توضیحات مدیریت بحران در مورد بازگشایی راه‌های دهستان چوقور طارم

قزوین - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین در مورد بازگشایی مسیرهای ارتباطی دهستان چوقور طارم سفلی که روز گذشته برخی رسانه ها و فضای مجازی از انسداد راه روستاها و قطعی آب و برق در این منطقه خبر داده بودند، توضیحاتی ارایه داد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مطالب منعکس شده در رسانه ها و فضای مجازی در خصوص وضعیت دهستان چوقور از توابع بخش طارم سفلی شهرستان قزوین با بزرگنمایی و کم لطفی برخی اصحاب رسانه همراه بود.

قدرت الله مهدیخانی گفت: راهداری استان در این دهستان از گذشته با مالک یک دستگاه لودر از اهالی منطقه برای برف روبی راه ها در زمستان قرارداد منعقد کرده بود که از روز سه شنبه هفته جاری همزمان با بارش برف اقدام به برف روبی محورها کرده بود اما با توجه به حجم بارش ها، نیروهای کمکی راهدار از پنجشنبه برای بازگشایی مسیرهای منطقه اعزام شدند.

این مسوول با بیان اینکه عملیات بازگشایی راه های روستایی واقع در کوهستان در شرایط کولاک زمان بر است،افزود: از روز گذشته سه دستگاه لودر در حال بازگشایی راه های روستایی این منطقه هستند و امیدواریم راه های روستایی مسدود شده در این منطقه امروز به طور کامل بازگشایی شوند.

مهدیخانی یادآور شد: از روز سه شنبه و به دنبال بارش سنگین برف و کولاک راه بیش از ۲۰۰ روستای استان مسدود شده بود که با تلاش شبانه روزی نیروهای راهداری طی کمتر از سه روز بیشتر از ۹۰ درصد آنها بازگشایی شده است.

وی در خصوص قطعی برق روستاهای این دهستان نیز گفت: روستاهای واقع در این منطقه که حدود ۱۰ تا ۱۲ روستا هستند در محدوده تونل بادی منجیل قرار دارند و به دلیل وزش بادهای سنگین و کولاک برق آنها قطع شده بود که برق تعدادی از روستاها وصل و برق ۲ تا ۳ روستای باقی مانده نیز تا روز جاری متصل خواهد شد.

این مسوول با بیان اینکه بر اساس یک اصل طبیعی و منطقی در بازگشایی راه های مسدود شده اولویت ابتدا با راه های اصلی و پرتردد مانند آزادراه هاست، گفت: با این حال اینکه در برخی رسانه ها و فضای مجازی عنوان شده بود به دلیل اعزام ماشین آلات راهداری قزوین به گیلان، اقدامی برای بازگشایی راه های دهستان چوقور انجام نشده که صحیح نیست چرا که ماشین آلاتی از این نقطه به شمال اعزام نشده بود.

وی با بیان اینکه بدنبال بحران ناشی از بارش برف سنگین در گیلان، قزوین به عنوان معین امدادی این استان انتخاب شد و به دلیل شرایط بحرانی و بغرنج این همسایه شمالی باید بخشی از امکانات خود را برای کمک به هموطنان شمالی اختصاص می دادیم، اظهار داشت: با این حال تنها یک دستگاه ماشین آلات از طارم سفلی به گیلان اعزام شد که با تدابیر راهداری به دلیل بازگشایی راه های روستایی استان، یک دستگاه دیگر جایگزین آن شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین با بیان اینکه در فضای مجازی و برخی رسانه ها عنوان شده بود مردم روستاهای چوقور حتی نان برای خوردن ندارند که به نظر می رسد این موضوع اغراق بوده باشد چرا که مردم این منطقه کشاورز هستند و خود اقدام به پخت نان می کنند و بدون شک ۲تا ۳ روز برف و مسدودی راه نمی تواند جیره غذایی آنها را به پایان برساند،اظهار داشت: جمعیت هلال احمر در صورت دریافت گزارش از مراجع رسمی در این خصوص، امدادرسانی های لازم را پیش بینی کرده است.

مهدیخانی در خصوص کمک رسانی به بیماران احتمالی در روستاهای منطقه نیز در شرایط انسداد راه هاگفت: نیروهای امدادی هلال احمر و اورژانس مجهز به خودروهای کمک دار بوده و به محض دریافت گزارش از هر نقطه استان در هر شرایطی خود را به مکان مورد نظر می رسانند و اگر امدادرسانی از طریق زمینی به هر دلیل میسر نباشد، بالگرد امدادی استان آماده کمک رسانی خواهد بود.

مهدیخانی با بیان اینکه سرعت و کیفیت امدادرسانی و فعالیت های مرتبط با آن از جمله بازگشایی راه های مسدود شده ناشی از حوادث و شرایط نامساعد جوی در کشور و استان قزوین نسبت به بسیاری از کشورها بالاتر است،اظهار داشت: همه تیم های امدادی اعم از جمعیت هلال احمر، راهداری، اورژانس، پلیس راه و نیروهای مرتبط با دستگاه های خدمات رسان به همراه مدیریت بحران در حوزه ستادی برای خدمت رسانی به شهروندان در هر شرایطی آمادگی کامل دارند و خود را خادم بی منت مردم می دانند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =