امام جمعه کربلا خواستار اهتمام به ارزش ها و اخلاق در عراق شد

بغداد – ایرنا – نماز جمعه کربلا امروز فاقد بیانیه از دفتر آیت الله «سیدعلی سیستانی» بود، اما امام جمعه کربلا در مقابل خواستار اهتمام جدی به ارزش ها و اخلاق در جامعه عراق شد.

حجت الاسلام و المسلمین  «عبدالمهدی الکربلایی» در خطبه های نماز جمعه این هفته کربلا گفت: بسیاری از ارزش ها و اخلاق در جامعه عراق به دلیل ضعف نظام سیاسی، مورد اهتمام قرار نگرفته است.
وی ارزش ها و اخلاق را عامل پیشرفت و شکوفایی جوامع ذکر کرد و افزود که عدالت، احترام به حقوق دیگران، احترام به نظم و انضباط، حفظ میثاق ها و ارزش قائل شدن به علم از جمله ارزش های مهم در هر جامعه است.
امام جمعه کربلا، اخلاق اسلامی، انسانی، سخاوت، جانفشانی، غیرتمندی، صبوری، دینداری و میهن دوستی را از ارزش های مهم جامعه عراق دانست و گفت که متاسفانه برخی نقص های اخلاقی، ارزش های مذموم و رفتارهای نادرست اخیرا در جامعه عراق گسترش یافته است.
الکربلایی خاطر نشان کرد: همه افراد جامعه در قبال زدودن این رفتارها و ارزش های نادرست مسوول هستند.
نماینده آیت الله سید علی سیستانی در کربلا گفت: با توجه به اینکه نقش نظام سیاسی در این امور بسیار کم رنگ است باید افراد جامعه به این مسوولیت عمل کرده و در برابر آن ساکت ننشینند.
وی از جمله این نقص های اخلاقی را خودخواهی، دروغ گویی، نقض حرمت دیگران، تعصب های قومی، مذهبی، عشایری و کینه توزی و تعدی به دیگران به ویژه از سوی آنها که در موضع مسوولیت هستند، عنوان کرد.
امام جمعه کربلا استفاده از خشونت برای حل مشکلات، شیوه رشوه، پولشویی و بهره کشی از دیگران از جمله سایر موارد نقص اخلاقی عنوان کرد.
شیخ عبدالمهدی الکربلایی گفت که برخی از موارد غیر اخلاقی از جمله تجارت مواد مخدر، افزایش موارد خودکشی و شکل و شمایلی که با روح جامعه عراق همخوانی ندارد، از دیگر مظاهر غیر اخلاقی است که اخیرا در جامعه عراق گسترده شده است.
وی راهکار حل این مشکلات را در اهتمام جدی به ارزش ها و اخلاق درست و تبدیل کردن این ارزش ها و اخلاق به فرهنگ در جامعه و تدریس آن در مدارس و دانشگاه ها عنوان کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =