معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر گفت: فرهنگ غنی و دیرپای هموطنان ترکمن در بخشی از این جشنواره در قالب‌های گوناگون به تصویر کشیده می‌شود.

به گزارش روز جمعه روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام سید محمدمجتبی حسینی آمده است: پوشاک و لباس ایرانی با تنوع اقلیم و اقوامی که در اختیار دارد، گوناگون و الوان و البته مهجور و ناشناخته است تا جایی که بعضاً در منشأیابی بسیاری از جلوه‌های پر زرق و برقی که اروپاییان و غربیان آن را با سر و صدا و طمطراق عرضه می‌کنند، می‌توان به ردپایی از فرهنگ و مظاهر هنری تمدن‌های کهنی همچون اجداد آریایی‌مان رسید.
وی افزود: مد و لباس چند سالی است که صاحب جشنواره‌ای از زمره جشنواره‌های فرهنگی و هنری موسوم به فجر شده که به بهانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هر ساله برگزار می‌شود و تا به اکنون که هشت دوره از آن برگزار شده است، به قدر بضاعت در تلاش بوده تا تلنگری باشد برای مخاطبان خود که به ریشه یابی مظاهر و خاستگاه بسیاری از طرح و نقش و رنگ هایی که در جامه و پوشاک تولیدی به کار می‌رود، بپردازد و هر چند ناخودآگاه اما تجربه این چند دوره برگزاری و نگاه عمیق تر به آنچه که در حال وقوع است نشان داد که نشانی اغلب جلوه‌گری‌های فرهنگی و هنری در این ساحت به یک مکان و یک تمدن واحد ختم می‌شود، مکانی به نام ایران و تمدنی غنی به نام ایرانی.
حسینی اضافه کرد: از همین روست که عزم دست‌اندرکاران جشنواره از یکی دو دوره قبل این رویداد، جزم شده است تا به جای مقهور و مسحور شدن در برابر هجمه فرهنگی بیگانه که بخش عمده ای از آن در عرصه مد و لباس متجلی است  و به جای آنکه "آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد" بازگشتی به خویشتن خویش نموده و درصدد یافتن ریشه‌های هنری و باور فرهنگی که نزد خود دارد باشد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: خوشبختانه این اتفاق افتاد و در دوره پیشین این جشنواره یکی از جلوه‌های فرهنگی یعنی "جزیره مکران" که می‌تواند الهام‌بخش طراحان و تولیدکنندگان عرصه مد و لباس باشد مورد توجه قرار گرفت که دستاوردی گرانسنگ در پی داشت و در دوره اخیر که بخشی تحت عنوان "فر گلستان" قرار است فرهنگ غنی و دیرپای هموطنان ترکمن این تصویر را در قالب‌های گوناگون به تصویر کشد.
وی گفت: این ابتکار هوشمندانه همکارانم در کارگروه ساماندهی مد و لباس و ستاد برگزاری جشنواره مد و لباس فجر را ستوده و امیدوارم در ادوار آتی این جشنواره به جای جای فرهنگ و تمدن ایرانی سری زده و نمونه‌هایی بارز از این فرهنگ و تمدن اصیل را ایده خود برای تولید محصولات فاخر ایرانی در زمینه مد و لباس قرار دهد.

نهمین جشنواره مد و لباس فجر روز گذشته (پنجشنبه) با هدف نگاهی نو به بازار، ایجاد فضای رقابتی سالم بین طراحان عرصه مد و لباس، تشویق طراحان به ارائه طرح و الگوهای به‌روز و نوآورانه، کمک به ارتقای سطح حوزه طراحی با الهام از نمادهای هنر ایرانی اسلامی و کشف استعدادهای نو با موضوع ویژه «فر گلستان» با حضور فعالان حوزه مد و لباس در محل بوستان گفتگو آغاز به کار کرد.

در این جشنواره که تا ۲۹ بهمن برپاست، بیش از هفت هزار و ۷۳۴ اثر در بخش‌های مختلف به دبیرخانه این رویداد رسید که در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی برگزار می‌شود.

طراحی لباس، طراحی پارچه، طراحی جواهرات و زیورآلات، طراحی کیف و کفش، مسابقه زنده طراحی (ایده تا اجرا)، لباس اجتماع بانوان، طراحی محصولات عفاف و حجاب، لباس اجتماع آقایان، طراحی پارچه، طراحی کیف و کفش، طراحی زیورآلات ازجمله بخش‌های رقابتی و ویترین ملی لباس، ویترین ملی زیورآلات و ویترین ملی کیف و کفش و همچنین بخش بین‌الملل ازجمله بخش‌های غیر رقابتی این دوره از جشنواره است.

بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره نیز در کنار سایر بخش‌ها نیز به میزبانی بوستان گفتگو برگزار شده است که بالغ‌ بر ۲۰ کشور برای حضور در جشنواره اعلام آمادگی کردند و  درنهایت آثاری از کشورهای بنگلادش، افغانستان، اسلوونی، ترکیه، عراق، عمان، ایتالیا، هند و اندونزی به نمایش در آمده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha