۲۴ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۲۷
کد خبرنگار: 1913
کد خبر: 83673670
۰ نفر

برچسب‌ها

رسانه‌ لبنانی: عربستان از دولت جدید لبنان راضی نیست
عبداللطیف دِریان مفتی اهل سنت (سمت راست) و حسان دیاب نخست وزیر لبنان (سمت چپ)

بیروت – ایرنا - پایگاه خبری النشره لبنان به نقل از «ولیدبخاری» سفیر عربستان در بیروت نوشت: مقامهای ریاض از انتخاب حسان دیاب به عنوان نخست‌وزیر جدید لبنان و نیز دولت او راضی نیستند.

این رسانه لبنانی پنجشنبه شب افزود: بخاری در تازه ترین دیدارش با «عبداللطیف دریان» مفتی اهل سنت و جماعت لبنان  در دار الافتاء که چند روز پیش صورت گرفت به صراحت این مطلب را به وی اعلام کرد  اما گفت که عربستان نمی تواند با فشار منطقه‌ای و بین‌المللی مقابله کند.

النشره به نقل از سفیر عربستان افزود که دولت دیاب از یک حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی برخوردار است و عربستان نیز با آن به عنوان یک واقعیت برخورد خواهد کرد.

«ولید بخاری ادامه داد که عربستان قدرت مقابله با این دولت را در سطح لبنان نداشته و نمی‌تواند با اکثریت مردم لبنان به ویژه حزب‌الله مقابله کند و ابزار آن را هم ندارد».

النشره نوشت: محافل دارالفتوا اشاره کردند که مقابله ی عربستان با دولت٬ در سطح خارجی خواهد بود و البته روش، زمان و چگونگی این مقابله مشخص نیست.

روزنامه «الاخبار» چاپ بیروت امروز با اشاره به دیدار دیروز عبداللطیف دریان مفتی لبنان با حسان دیاب نخست وزیر نوشت: مفتی چاره‌ای جز استقبال از نخست وزیر نداشت، به ویژه آن که جایگاه دار الفتوا از لحاظ قانونی به نخست‌وزیری برمی گردد و نه بر عکس.

الاخبار افزود: حسان دیاب به خاطر جایگاه نخست وزیری عضو شورای اهل تسنن لبنان شد و در خیلی از امور اداری و قانونیِ دار الفتوا مسئولیت دارد و این مسئولیت‌ها به مقام نخست‌وزیر ارتباط دارد و از امروز به بعد خیلی از روحانیونی که به دریان نزدیک بودند به مدافعان دیاب تبدیل خواهند شد.

این روزنامه نوشت: البته هنوز موضع روحانیون «جماعت اسلامی لبنان» مشخص نیست و تاکنون از دولت جدید ابراز رضایت نکرده اند. به‌نظر آنها شخص دیاب مهم نیست بلکه مهمتر جایگاه مذهب اهل تسنن است.

دیاب پس از دیدار دیروز با عبداللطیف دریان در سخنان کوتاهی در جمع خبرنگاران در بیروت گفت: مفتی، صاحب نقش و جایگاه و از حکمت برخوردار است و دیدار با او برای کمک به حل مسایل اجتماعی لبنان ادامه خواهد داشت. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =