پوتین و زلنسکی درباره مقدمات دیدار خود درچارچوب گروه نورماندی مذاکره کردند

مسکو - ایرنا - روسای جمهوری روسیه و اوکراین در گفت وگویی تلفنی درخصوص مقدمات دیدار در چارچوب گروه چهار موسوم به گروه نورماندی مذاکره کردند.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری اوکراین روز شنبه در گزارشی درباره مکالمه تلفنی ولادیمیر پوتین و ولادیمیر زلنسکی اعلام کرد: طرفین درخصوص اجرای توافق های به دست آمده در اجلاس گروه نورماندی در روز ۹ ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ در پاریس و نیز دیدار آتی سران گروه چهار نورماندی به تبادل نظر پرداختند.

در گزارش گفته شد: پوتین و زلنسکی درباره روند آزادسازی اتباع اوکراینی که بطور موقت در مناطق اشغالی دونباس و کریمه و نیز در خاک روسیه حبس هستند، مذاکره و تبادل نظر کردند.  

دو طرف برای افزایش اقدامات در سطح گروه تماس سه جانبه در مینسک برای اجرای توافق های به دست آمده هم به توافق رسیدند.

گروه تماس سه جانبه از نمایندگان دولت اوکراین، جمهوریهای خودخوانده دونتسک و لوگانسک و روسیه تشکیل شده است.  

آخرین دور از نشست سران چهار کشور گروه نورماندی روز ۱۸ آذر ماه سال ۹۸ برگزار شد. از سال ۲۰۱۴ تاکنون افزون بر ۱۳ هزار نفر در جنگ و درگیری های شرق اوکراین کشته شده اند.

 گروه نورماندی شامل نمایندگان چهار کشور آلمان، روسیه، اوکراین و فرانسه است که با هدف پایان دادن به جنگ در شرق اوکراین در ششم ژوئن ۲۰۱۴ پایه گذاری شد.

روابط روسیه و اوکراین از سال ۲۰۱۴ با روی کار آمدن دولت غربگرا در کی‌یف تیره شد و این رویه به مدت چهار سال هر روز بدتر از دیروز می شد. با این وجود با روی کارآمدن زلنسکی از سال ۲۰۱۹ به نظر می رسد که مردم دو کشور شاهد تحولاتی در روابط مسکو و کی‌یف شده اند چرا که زلنسکی تلاش می‌کند اینگونه نشان دهد که می‌خواهد با هر دو سمت (آمریکا و روسیه) رابطه دوستانه و خوبی برای رفع مشکلات اقتصادی مردم کشورش داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =