۲۵ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۹
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83673847
۰ نفر

برچسب‌ها

اعتراض به سفر ترامپ به دهلی نو

دهلی نو-ایرنا- «سیتارام یچوری» رهبر حزب چپ گرای «سی پی آی ام» اعلام کرد که این حزب در جریان سفر «دونالد ترامپ» به هند اقدام به برگزاری راهپیمایی اعتراض آمیز خواهد کرد زیرا رییس جمهوری امریکا به دنبال قدرت بخشیدن به اقتصاد این کشور به قیمت منافع هند است.

به گزارش روز جمعه شبکه خبری «ایندیا تودی»، رییس جمهوری آمریکا قرار است ۲۴ و ۲۵ فوریه(۵ و ۶ اسفند) به هند و دو شهر دهلی نو و احمد آباد در ایالت گجرات سفر کند.

رهبر حزب چپ گرای  «سی پی آی ام» دراین باره افزود: حامیان حزب ما در طول سفر ترامپ به هند، در مناطق مختلف کشور چه در دهلی و چه در ایالت گجرات راهپیمایی اعتراضی برپا خواهند کرد.

یچوری اظهار کرد: دولت آمریکا در حال فشار بر هند برای واردات بیشتر کالا از این کشور است. آنها اعلام کرده اند که تنها در این صورت از «نارندرا مودی» نخست وزیر هند در ارتباط با موضوعاتی مانند اصلاح قانون شهروندی و لغو امتیازات کشمیر حمایت می کنند. در همین حال هند به دنبال خرید میلیارد ها دلار تجهیزات نظامی از آمریکا است که به نفع اقتصاد آمریکا و به زر منافع اقتصادی هند است. با این اقدام دولت در واقع اقتصاد هند را نابود می کند.

در هفته جاری وزارت امور خارجه آمریکا با فروش سپر دفاع موشکی (IADWS) به  ارزش ۱.۸۷ میلیارد دلار به هند  موافقت کرد.

از سوی دیگر هند اعلام کرد که آماده امضای قرارداد ۲.۶ میلیارد دلاری برای خرید  ۳۰ فروند بالگرد نظامی از آمریکا است.

آمریکا روز گذشته هند را از فهرست کشورهای در حال توسعه خارج کرد. آمریکا معتقد است که هند احتیاجی به امتیازات تجاری با این کشور ندارد.

واشنگتن همچنین به هند فشار وارد کرده تا اعمال ۵ درصد گمرک برای واردات تجهیزات پزشکی آمریکایی را لغو کند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در تاریخ ۵ مارس سال گذشته اعلام کرد که دو کشور هند و ترکیه را از توافقنامه «نظام عمومی ترجیحات» (GSP) خارج می کند.

پیش‌ از این دو کشور هند و ترکیه می‌توانستند با استفاده از مزیت تعرفه گمرکی صفر، کالا به آمریکا صادر کنند.

از آنجا که هند به‌طور میانگین در حدود ۵.۶ میلیارد دلار کالا بدون احتساب حقوق گمرکی به آمریکا صادر می‌کند، بزرگ‌ترین کشور منطقه جنوب آسیا در جهان محسوب می شود که از توافق برنامه «نظام عمومی ترجیحات» (GSP) منفعت می برد.

آمریکا خواهان دسترسی بیشتر به بازار هند و کاهش موازنه تجاری با این کشور است.

تجارت دو جانبه هند و آمریکا گسترش یافته است. ارزش این تجارت از ۶۴.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ - ۲۰۱۷ به  ۷۴.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ - ۲۰۱۸  رسیده است. هند از جمله معدود کشورهای دارای مازاد تجاری با امریکا است. مازاد تجاری هند با آمریکا در سال ۲۰۱۷ - ۲۰۱۸ حدود ۲۱ میلیارد دلار برآورد شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha