رعایت ضوابط قانونی در امر تبلیغات توسط دادستانی پایش می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه از تشکیل کارگروه رصد فضای مجازی و پیشگیری از جرایم انتخاباتی در دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان خبر داد و گفت: رعایت ضوابط قانونی در امر تبلیغات توسط دادستانی به صورت مستمر پایش می‌شود.

محمدحسین صادقی پنجشنبه شب با اشاره به بیانات رهبر عظیم الشان انقلاب،  انتخابات را برای کشور و ملت، فرصتی بسیار بزرگ و برای دشمنان تهدید است.

او گفت: برگزاری پرشور ‌و مشارکت حداکثری انتخابات و حضور همگانی مردم در پای صندوق‌های رأی، تضمین‌کننده امنیت و اقتدار کشور خواهد بود زیرا دشمنان از پشتوانه مردمی  و سرمایه اجتماعی نظام بیش از بازدارندگی توان دفاعی آن هراس دارند.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه رصد فضای مجازی در زمینه انتخابات از پایش لحظه به لحظه خبر داد و خاطرنشان کرد؛ رصد فعالیت‌ها ی مرتبط به انتخابات در فضای مجازی از اولویت‌های این کارگروه است.

وی از مردم، هواداران نامزدها در کنار دستگاه های نظارتی در صورت مشاهده مصادیق تخلفات انتخاباتی و تبلیغاتی مراتب را همراه با مستندات به هیات اجرایی،  هیات نظارت یا با پیغامگیر صوتی دادسرا اعلام نمایند بدون تردید بدون مسامحه و برابر مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.

دادستان کرمانشاه یکی از آسیب های فضای مجازی در ایام تبلیغات را هتک حرمت، تخریب رقبا، بازنشر موضوعات بی پایه و اساس علیه اشخاص دانست و در این راستا توصیه کرد: مشی دینی و آموزه های تربیتی ما اقتضایی جز رعایت اخلاق اسلامی و تقوای سیاسی ندارد.

صادقی همچنین با اشاره به تصویب قانون نظارت بر تامین مالی فعالیت های تبلیغی در انتخابات مجلس تاکید کرد مطابق این قانون نامزدها و احزاب و گروه های سیاسی حق ندارند هیچ‌گونه کمک مالی  مستقیم یا غیرمستقیم از اشخاصی که دارای تابعیت غیرایرانی می باشند، اشخاصی که به یکی از جرائم اقتصادی محکومیت قضایی دارند و نیز اشخاص حقوقی غیر از احزاب سیاسی دریافت کنند.

وی همچنین از تعیین سقف هزینه ها متناسب با جمعیت و تعداد واجدین شرایط رای برای نامزدها در این قانون خبر داد و تاکید کرد که ضرورت دارد همه داوطلبان این قانون را به دقت مطالعه کرده و به الزامات آن التفات داشته باشند.

وی با توجه به لازم‌الاجرا بودن ماده هفت قانون فوق الذکر عنوان کرد: داوطلبان موظفند حسابی را جهت واریز، برداشت و هرگونه نقل و انتقال وجوه و منابع نقدی مربوط به هزینه‌های انتخاباتی، نزد یکی از بانک‌های دارای مجوز از بانک مرکزی، تعیین یا افتتاح و هنگام ثبت نام و یا درخواست مجوز توسط احزاب، شماره و مشخصات آن و گواهی بانک مربوطه را در این‌خصوص ارایه دهند.

دادستان کرمانشاه در پایان خاطرنشان کرد همه مردم و بویژه مسوولین و کارگزاران نظام بایستی برای برگزاری انتخاباتی پرشور در یک فضای سالم رقابتی و با زمینه سازی مشارکت حداکثری تلاش کنند و برای یافتن و شناسایی افراد اصلح و معرفی آن به دیگران اهتمام نماییم.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت هشت کرسی در مجلس شورای در ۶ حوزه انتخابیه دارد.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفند در کشور برگزار می شود.