آثار منفی شیوع کرونا برای دانشگاه‌های استرالیا و نیوزیلند

پکن-ایرنا-در شرایطی که دهها هزار دانشجوی چینی برای تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا و نیوزیلند ثبت نام کرده‌اند، شیوع ویروس کرونا و محدودیت های مسافرتی به مانعی برای ورود آنها به این کشورها تبدیل شده است.

شبکه خبری فونیکس از هنگ کنگ گزارش داد که آثار شیوع ویروس کرونا برای دانشگاه های استرالیا که تامین منابع مالی آنها تا اندازه زیادی به دانشجویان چینی بستگی دارد، بسیار دردناک است.

این گزارش می‌افزاید که برای سال جاری میلادی ۱۰۰ هزار دانشجوی چینی در دانشگاه های استرالیا و ۶ هزار و ۵۰۰ نفر نیز در دانشگاه‌های نیوزیلند ثبت نام کرده اند.

سال جاری تحصیلی در این دانشگاه ها بزودی آغاز می شود اما دانشجویان چینی به دلیل قرنطینه در شهرها و استان های چین، تدابیر قرنطینه ای کشورهای استرالیا و نیوزیلند و همچنین نبود پرواز به این کشورها، با مانع و مشکلاتی برای حضور در این دانشگاه ها مواجه شده اند.

براساس این گزارش، شاید در کوتاه مدت این مساله تا حدی قابل تحمل باشد اما این موسسات آموزش عالی بتدریج با کمبود منابع مالی مواجه خواهند شد.

برخی از این دانشگاه ها که قرار بود اواخر ماه جاری میلادی یا اوایل ماه آینده دوره های آموزشی را شروع کنند با امید به کنترل ویروس کرونا در چین زمان بندی شروع سال تحصیلی را به ۱۶ مارس تغییر دادند.

محدودیت های مسافرتی باعث شده تا هزاران دانشجوی چینی نتوانند به استرالیا و نیوزیلند سفر کنند و این روند می تواند نزدیک به ۸ میلیارد دلار استرالیا به این دانشگاه ها ضربه مالی وارد کند.

«ساواتور بابونز» از دانشگاه سیدنی می گوید که چالش برای دانشگاه های استرالیا که به دانشجویان چینی وابستگی زیادی دارند، جدی است.

به گفته وی،‌ اگر محدودیت های مسافرتی استرالیا لغو نشود و یا اینکه تمدید شود، آن زمان دانشجویان چینی ممکن است به دنبال کشورهای دیگری برای تحصیل باشند.

در نیوزیلند هم دانشگاه ها با خسارات جدی مواجه خواهند شد زیرا از میان هر ۵ دانشجو در این کشور یک نفر خارجی است و نیمی از کل این خارجی ها هم دانشجویان چینی هستند.

جنگ تجاری چین و آمریکا و اختلافات عدیده دو کشور و از جمله مسایل امنیتی در آمریکا موجب شده تا خانواده های چینی بتدریج از فرستادن فرزندان خود به دانشگاه های آن کشور صرفنظر کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =