نوآموزان با نیازهای ویژه کردستان با یوگا به ساحل آرامش می‌روند

سنندج - ایرنا - رییس آموزش وپرورش استثنایی کردستان گفت: نوآموزان با نیازهای ویژه دوره پیش دبستانی این استان یوگای ساده و آرامبخش را آموزش می‌بینند.

خلیل رنجبر روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تمرینات یوگا در کودکان باعث افزایش اعتماد به نفس و انضباط شخصی می‌شود، اظهار داشت: با انجام این تمرینات، تحرک، انعطاف پذیری، قدرت هماهنگی، تمرکز و آرامش در نوآموزان با نیازهای ویژه ارتقا می‌یابد.

وی با اشاره به آغاز اجرای این برنامه در مدرسه پیش دبستانی توحید سنندج برای ۴۲ نفر از نوآموزان دختر و پسربا نیاز ویژه افراد: عوامل اجرایی وآموزشی این پیش دبستانی تابستان گذشته در طول ۲ ماه تحت نظر مربیان حرفه ای مراحل یوگا را فرا گرفته و در حال حاضر یک ساعت از برنامه هفتگی را به آموزش یوگا به این نوآموزان اختصاص داده‌اند.
رییس آموزش و پرورش استثنایی کردستان، تقویت خود کنترلی و کاهش عدم تمرکز و شتاب زدگی، شکل گیری درست اندام‌واره کودکان از طریق انجام حرکت‌های اختصاصی، اصلاح مشکلات ستون‌فقرات، نشستن و ایستادن صحیح را از جمله اهداف برگزاری این کلاس‌ها اعلام کرد.
وی با تاکید بر اهمیت آموزش‌های یوگا در تقویت توان ذهنی - جسمانی، سازگاری و مقابله با استرس تاکید کرد: بهبود توجه دیداری و شنیداری کودکان با اختلال توجه و بیش فعال، ناتوانی در یادگیری و اختلال در تمرکز از دیگر نتایج مثبت بکارگیری این روش در مدارس با نیازهای ویژه است.

رنجبر گفت: در یوگا کودکان می‌آموزند نوبت را رعایت کنند، رفتار خوبی با دوستان‌شان داشته باشند و به دیگران احترام بگذارند و با برنامه مناسب فعالیت بدنی، فرصت پیدا می‌کنند از لحاظ بدنی، روانی و مهارتی تربیت شده و یک زندگی فعال و سالم را هنگام ورود به بزرگسالی داشته باشند.

در حال حاضر  ۲۰۶ نوآموز در دوره پیش دبستانی در ۱۱ شهرستان ومنطقه تابعه استان کردستان تحصیل می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =