گرامیداشت چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در آتن

ایرنا- آتن- آیین گرامیداشت چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با حضور شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، علمی و مذهبی در آتن پایتخت یونان برگزار شد.

در این مراسم جمعی از مقامات وزارت خارجه، پارلمان و احزاب سیاسی یونان، نمایندگان کلیسای ارتدوکس و سایر ادیان و مذاهب، سفرا و دیپلمات‌های مقیم آتن و تنی چند از شخصیت‌های دانشگاهی، رسانه‌ای و مردمی یونان و عده‌ای از ایرانیان حضور داشتند.

در این آیین که چهارشنبه شب برگزار شد، " احمد نادری "سفیر جمهوری اسلامی ایران در یونان طی سخنانی ضمن گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تشریح روند مردم سالاری و  برگزاری انتخابات متعدد پس از پیروز انقلاب، حمایت مردم ایران از جمهوری اسلامی را بزرگترین سرمایه و منبع اصلی قدرت کشورمان بیان کرد و گفت حمایت قاطعانه مردم از حکومت، ضامن پیشرفت دمکراسی و تامین کننده امنیت و رفاه کشور است.  

نادری با اشاره به تعهد ایران به برقراری صلح جهانی و امنیت بین‌المللی و حسن نیت ایران در مذاکرات هسته‌ای و امضای توافقنامه برجام گفت، خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از این توافقنامه برغم اصرار سایر طرف‌ها نسبت به حفظ آن، عامل اصلی تنش و نابسامانی در فضای بین‌المللی است.

وی از تحریم‌های آمریکا علیه مردم ایران با عنوان " فشار حداکثری " به معنی تروریسم اقتصادی یاد کرد و افزود، این سیاست شوم قادر به شکست ملت ایران نخواهد بود، هر چند که رنج‌هایی به مردم ما تحمیل کرده است.

نادری تصریح کرد، دولت آمریکا که در قمار تحریم‌های اقتصادی، دچار احساس ورشکستگی اخلاقی و مادی شده، در یک حرکت بسیار خطرناک دیگر، روند حوادث را از تروریسم اقتصادی به تروریسم نظامی و اقدام جنگی تغییر داد و در اوایل ژانویه سال جاری در اقدامی مغایر با هنجارها و قوانین بین‌المللی و اصول اساسی منشور سازمان ملل متحد، سردار قاسم سلیمانی فرمانده ارشد نظامی نیروهای مسلح ایران را در فرودگاه بین‌المللی بغداد به شهادت رساند.

وی با بیان اینکه این اقدام وحشیانه با هر تعریفی یک عمل تروریستی و اقدام جنگی محسوب می‌شود افزود، ایران در عین‌حال که خواستار صلح، ثبات، آرامش و همکاری است، ثابت کرده است که می‌تواند از منافع خود دفاع و صدمات دردناکی را بر پیکر هر متجاوزی وارد کند و او را از رفتار خباثت آمیز خود پشیمان سازد.

سفیر ایران در پایان ضمن اشاره به روابط سنتی و دوستانه میان ایران و یونان و اشتراکات فرهنگی و تمدنی دو کشور و برخورداری از شخصیت‌ها و مفاخر تاریخی، بر تداوم این روابط دوستانه تاکید کرد و گفت، ظرفیت‌های زیادی میان دو کشور برای گسترش و توسعه روابط دوجانبه وجود دارد که باید به نحو مطلوب مورد استفاده قرار گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =