برف و مشکلات آن در آذربایجان‌شرقی

تبریز - ایرنا - بارش چهار روزه برف در آذربایجان‌شرقی، هر چند موجب خوشحالی مردم از بابت تامین منابع آب سال آینده شد، اما مشکلاتی مانند بسته شدن جاده های بین شهری و و راه‌های روستایی و در راه ماندن مسافران را نیز به دنبال داشته است.

به گزارش ایرنا، بارش برف در آذربایجان شرقی از یکشنبه شروع شد و دیشب خاتمه یافت؛ برفی که نوستالژی برف های دهه ۱۳۶۰ را در ذهن میانسالان و کهنسالان این دیار زنده کرد و باعث شد همه مردم وقتی به هم می رسند، در گفت و گو از برف، جمله «۳۰ سال است چنین برفی نباریده است» را تکرار کنند. 

اما بارش برف با وجود همه نعمت هایش، مشکلات عدیده ای را در شهرها و روستاها برای مردم  به وجود آورد؛ راه ارتباطی ۵۵۰ روستا بسته شد، آزادراه تبریز - زنجان ۲ بار مسدود شد و سرمای هوا در برخی از شهرستان ها و مناطق به زیر ۲۰ درجه سانتی گراد رسید؛ سرمای سوزناکی که با همراهی کولاک، زندگی در روستاهای دورافتاده و مرتفع را تا سر حد ناممکن رساند؛ سرمای هوا در شهرستان بستان آباد به ۲۴ درجه زیر صفر رسید.

البته شهری ها نیز از مشکلات برف سنگین هفته جاری در آذربایجان شرقی بی نصیب نماندند. در کلان شهر ۲ میلیون نفری تبریز، بارش مداوم برف، شهر را فلج کرد و شهرداری با وجود ۵ هزار تن نمک پاشی، از برآورده کردن انتظارات شهروندان ناکام ماند و از آنان خواست که معابر و خیابان های فرعی را خودشان برفروبی کنند.

بااش برف همچنین موجب شد که در هفته جاری دانش آموزان آذربایجان شرقی در بسیاری از شهرها و در اغلب مقاطع تحصیلی تنها ۲ روز به مدرسه بروند.

وقوع بیش از ۷۰۰ فقره تصادف رانندگی به دلیل لغزندگی جاده ها در ۲ روز نخست بارش برف از دیگر مشکلات بارندگی، کولاک و یخبندان در راه های آذربایجان شرقی بود.

برای تبیین دشواری نهادهای خدمات رسان در برف سنگین هفته جاری آذربایجان شرقی، اشاره به این نکته نیز خالی از لطف نیست که این استان دارای ۱۴۲ دهستان و ۲ هزار و ۷۰۶ روستا بوده و حدود یک میلیون و ۱۴۵ هزار و ۴۴۲ نفر در این روستاها سکونت دارند.

آذربایجان شرقی همچنین دارای ۲۳۵ کیلومتر آزاد راه، ۴۵۳ کیلومتر بزرگراه، ۹۲۲ کیلومتر راه اصلی، ۲ هزار و ۷۵ کیلومتر راه فرعی و ۱۰ هزار و ۴۴۱ کیلومتر راه روستایی است.

راه ۵۵۰ روستای آذربایجان‌شرقی بسته است

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان شرقی با اشاره به تداوم بارش برف و کولاک در استان گفت: در زمان حاضر محورهای اصلی و فرعی باز ولی راه ۵۵۰ روستا بسته است.

اورجعلی علیزاده به ایرنا گفت: راه های روستایی که به علت بارش برف بسته شده است در شهرستان های هشترود، میانه، ورزقان، بستان آباد، اهر، مرند ، هریس و چاراویماق واقع هستند.

وی با بیان اینکه شدت کولاک به حدی است که عملیات برف روبی ممکن نیست ، گفت: راه های بازگشایی شده هم به علت تداوم بارش و کولاک بسته می شود.

علیزاده با اعلام اینکه در برخی محورهای اصلی هم بارش برف ادامه دارد ، افزود: در گردنه ها کولاک داریم و به علت محدودیت دید تردد با کندی انجام می شود.

اصغری کارشناس هواشناسی استان هم از تداوم فعالیت سامانه بارشی برای امشب و فردا خبرداد و بارش متناوب برف و شدت باد در برخی نواحی همچنین کاهش دما برای فردا پیش بینی کرد. 

بسته شدن مسیر اهر - کلیبر و هوراند در اثر کولاک شدید

 سرپرست پلیس راه آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به وجود پدیده کولاک در مسیر اهر - کلیبر و اهر - هوراند این مسیرها بسته بوده و تا اطلاع ثانوی مسدود است.

سرهنگ رضا کریمی نژاد در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به وجود کولاک در برخی جاده های استان افزود: هم اکنون در گردنه صایین و سامبران نیز کولاک وجود دارد و این پدیده موجب لغزندگی این مسیرها و ایجاد مشکل برای تردد خودروها شده بنابراین رانندگان برای تردد در جاده های کولاک گیر استان خودروهای خود را به زنجیر چرخ مجهز کنند.

وی با اشاره به اینکه به غیر از مسیر اهر به کلیبر و هوراند، تمامی راه های اصلی و فرعی و آزادراه تبریز - زنجان باز بوده و تردد در آن ها در جریان است، اظهار داشت: با تلاش نیروهای راهداری طی شب گذشته ۲ باند از آزادراه تبریز - زنجان باز شده و تردد خودروها به کندی انجام می شود.

سرهنگ کریمی نژاد، از رانندگان خواست در روزهای برفی و کولاکی تا حدامکان از سفرهای غیرضروری خودداری کرده و در صورت ضرورت وسیله خود را به زنجیر چرخ و وسایل زمستانی مجهز کنند.

وی همچنین از رانندگان خواست برای تردد در جاده های استان قوانین و مقرررات رانندگی، سرعت مطمئنه و فاصله طولی مناسب با خودروی جلویی را رعایت کنند.

امدادرسانی به حدود سه هزار مسافر گرفتار در برف و کولاک آذربایجان‌شرقی

نجات‌گران جمعیت هلال احمر آذربایجان‌شرقی نیز در برف و بروان هفته جاری به ۲ هزار و ۶۸۵ مسافر گرفتار در برف و کولاک و نیز صدها خودرو مانده در محورهای مواصلاتی استان امدادرسانی کردند.

ورود سامانه بارشی به آذربایجان شرقی و بارش شدید برف و کولاک و مختل شدن عبور و مرور در بسیاری از محورهای مواصلاتی اصلی و فرعی، نجات‌گران مستقر در پایگاه های امداد جاده ای و شعب هلال احمر را جهت امدادرسانی به صدها دستگاه خودرو گرفتار در برف و کولاک به جاده ها کشاند.

برابر گزارش دریافتی از مرکز کنترل اطلاعات و هماهنگی عملیات های امدادی معاونت امداد و نجات جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی، نجاتگران هلال احمر در محورهای مواصلاتی به کمک مسافران و خودروهای گرفتار در برف و کولاک رفتند.

امدادرسانی به خودروهای گرفتار در برف وکولاک توسط نجاتگران پایگاه استاد شهریار بستان آباد،  گردنه صائین، جاده اهر هریس تبریز،  گردنه سامبران، جاده اهر - کلیبر  و اهر به هریس، کمک به وصل برق ۲۵ روستا در چاراویماق و نجات بیمار با علائم سکته قلبی از جمله اقدامات داوطلبان هلال احمر استان در شبانه روز گذشته است.

در این عملیات ها که با کمک نیروهای راهداری، اورژانس و پلیس راه و با اعلام بخشداری ها و فرمانداری ها و ستاد مدیریت بحران شهرستان ها انجام شد، نجاتگران جمعیت هلال احمر اقدام به رها سازی خودروها از برف و کولاک و کمک به هدایت به جاده و ادامه مسیر و همچنین اسکان مسافران در اماکن امدادی و اتاق های اسکان پایگاه های امداد جاده ای و اماکن عمومی و مساجد شهرها نموده و تغذیه و لوازم گرمایشی در بین اسکان داده شدگان توزیع شد.

لغزندگی محورهای مواصلاتی آذربایجان شرقی

سرپرست پلیس راه آذربایجان شرقی نیز با اعلام اینکه بارش شدید برف و کولاک، محورهای مواصلاتی استان را لغزنده کرده است. گفت: در گردنه های نصیر آباد و راهسازی در اتوبان تبریز_زنجان و گردنه سامبران در محور اهر–کلیبر، محور نظرکهریزی در جاده هشترود_مراغه و جاده تبریز_ آذرشهر کولاک و برف، شدید است و باعث محدودیت دید و لغزنده شدن محورها شده است.

سرهنگ رضا کریمی نژاد افزود: در پی بارش برف درمحورهای مواصلاتی استان همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در این محورها الزامی است.
وی ادامه داد: با توجه به مسدود شدن را حدود ۳۰۰روستای استان به علت بارش سنگین برف و کولاک شدید رانندگانی که قصد عبور از محورهای مختلف استان را دارند علاوه بر تجهیز خودروهای خود به وسایل ایمنی، قبل از حرکت اطلاعات لازم را در مورد وضع جاده ها از پلیس راه کسب کنند.

سرپرست پلیس راه استان گفت: با توجه به شرایط بارش، رانندگان از سفرهای غیرضروری در این مسیرها خودداری کنند و در صورت ضرورت علاوه بر داشتن زنجیر چرخ ، تجهیزات زمستانی، لباس گرم و غذای کافی از سالم بودن بخاری و برف پاک کن خودرو مطمئن شوند.

وی از رانندگان خواست ضمن کنترل سرعت و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و استفاده از زنجیر چرخ در صورت وقوع هرگونه حادثه در مواقع بارندگی و مه آلود بودن هوا، چراغ بزرگ خودروهای خود را روشن نگه دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =