امام جمعه اردبیل: مردم به انتخاب اصلح توجه بیشتری داشته باشند

اردبیل - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با بیان معیارهای اصلحیت و نامزد آرمانی گفت: مردم در انتخابات پیش رو باید به انتخاب اصلح و تعیین نماینده شایسته توجه بیشتری داشته باشند.

آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل با بیان اینکه مجلس خانه ملت بوده  و به خانه ملت نباید نامحرم یا خائن وارد شود. افزود: انتخابات مجلس با توجه به اینکه  فراکسیون‌های قوی مجلس دولت و رییس‌جمهوری را مدیریت می‌کنند، بسیار مهم است.

او گفت: اگر وزن فراکسیون‌ها بالا بوده و نمایندگان عضو آنها  متعهد و پاک باشند می‌توانند موتور محرک برای دولت و هم قدرت بازدارنده باشند.

وی یکی از شرایط بسیار مهم نماینده آرمانی و اصلح را داشتن تخصص برای حل معضلات کشور دانست و افزود: اگر موکلین این خصوصیت را لحاظ و رعایت نکنند قطعا به کشور و ملت خیانت کرده‌اند.

امام جمعه اردبیل همچنین با بیان اینکه کشور ما از فقدان قوانین پیشرفته رنج می‌برد، اظهارداشت: هنر نماینده کار عمرانی نیست ، به تعبیر مقام معظم رهبری عمران و آبادانی وظیفه دولت است و وظیفه نماینده مجلس شناخت و تصویب قوانین مورد نیاز و مشخص کردن مسیر حرکت قوای مجریه و قضاییه است.

وی با بیان اینکه کشور ما در شرایط تحریم با معضلات جدی مواجه است، گفت: معضلاتی از جمله بن‌بست نقدینگی ، بن‌بست انرژی، بن‌بست آب، بن‌بست صندوق‌های بازنشستگی ، معضل تحریم، معضل تورم، معضل قاچاق، معضل فرار مالیاتی، معضل بانک‌ها، معضل مدیریت منابع انسانی و معضل ورود و رقابت در تجارت جهانی از جمله آنها بوده و شیطان بزرگ توطئه‌های بسیار جدی برای کشور ما در سر دارد.

خطیب جمعه اردبیل با ابراز تاسف از عدم تسلط و اشراف علمی برخی نمایندگان تشریح کرد: بعضی از نمایندگان در چهار سال دوران نمایندگی خود یک سخنرانی علمی و تخصصی ندارند،  نماینده  باید حداقل مشاوران قوی  استخدام کند تا حساب شده  طرح و لوایح را دفاع یا رد کرده و از روی تخصص ، علم و آگاهی رای بدهد.

وی گفت: مجلسی که در بحران اقتصادی نتواند با یک طرح بسیار هوشمندانه ، دست و پای آمریکا را جمع کرده و طرح‌های خزانه‌داری آمریکا را فلج و زمین‌گیر کند در راس امور نخواهد بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین با تاکید بر الزام مطالبه‌گری مردم از نامزدهای مجلس شورای اسلامی در باب برنامه‌های خود در راستای معضلات فرهنگی اظهار داشت: در کشور معضلات حاد فرهنگی مثل طلاق ، بحران هویت، بزه‌های اجتماعی ، محرومیت طبقاتی و مشکلاتی نظیر ازدواج و فرار مغزها داریم ولی تاکنون از نامزدهای مطرح برای این معضلات اقتصادی و فرهنگی برنامه خواسته نشده است.

آیت‌الله عاملی همچنین به خرج‌های نامتعارف در انتخابات اشاره کرد و گفت: یک شرط مهم اصلح بودن این است که پول در انتخابات نقش بازی نکند والا مجلس را باخته‌ایم.

او افزود: یکی از معیارهای اولیه برای تشخیص اصلحیت، رجوع به راهکارهای تبلیغ و جذب آراء است، بی‌حساب پول خرج کردن نشان نامحرمیت بوده و عطش نامزد را به نمایندگی نشان می‌دهد.

امام جمعه اردبیل با تاکید بر اینکه ما در انتخابات به رقابت ، سلامت ، مشارکت و امنیت نیاز داریم، اذعان کرد: سیستم انتخاباتی ما باید زمینه رقابت  سالم را درست کند ، خرج‌های غیرمتعارف ، رقابت سالم را از بین بده و  وقتی رقابت بین لیاقت‌ها نشد، رقابت ناسالم می‌شود.

او همچنین با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه "با هر انتخابات خونی تازه به رگ‌های کشور تزریق می‌شود و به همین خاطر طی سالیان متمادی دشمن خواسته که در ایران یا انتخابات نباشد و یا کمرنگ باشد، افزود: مسوول خوب انتخاب کردن یک حسنه بزرگ است بنابراین دفتر حسنات خود را از این حسنه خالی نگذارید. 

آیت‌الله عاملی در بخش دیگری از سخنان خود از اداره اطلاعات و دادگستری استان اردبیل که با هماهنگی کامل محموله ۱۵۰ کیلوگرمی هروئین را در گمرک بیله‌سوار قبل از خروج از کشور کشف و مجرمان را دستگیر کردند، قدردانی کرد.

وی همچنین با اشاره به بارش نعمت برف و باران در کشور و نیز استان اردبیل از مسوولان خواست برای بازگشایی هرچه بیشتر راه‌های روستایی اردبیل و خلخال و گیوی جدیت بیشتری داشته باشند.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال را بسیار ویژه دانست و اظهارداشت: این راهپیمایی رفراندوم عظیم و بی نظیر در حق انقلاب، نظام، قانون اساسی و نظام ولایت فقیه بود و پیام بسیار مهم داشت و آن وجود عظیم‌ترین پشتوانه امنیتی برای کشور و نظام است.

آیت‌الله عاملی افزود: تلاش ۴۰ ساله آمریکا برای شکستن اراده این ملت همه هدر بوده زیرا وحدت در حد اعلی در کشور ما حاصل است و ما یک واحد عظیم مجموعی را در برابر دشمن تشکیل می‌دهیم ، فشار حداکثری و محاصره بی‌نظیر اقتصادی نتیجه عکس داده و ملت ما به جای تسلیم و سازش راه عزت، شرف و مقاومت در برابر قدرت اهریمنی آمریکا را انتخاب کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =