وزیران خارجه روسیه و ترکیه در مونیخ دیدار می‌کنند

مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه از برنامه دیدار وزیران خارجه روسیه و ترکیه در مونیخ در شرایطی خبر داده است که تنش ها بین مسکو و آنکارا اوج گرفته و دو طرف یکدیگر را در وخامت اوضاع در ادلب مقصر می کنند.

یک مقام وزارت امور خارجه روسیه بدون نام روز جمعه به خبرنگاران رسانه های دولتی روسیه از جمله ریانووستی گفت که سرگئی لاوروف و مولود چاووش اوغلو در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با یکدیگر دیدار خواهند کرد. 

 این مقام که نامش اعلام نشده است، خاطرنشان کرد که دیدار وزرای خارجه دو کشور برای روز یکشنبه برنامه ریزی شده است. 

لاوروف که سرپرستی هیات روسی را برعهده دارد، سفر سه روزه خود به آلمان را امروز آغاز می کند و فردا شنبه در کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی و با وزرای خارجه آلمان و چین هم دیدار خواهد کرد. 

در روزهای اخیر روسیه و ترکیه یکدیگر را در وضعیت پیش آمده در ادلب سوریه متهم کرده اند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه مدعی شده است که روسیه و سوریه غیرنظامیان را بمباران میکنند و این کار باعث میرشود سیل مهاجران از این منطقه به سمت ترکیه سرازیر شود.

به گفته وی، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه می بایست به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه فشار وارد آورد تا ارتش سوریه حملات و پیشروی در منطقه ادلب را متوقف کرده و از مقرهای بازرسی ارتش ترکیه در این منطقه دور شوند.

دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه  در پاسخ به اتهام رئیس جمهوری ترکیه به روسیه در مورد ادلب  گفت که ترکیه متعهد شده بود کانون تروریستی در ادلب را خنثی کرده و از بین ببرد.

وی افزود: ترکیه بجای ازبین بردن تروریست ها در ادلب همچنان به ارتش سوریه و مراکز نظامی روسیه حمله می‌کند اقدامی که روسیه زیر بار آن نخواهد رفت.

وزارت دفاع روسیه نیز در بیانیه ای اعلام کرد که عدم پایبندی ترکیه به تعهدات خود در جداسازی تروریست ها از معارضان سوری باعث بروز بحران در ادلب شده است.

 در بیانیه روز پنجشنبه وزارت دفاع روسیه آمده است: سلاح ها برای تروریست ها در ادلب از ترکیه ارسال می شود. 

براساس توافق سال ۲۰۱۷ میلادی میان ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن صلح آستانه (نام پیشین پایتخت قزاقستان که اکنون نورسلطان شده است)، چهار منطقه امن در سوریه ایجاد شد.

سه منطقه در سال ۲۰۱۸ میلادی به کنترل ارتش سوریه درآمد اما منطقه چهارم که ادلب استانی در شمال غربی سوریه و مناطقی همچون لاذقیه، حما و حلب را در بر می گیرد هنوز در دست گروه های تروریستی و مخالفان مسلح دولت سوریه قرار دارد و گفته می شود کنترل این منطقه بیشتر در اختیار گروه تروریستی جبهه النصره قرار دارد.

اواخر تابستان سال ۲۰۱۸ میلادی، سران روسیه و ترکیه در سوچی روسیه به توافقی دست یافتند که طی آن ترکیه وعده داد بدون خونریزی مخالفان مسلح در این منطقه را خارج یا خلع سلاح کند اتفاقی که تا امروز رخ نداده است و مخالفان مسلح در این منطقه هر از چندگاهی به نیروهای نظامی سوریه یا پایگاه روسیه در اطراف این منطقه حمله می کنند.

کشورهای مخالف ایران و روسیه در سوریه نیز همواره تلاش کرده اند از این گروه های تروریستی دفاع کرده و ارتش دولت قانونی سوریه را که قصد بازپس گیری این مناطق را دارد متهم به جنایت جنگی کنند.

آخرین پروژه دیگر بازیگران در سوریه، متهم کردن ارتش سوریه به استفاده از سلح های شیمیایی برای باز پس گیری ادلب از دست گروه های تروریستی است و روس ها معتقدند آنان از گروه کلاه سفیدها برای ساخت فیلم های نمایشی در این زمینه در جهت محکوم کردن جهانی دولت قانونی سوریه در بازپس گیری کنترل کامل سوریه استفاده می کنند.

ترکیه نیز که مدعی حمایت از مخالفان مسلح دولت قانونی سوریه است و با دولت قانونی سوریه از ابتدای جنگ هشت ساله در سوریه اختلاف دارد، بر سر پایان دادن به بحران در ادلب بر سر دوراهی مانده است مخصوصا اینکه این مناطق هم مرز با این کشور است و آنکارا مدعی است که با تشدید درگیری ها در این منطقه، تعداد زیادی از جمعیت سه میلیون نفری این منطقه به عنوان پناهندگان جنگی راهی مرزهای این کشور خواهند شد و بحرانی تازه برای ترکیه رقم خواهند زد که به اندازه کافی در مرزهای جنوبی خود با کردهای مخالف خود چالش و درگیری دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha